Server archii.cz sleduje, co se píše o architektuře a designu na českém a slovenském webu
archii.cz » archiv zpráv » 21. září 2021
sobota 24. 2. 2024, 11:39

archiv zpráv pro 21. září 2021

„Jižák“ slaví 45 let. Největší betonové město vyrostlo na perfektním místě

Kdo tohle mohl navrhnout? Byl při smyslech? Tak se ptali první obyvatelé pražského Jižního Města, když bezcílně bloumali zabahněnými ulicemi a hledali obchody a funkční telefonní budky.

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Výběr tepelného čerpadla (díl 2.)

Minule jsme si řekli, co vlastně tepelné čerpadlo je, jak funguje, jaké jsou hlavní informace o něm. Dnes se porozhlídneme po trochu jiných parametrech.

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: Dům a zahrada

Výstava orchidejí láká. Přijďte do pražské botanické zahrady od 23. září

Orchideje – Miniatury a giganti Ekvádoru, přesně tak zní název výstavy v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji, která startuje 23. září. Kdo tyhle květiny miluje, může si je tu také koupit.

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: Dům a zahrada

Bojují za lepší vzduch. Podle čeho kupovat čističku do domácnosti?

Ovlivnit venkovní vzduch můžete jen tak, že si vyberete místa svého pohybu. Zato doma to už jde o poznání snáz díky praktické čističce vzduchu.

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: Dům a zahrada

Nejúžasnější fontány Evropy

Spojení krásy, architektury a elegance – to jsou fontány. Pojďme se podívat na několik nejzajímavějších, které najdete nedaleko, tedy v Evropě.  

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: Dům a zahrada

Které listí mulčovat a kompostovat a které raději spálit

Pokud jste se na své zahradě rozhodli mulčovat, půda vám bude vděčná. Ovšem i u tohoto procesu je potřeba znát základní pravidla. Které listí můžete k mulčování či kompostování bez obav použít a které raději dejte ohni?

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: Dům a zahrada

V kubistickém domě v Praze z roku 1919 vznikl po rekonstrukci útulný a luxusní interiér

Dvojice architektů Veronika Pánková a Lukáš Uxa dokončili na rozhraní Starého Města a Josefova v Praze interiér bytu v kubistickém domě z roku 1919. Byt po rekonstrukci se z žalostného stavu proměnil dle přání investora na útulné místo ...

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: DesignMagazin.cz

Výrazný, a přesto vkusný. Designérka ukázala, jak si dopřát v interiéru spoustu barev

Čtyřicetiletá skotská designérka Rachel Hendersonová z West Fire na svých záběrech ukazuje, jak vypadá její nově zařízený dům. Mnohé z diváků jistě překvapí barevnost jednotlivých místností. Přesto však všechny působí příjemně a vkusně. Pointou je volba jemných až pastelových tónů.

úterý ráno 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stane se Stromem roku Zpívající lípa, Dubisko valašisko nebo brněnský smrk? Zbývá jen týden hlasování

V neděli 5. září o půlnoci začíná tajná fáze hlasování o vítěze letošního jubilejního 20. ročníku soutěže Strom roku. Do nedělní půlnoci jsou počty hlasů u soutěžících stromů ještě zveřejněné na stránkách soutěže, pak ale zmizí a celý příští týden bude hlasování tajné až do vyhlášení vítěze, ...

úterý ráno 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Co je na světě nejsladší? Kvalitní spánek

Spaní ovlivňuje míra stresu, pohybu a nastavení celého dne. To jsou ale proměnné. Co naopak lze „ukotvit“, je výběr správného lůžka, matrace, roštu, lůžkovin a povlečení. A pak o vše správně pečovat, udržovat v čistotě, kvalitě a snažit se tak o dlouhou životnost materiálu.

úterý dopoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Výtvarnice upcykluje starý nábytek, používá k tomu sklo, pryskyřici a rostliny

Starý kus nábytku dokáže Jana E. Ruská přeměnit k nepoznání. Mnohovrstvá skladba skla a pryskyřice, obohacená přírodninami, dává vzniknout originálním kusům nábytku, které do interiéru vnesou netradičnost a styl. Nábytek výtvarnice upcykluje technikou, jíž nazvala chimaera.

úterý dopoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Moderní byt ve stoletém domě nabízí klidné útočiště po dni stráveném ve víru velkoměsta

Spíše tmavé barvy, těžké závěsy, spousta dřeva a historická atmosféra, v takovém stylu zařídili architekti z uruguayského ateliéru Estúdio Obra Prima byt v portugalském Lisabonu. V interiéru tohoto domova se jim povedlo zajímavě vystihnout styl sto let starého šestipodlažního domu, v němž se ...

úterý dopoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Starší byt v žádané lokalitě byl výzvou. Architekti úpravu zvládli na jedničku

V pražských Dejvicích by chtěl bydlet každý. Dobrá lokalita však nestačí. Co naši předci založili jako odpověď na své potřeby, chceme dnes často artikulovat odlišně. Bydlet na správném místě je pak výzvou, kterou je teprve třeba odpovídajícím způsobem zhodnotit.

úterý dopoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Krbová kamna zahajují topnou sezonu

Krbová kamna jsou snadná a přímá cesta, jak si doma užít plápolající oheň. A podzim je na to více než vhodné období. Venku ještě nemrzne a nevyplatí se pouštět celý topný systém. Právě krbová kamna dokážou i při nevelkých rozměrech dům důstojně vytopit.

úterý dopoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Háčkované a pletené kousky perfektně ladí k boho stylu, který je hodně trendy

Rozevlátý boho styl plný ručně dělaných výrobků, nábytku s patinou, přírodních materiálů i orientálních vzorů dobře koresponduje i s háčkovanými, pletenými a vyšívanými kousky. Ty byly dlouhou dobu spíše retro záležitostí známou z interiérů našich babiček. Nyní se ale vrací na výsluní.

úterý dopoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Brněnská Bassova vila je jednou z nejkrásnějších funkcionalistických staveb

Na začátku čtyřicátých let minulého století vyrostla v brněnských Pisárkách působivá funkcionalistická vila Bedřicha Basse, které je vlastní elegance a nadčasovost. Díky citlivé snaze o zachování původního stavu si svou krásu dochovala dodnes.

úterý v poledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kde kvete zavinutka, tam je živo

Toužíte po trvalce, která by v záhonech rozproudila život elektrizujícími barvami a zároveň obšťastnila okřídlence z říše hmyzu? O jedné takové víme! Jmenuje se zavinutka a je známá i pod názvem indiánská kopřiva.

úterý v poledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jak se na terase či balkonu za chladných večerů ohřát

S teplými večery je pro letošní rok patrně již definitivně konec, pořád je ale dost hezky na to, abychom večery trávili při příjemném posezení na terase, zahradě či na balkoně. Vkrádající se chlad pak snadno zaženeme pomocí venkovních zářičů a ohřívačů.

úterý odpoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pár předělal dodávku na obytný vůz. Jen s bednou nářadí a půjčenou pilou

Mladý pár, Jessie a Chris z americké Atlanty, snížil své měsíční náklady na méně než polovinu poté, co si koupil dodávku a přeměnil ji na obytný vůz pomocí jediné sady nářadí a vypůjčené pily.

úterý odpoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

O prádlo se postará sluníčko a vítr

Praní prádla je takřka každodenní záležitostí. U větších rodin doslova. Pak ještě zbývá ho usušit. Teď v létě se přímo vybízí pověsit prádlo ven na sušák, aby bylo krásně provoněné.

úterý odpoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Josef Buchta doma za pecí nesedí

Na brněnské JAMU vystudovaný trumpetista Josef Buchta to má dnes rozehrané na několika frontách. Navíc ve skvěle zařízeném bytě v dohledu centra Brna přemýšlí o pořízení domu uprostřed zahrady. A pár ulic od současného bydliště! Inu, náhoda přeje připraveným a pracovitým.

úterý odpoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Gwyneth Paltrowová prodává dům, v němž strávila dětství

Americká herečka Gwyneth Paltrowová se rozhodla prodat dům, ve kterém vyrostla. Bílým dřevem obložené stavení v losangeleské čtvrti Brentwood je mání v přepočtu za něco přes 69 milionů korun.

úterý odpoledne 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zelené rostlinky střeše i fasádě sluší

Střecha a fasáda, to je velká plocha, na niž praží slunce a stékají po ní dolů proudy vody. Ale když ji osázíme rostlinami, lze vytvořit okrasnou plochu, která si dovede poradit s teplotními i klimatickými výkyvy.

úterý v podvečer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jablonecká výstava Duše skla ukazuje současné inovativní české umělecké sklářství

Až do konce ledna 2022 bude možné v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zhlédnout výstavu Duše skla, která návštěvníkům přiblíží nejnovější díla současných českých sklářů. Výstava ukazuje prostřednictvím skleněných soch a objektů schopnost navrhnout ...

úterý v podvečer 21/9/21 | zdroj: DesignMagazin.cz

Nákladové nádraží Žižkov se promění v novou moderní čtvrť Prahy

Někdejší neustálý ruch a pohyb ostře kontrastuje se současným tichem a pomalým chátráním bývalé pražské industriální chlouby. Šedesátihektarové území, které kdysi zásobovalo centrum Prahy a jeho průmyslové areály, čeká po skoro dvaceti letech proměna a revitalizace v plnohodnotnou městskou ...

úterý v podvečer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Příprava domova na stáří začíná zpravidla v koupelně

Většina z nás by nejraději strávila podzim života u sebe doma. Při zařizování domu a bytu ale často zapomínáme na to, že pro pohodlné bydlení ve stáří je potřeba jej zavčas přizpůsobit. Místem, kde doma nejčastěji dochází k úrazům, je koupelna. Příprava na stáří by proto měla v podstatě začít ...

úterý v podvečer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čistý gril je dobře fungující gril

Žádný teplejší víkend se neobejde bez grilování. Avšak předtím, než po poslední grilovačce rozpálíte gril zase naplno, je potřeba ho vyčistit. Jak na to?

úterý v podvečer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Revitalizovaný dům architekt proměnil v moderní a útulný domov s modrou kuchyní

Zajímavý dům nabídl k úpravě klient brazilskému architektovi Felipemu de Almeidovi. Stojí v ulicích SĂŁo Paula a šest let zůstával zcela bez využití, zavřený a prázdný. Skrýval v sobě ale veliký potenciál pro vytvoření moderního a zároveň útulného domova. Výchozím prvkem, který se architekt ...

úterý v podvečer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nejlepší interiéry roku 2020: prosadila se výjimečnost i panelové byty

Soutěž Interiér roku konečně odhalila vítěze. Kvůli covidu se slavnostní vyhlášení mohlo uskutečnit v pražském Centru současného umění DOX teprve 21. září 2021, tedy půl roku po rozhodnutí mezinárodní poroty.

úterý večer 21/9/21 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

To se nepovedlo. Pierce Brosnan stahuje z trhu dům v Malibu, chtěl za něj 2 miliardy

Když irský herec Pierce Brosnan před rokem nabídl k prodeji své sídlo v kalifornském Malibu za 100 milionů dolarů (cca 2,14 miliardy korun), vzbudilo to mezi realitními pozorovateli veliký zájem, protože v případě úspěšného obchodu by se dům stal jedním z nejdražších v celé oblasti. Nyní je ...

úterý večer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Psychedelický interiér přinese nevšední zážitky i bez požití omamných látek

Neuvěřitelné barvy, tvary a kompozice nemusíte vidět jen po požití omamných látek, které mění zážitky v mysli, ale klidně i zcela za střízliva. Stačí si do interiéru pořídit kousky, které vypadají jako nereálné a fascinující fantazijní objekty. Pro návštěvy to bude bezpochyby nezapomenutelný ...

úterý večer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Architektem roku 2021 je Petr Stolín, jenž boduje na odborné scéně

Laureátem prestižního ocenění soutěže Architekt roku 2021 se stal třiašedesátiletý Petr Stolín, tvůrčí architekt a pedagog, vedoucí Katedry architektury na Fakultě umění a architektury, která je součástí Technické univerzity v Liberci. Porota soutěže ho vybrala z čtveřice finálových českých ...

úterý večer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dům skvěle zapadl do okolní zeleně. Jediným bodem sváru se stal plot

Nejen o tom, že mít volnou ruku i rozpočet neskýtá pouze výhody, ale třeba také o tom, proč si architekt tak moc přál postavit dům, který nebude ohraničený plotem, jsme si povídali s autorem projektu Vladanem Běhalem.

úterý večer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Neil Patrick Harris prodává dům v New Yorku. Je v něm i tajná místnost

Americký herec Neil Patrick Harris a jeho manžel David Burtka, které znají diváci především z televizního seriálu Jak jsem poznal vaši matku, nabízejí k prodeji svůj newyorský dům okrové barvy. Je doslova našlapán uměleckými kousky a má i tajnou místnost. Stojí v Harlemu a jeho cena ...

úterý večer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Úložným prostorám vládne minimalismus

Úložné prostory v bytě či domě je samozřejmě ideální promyslet již ve fázi návrhu interiéru. Zvládnout to lze ale i při rekonstrukci nebo při dodatečném zařizování jednotlivých místností. Kam se všemi věcmi, které potřebujeme?

úterý večer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tvorba Indky Anupamy Kundoo je zářným příkladem udržitelné architektury

Nadace Jencks a Královský institut britských architektů (RIBA) oznámily, že v roce 2021 bude držitelem Ceny RIBA Charles Jencks Award indická architektka Anupama Kundoo. Její práce je významná s ohledem na snahu navrhovat ekologické stavby, které nezatěžují životní prostředí.

úterý večer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Toužíte po skříňce, ze které bude automaticky vyjíždět televize? Vyrobte si ji

Se zajímavým nápadem, jak si relativně snadno a levně vyrobit velice elegantní a praktický kus nábytku vhodný do ložnice, ale třeba i do obývacího pokoje, přišel youtuber a autor kutilských návodů Brit Warren Nash. Krok za krokem ve svém videu předvádí, jak si vyrobit skříňku, z níž se ...

úterý večer 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Proměna obývacího pokoje nemusí být vůbec tak drahá, jak se zdá

Po mnoha měsících, které jsme kvůli pandemii koronaviru byli nuceni trávit převážně doma, se spoustě lidí začal vzhled jejich domova poněkud zajídat. Není divu, že se v té době i nyní spousta z nás rozhodla pro změny. Proměna přitom nemusí být vůbec drahá. Mnohdy je dobrý nápad tou největší ...

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Po devíti letech přivítal Dům kultury Poklad návštěvníky

Obyvatelé ostravské části Poruba, ale i celého města, ve středu slavili. Po devíti letech se konečně podařilo otevřít památkově chráněný Dům kultury Poklad. Jeho rekonstrukce se totiž několikrát zasekla, nakonec se ale památku podařilo opravit. Stálo to přes 450 milionů korun.

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Byt v historickém domě zařídili architekti v moderním, a přesto tradičním stylu

Majitelé bytu v nizozemském Amsterdamu oslovili s žádostí o jeho zařízení tým architektů z tureckého ateliéru Ofist. Ten jim vytvořil moderní domov odpovídající jejich dynamickému a pestrému životnímu stylu, ovšem dostatečně útulný a pohodlný a ozvláštněný hravě barevnými uměleckými díly ...

úterý v noci 21/9/21 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

zprávy

aktuální
nejčtenější   (7 / 14 / 30 dní)
rychlý přehled   (7 / 14 / 30 dní)

newsletter

Dostávejte nejzajímavější zprávy na email:

hledání

Hledat v archivu
aktuální zprávy
nejnovější zprávy
starší zprávy   (21.2., 20.2., 19.2., ...)
starší zprávy, které se dají procházet po dnech
nejčtenější zprávy   (7 / 14 / 30 dní)
zprávy, které nejvíce zaujaly za posledních x dní
rychlý přehled zpráv   (7 / 14 / 30 dní)
stručný výpis titulků zpráv za posledních x dní
měsíční přehled zpráv   (únor 2024)
výpis titulků zpráv v tomto měsíci
měsíční přehled zpráv   (leden 2024)
výpis titulků zpráv v minulém měsíci

vaše poslední návštěva: čtvrtek 1. 1. 1970, 1:00
archiv
zprávy z určitého dne nebo měsíce
seznam zdrojů
přehled serverů, které archii.cz sleduje
o archii.cz
kontakt, ikonky, webhosting zdarma
mapa webu
přehled stránek webu archii.cz
© 2005-2024 timqui.net | architektura je krásná a design je skvělý | nahoru