Server archii.cz sleduje, co se píše o architektuře a designu na českém a slovenském webu
archii.cz » archiv zpráv » 27. únor 2023
pondělí 20. 5. 2024, 2:03

archiv zpráv pro 27. únor 2023

Robot vám připraví skvělou kávu a ještě vytiskne váš portrét na pěnu

Už vám uvařil kávu robot? Pokud ne, můžete si ji vychutnat v sále č. 128 v přízemí Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Architekt Marek Štěpán se nechal inspirovat atmosférou filmu Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka. Vytvořil tak futuristickou kavárnu v podobě krychle o rozměrech 4Ă—4Ă—4 metry.

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Slavná moderátorka bydlí na Malé Straně. Zjistěte, kde žijí i další hvězdy

Slavné herečky, zpěvačky a moderátorky nás pozvaly do svých kouzelných domovů. O své nemovitosti s láskou pečují, mají je zařízené tak, aby se v nich cítily co nejlépe. A samozřejmě myslí i na svou rodinu. Pokud mají dům, věnují se rády zahradě. Prohlédněte si sedm hvězdných návštěv.

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Policie našla dvě dívky z Vizovic, jsou v pořádku

Policie našla dvě třináctileté dívky z Vizovic na Zlínsku, po kterých od nedělního večera pátrala v režimu Dítě v ohrožení. V pondělí krátce po půlnoci oznámila, že hlídka dívky objevila u nákupního centra v Malenovicích. Jsou v naprostém pořádku, informovala mluvčí Simona Kyšnerová.

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Neuškvaří vám domácí Wi-Fi mozek? Jak moc je nebezpečná?

Stále více se nám do bytů a domů tlačí internet. Ať ovládáme vrata od garáže, nebo prohlížíme zprávy na záchodě, stále jsme připojeni na Wi-Fi. Není to problém pro naše zdraví?

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Dům a zahrada

Zaštipujte správně pokojové rostliny

Aby se nám pokojové rostliny odvděčily zdravým a košatým růstem, je jim třeba trochu pomoci tvarováním, zaštipováním a zastřiháváním. Jak docílit toho, aby měly rostliny požadovaný tvar?    

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Dům a zahrada

Nejzelenější města Evropy, která myslí na přírodu

Neplýtvají vodou, mají čistý vzduch a umějí si dobře poradit s odpady. Prohlédněte si evropské metropole, které v poslední době bodují v nejrůznějších žebříčcích nejzelenějších měst.

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Dům a zahrada

Jak dodatečně postavit balkon

Postavit dům s balkonem není tak obtížné. Ale dodat ho na dům dodatečně, to už je problém. A to chtějí udělat naši čtenáři.

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Dům a zahrada

Varné centrum na kuchyňském ostrůvku – ano, nebo ne?

Kuchyňský ostrov je idylka, kterou známe především z amerických filmů a seriálů, ale není výjimkou ani v českých kuchyních. Před jeho pořízením si však musíme ujasnit, k čemu nám bude sloužit, a tudíž co na něm bude, nebo nebude – dřez, bar, nebo varné centrum? Poradíme, na co si dát pozor. 

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Dům a zahrada

5 TIPŮ na rekonstrukce koupelny, co ušetří až 85 % výdajů

Věděli jste, že průměrná denní spotřeba vody na splachování je u jednoho člověka až 52 litrů? To je zhruba 45 % celkové spotřeby vody, která zahrnuje mytí, sprchování, praní, vaření i samotnou konzumaci. Kolik vody ušetří úsporná koupelna? Pojďme si ukázat, kde všude se dá šetřit.

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Dům a zahrada

Pojďte vylézt na strom do pasivního domu

Postavit pasivní dům není jednoduché. Vyžaduje to opravdu hodně pečlivosti. A teď si představte, že ten pasivní dům stojí ve svahu a je součástí šedesát let starého pepřovníku.  

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Dům a zahrada

Po kotvičníku rostou mužům svaly i sexuální apetit

Nenápadná rostlinka se žlutým květem, kterou by si nezkušené oko spletlo s blatouchem. Kotvičník a jeho účinky na mužské i ženské tělo vás překvapí a pravděpodobně pomůže i vašemu sexuálnímu životu.

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Dům a zahrada

Simulovali bouračku, ale natáčela je kamera. Podvodníci to na pojišťovny stále zkoušejí

I přes to, že se pojišťovnám díky stále sofistikovanějším postupům daří každoročně odhalit čím dál větší počet podezřelých pojistných událostí, některé lidi to od nekalého jednání neodradí. Průměrná výše pojistného podvodu v loňském roce dosáhla téměř 231 tisíc korun. Pojišťovny zveřejnily ...

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Utratil miliony, aby vypadal jako korejská žena. Teď se vrací k mužství

Britský zpěvák Oli London (33), který utratil v přepočtu přes šest milionů korun za více než 30 operací, aby vypadal jako korejská žena, opět plní titulky. Rozhodl se, že podstoupí proměnu zpátky na muže.

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sociolog: Pro hodně lidí není reálné šetřit na důchod

Česká společnost by měla pracovat na tom, aby lidé trávili důchod ve zdraví, říká v rozhovoru pro Právo sociolog, ředitel výzkumu agentury STEM Jaromír Mazák. Reforma penzí je podle něj potřeba. Domnívá se, že pro velkou část společnosti není reálné si na důchod našetřit, důchodový systém proto ...

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Žižkovský byt má po rekonstrukci růžovou kuchyni a multifunkční dřevěné pódium

Dvojice architektů z pražského ateliéru Neuhäusl Hunal proměnila malý žižkovský byt pro jejich kamaráda. Rekonstrukci bytu dominuje růžová, která pohltila celý kuchyňský kout, koupelnu i toaletu. V nově otevřeném obývacím prostoru je dominantní multifunkční dřevěné pódium ...

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: DesignMagazin.cz

Pavol Seriš: Introvertního herce, který baví diváky jen z jeviště, ve mně nehledejte

Vystudoval norštinu a angličtinu v Brně. Živí ho autorské divadlo. V představeních kombinuje pohyb, stand-up, pantomimu i tanec, vše doprovází slovenský jazyk. „Češi mají slovenštinu stále rádi,“ říká Pavol Seriš, herec s doktorátem, který věnoval tvorbě Bolka Polívky, v jehož divadle ...

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Meteorologické jaro klepe na dveře. Na tričko to ale nebude

Meteorologické jaro, které startuje 1. března, s sebou přinese slunečné počasí, ale také ranní teploty, které se budou pohybovat pod bodem mrazu. Denní teploty příští týden nepřekročí sedm stupňů Celsia, uvedla pro Novinky meteoroložka Dagmar Honsová.

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Před 90 lety vzplál Říšský sněm. Pro Hitlera vítaná záminka k brutálnímu omezení lidských práv

Od požáru, který značně poškodil budovu Říšského sněmu (Reichstagu) v Berlíně, uplynulo 90 let. Událost z 27. února 1933 byla jednou z nejvýznamnějších a vlastně i nejzáhadnějších z období nástupu nacistického režimu v Německu. Vláda kancléře Adolfa Hitlera ji využila jako záminku ...

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zelenskyj zbavil funkce vysoce postaveného ukrajinského velitele

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli zbavil funkce vysoce postaveného vojenského velitele Eduarda Moskaljova, který se podílel na vedení boje proti ruské armádě na východě Ukrajiny. Důvod podle agentury Reuters neuvedl.

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mark Wahlberg prodal své opulentní sídlo v Los Angeles. Oproti původní ceně musel slevit 730 milionů

Představitel filmových drsňáků Mark Wahlberg prodal své luxusní sídlo, které připomíná menší zámek. Dostal za něj ale podstatně méně peněz, než původně očekával. Dům v Beverly Hills prodal nakonec v přepočtu o 730 milionů korun levněji, než zamýšlel.

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nejčastější příznaky, které mohou upozornit na celiakii aneb Když za problémy stojí lepek

Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku, proteinu, který se nachází v pšenici, ječmeni a žitu. Pokud nemocný člověk zkonzumuje lepek, spustí se imunitní odpověď, která způsobí zánět a poškození tenkého střeva. Příznaky tohoto onemocnění jsou přitom u každého člověka ...

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

U Itálie se rozlomila loď plná migrantů, desítky mrtvých. Tohle musí skončit, říká ministr

Při ztroskotání lodi s migranty na jihu Itálie zemřely desítky lidí. Dosud je potvrzeno 58 obětí, na palubě mohlo být až 250 osob. Podařilo se nalézt kolem 80 přeživších. Uvedl to mluvčí italských hasičů Danilo Maida s tím, že pátrání dál probíhá. Politici v souvislosti s tragédií znovu ...

pondělí ráno 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Česku byla vidět polární záře

V noci z neděle na pondělí byly v České republice pozorovatelné nad severním obzorem polární záře. Vznikly v důsledku geomagnetické bouře. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a astrofotograf z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity Petr Horálek.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Putina nakonec zabije někdo z nejvěrnějších, předpovídá Zelenskyj

Ruský prezident Vladimir Putin nakonec zemře rukou některého ze svých důvěrníků. Podle britských médií to v ukrajinském dokumentu „Rok“ předpovídá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

S phantomem na sněhu. Vrchol automobilového luxusu je i na horách suverénní

Ve světě aut není nic víc než Rolls-Royce Phantom. S modelem po nedávné modernizaci a zbytkem portfolia britské automobilky jsem okusil chování motoristických klenotů v nezvyklém prostředí. Vítejte v polských Tatrách.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Chyba úředníků dostala ženu do existenčních problémů, vysvětlování bylo marné

Do složité životní situace se dostala padesátiletá žena z Kroměřížska, kterou úřad práce neoprávněně vyřadil ze své evidence uchazečů o zaměstnání. Tím náhle přišla o podporu, úřad po ní chtěl vrátit 20 tisíc korun, které dostala od státu coby nezaměstnaná, a vznikl jí dluh na zdravotním ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Konverzační zlozvyky, které je lepší co nejdříve změnit

Důležitou součástí lidských životů je komunikace. Aby byly ale konverzace s blízkými či přáteli smysluplné, je třeba umět nejen sdělit, co sami chceme, ale také umět naslouchat druhým. A vyhnout se pokud možno některým konverzačním zlozvykům, které často konáme jen pro vlastní potěchu.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Očima Saši Mitrofanova: Sbohem a šáteček a ani to nebylo překrásné

V sobotu se na pražské Letné sešlo několik tisíc lidí, aby vyjádřili podporu statečným ukrajinským vojákům a civilistům. Šestapadesát procent dotázaných podporuje v Česku podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas západní dodávky zbraní pro Ukrajinu.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Z brutální vraždy hongkongské modelky obvinili exmanžela a jeho rodinu

Z brutální vraždy hongkongské modelky a influencerky Abby Choi byli v neděli obviněni její bývalý manžel Alex Kwong, jeho otec a bratr, napsal list The Guardian. Kwongova matka je stíhána za matení vyšetřování. Všichni čtyři stanuli v pondělí ráno před soudem, kde na ně byla uvalena vazba. Soud ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kamenné dekory na podlahách zažívají boom

Umění vytvořit dekor, jenž na první pohled připomíná skutečný kámen, přišlo až s moderními technologiemi a novými materiály podlahových krytin. Díky tomu kamenné dekory už tak nepaběrkují. Naopak, výrazně nabírají na síle.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

KEMEL: Ráj všem

Ráj všem! ne podle zásluh!

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

PŘEHLEDNĚ: Hlavní tváře ruského válečného tažení

Už je to rok, co začala ruská invaze na Ukrajinu, která za sebou zanechala desítky tisíc mrtvých a v jejímž důsledku musely své domovy opustit miliony lidí. Jednou z nejdůležitějších tváří invaze je nepochybně prezident Ruské federace Vladimir Putin. Svou roli ale sehráli také ministr obrany ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Měla sedmiprocentní naději na přežití. Dnes 12letá Laura statečně bojuje se svým hendikepem

Když se narodila, měla viditelnou bouličku na zádech. Ta jí paradoxně zachránila život, protože upozornila na to, že v těle se děje něco, co by nemělo. Nakonec jí lékaři diagnostikovali nádor neuroblastom a dávali jen 7% šanci na přežití. Dnes sice 12letá Laura nechodí, i přesto ale boj nevzdává ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tresť Čechů. Sloupek Štefana Švece

Mívali jsme kdysi v práci lidi z Anglie, Turecka, Kanady a Bangladéše. Všichni si s nadšením amatérských etnografů pouštěli české filmy a zkoumali v nich tajuplné rysy našeho kmene. Většinou nic nepochopili. Čím divnější jim ale snímky připadaly, tím víc je obdivovali. Někteří se dokonce ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

PŘEHLEDNĚ: Hlavní tváře obrany Ukrajiny

Klíčovou roli při obraně Ukrajiny sehrál prezident Volodymyr Zelenskyj, který zemi po začátku ruské invaze neopustil. Země by se úspěšně nebránila, nebýt dalších lidí, jako je velitel ukrajinských sil Valerij Zalužnyj, který modernizoval armádu, velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj, jenž uhájil ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Psí známka z rýžového pole se po 57 letech vrátila rodině veterána z Vietnamu

Desátník Larry Hughes ztratil svou vojenskou známku v roce 1966, když sloužil v oblasti vietnamské provincie Da Nang. Po čase ji našli místní obyvatelé na rýžovém poli a na konci minulého týdne ji dostala zpět Larryho rodina.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nad Ukrajinou sestřelili 11 íránských dronů. Rusům ještě zjevně nedošly

Ukrajinské obranné síly sestřelily v noci na pondělí jedenáct íránských dronů Šáhid, spadajících do kategorie vyčkávací munice. Podle ukrajinského generálního štábu jich Rusko vyslalo nad Ukrajinu čtrnáct. Nepotvrdily se tak spekulace, že Rusko zásoby íránských dronů vyčerpalo.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Začíná evakuace příslušníků ruské správy Chersonské oblasti na Krym

Představitelé ruské okupační správy prchající z Chersonské oblasti se chystají utéci na Krym, oznámil v pondělí ukrajinský generální štáb. Místní kolaboranti podle něj už na poloostrov odjíždějí.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Twitter pod Muskovým vedením dál propouští

Sociální síť Twitter minulý týden v sobotu propustila nejméně 50 zaměstnanců. Uvedl to server zaměřený na technologické zpravodajství The Information s odvoláním na informované zdroje. Bylo to již minimálně osmé kolo propouštění ve firmě od konce října, kdy společnost převzal Elon Musk.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kamion u Jeseníku zůstal viset nad řekou

Obrovské štěstí měl řidič kamionu, který v pondělí ráno havaroval v Mikulovicích na Jesenicku. Vůz s nákladem zůstal po nehodě viset nad řekou Bělou. Řidič vyvázl bez zranění. Komunikace je zcela uzavřena.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Černouček se stal turistickým cílem

Černouček na Litoměřicku, kde v rodinném domku bydlí s manželkou Evou zvolený prezident Petr Pavel, se stal lákavým turistickým cílem. Do obce pod horou Říp se od Pavlova zvolení do funkce vydaly stovky lidí, aby se vyfotili před prezidentovým domem nebo třeba jen u kostela na návsi.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čínský miliardář zmizel, protože prý pomáhá policii při vyšetřování

Jeden z předních čínských bankéřů Pao Fan, který byl před deseti dny nahlášen jako pohřešovaný, spolupracuje s policií při vyšetřování svého bývalého kolegy. Bez dalších detailů to uvedla společnost China Renaissance, jejímž je výkonným ředitelem.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zloděj aut se vydával za své bezúhonné dvojče

Případ sofistikovaných krádeží osobních aut, kterých se dopustili dva Poláci v Ostravě a na Olomoucku, objasnili kriminalisté z Moravskoslezského kraje. Při zadržení se museli vypořádat i s tím, že jeden z pachatelů se vydával za své jednovaječné dvojče. Policii ale neobelstil. Obě ukradená ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Za výroky o občanské válce či střílení dětí armádou dostala Peterková dvouletou podmínku

Za šíření poplašných zpráv o tom, že armáda bude odebírat rodinám děti kvůli očkování proti covidu, o okupaci republiky nebo o střílení dětí armádou, dostala aktivistka Jana Peterková v pondělí od Obvodního soudu pro Prahu 4 dvouletý podmíněný trest. Sama se hájila, že je nevinná a že jednala ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pavel k valorizaci důchodů: Jako občan mám pochybnosti

Jako občan mám pochybnosti, řekl v pondělí na tiskové konferenci k plánovanému snížení valorizace důchodů zvolený prezident Petr Pavel. Své stanovisko k plánované novele zákona řekne až 10. března, protože v tu dobu už bude oficiálně prezidentem, den předtím bude mít inauguraci. Sněmovna ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Policie neobviní ženu, která s dítětem skočila pod vlak. Je nemocná

Policie odložila vyšetřování 32leté ženy, která i s dítětem v srpnu skočila na Jičínsku pod vlak. Její psychický stav nedovoluje, aby byla trestně stíhána. Žena i dítě tehdy přežily.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

NASA a SpaceX na poslední chvíli odložily cestu nové posádky na ISS

Americký vesmírný úřad NASA a společnost SpaceX v pondělí asi dvě a půl minuty před plánovaným termínem z technických důvodů odložily start rakety Falcon 9, která měla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vynést v rámci mise SpaceX Cew-6 čtyřčlennou posádku v lodi Crew Dragon Endeavour. ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zdravotní sestra zdolala v Ugandě nebezpečný žebřík, aby doručila dětem vakcíny

Na sociálních sítích koluje video ugandské zdravotní sestry, která zdolala nebezpečně vypadající dřevěný žebřík připevněný ke skále, aby do odlehlé vesnice doručila vakcíny pro děti.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Západ Ukrajiny postihlo zemětřesení

Oblast Zakarpatí na západní Ukrajině v noci na pondělí postihlo zemětřesení o síle 3,3 stupně. Škody ve válkou zkoušené zemi nezpůsobilo, v budovách se však chvěly dveře a okenní tabulky. Informovalo o tom ukrajinské seizmologické centrum HCSK.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Horizon Call of the Mountain nabízí dechberoucí zážitek na vlastní oči

Fanoušci robotických dinosaurů mají žně. Po výborné dvojce Horizonu s Aloy v hlavní roli, nyní mají možnost okusit tento svět na vlastní oči v nové virtuální realitě PSVR 2 pro Playstation 5. Call of the Mountain tak nabízí unikátní pohled na tento svět a jeho obyvatele, se kterými se hráči ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Podvodníci začali zneužívat zájem o fotovoltaiky, slibují nereálnou návratnost

Podvodní obchodníci, takzvaní energošmejdi, začali zneužívat prudký nárůst zájmu o obnovitelné zdroje energie. Někteří dodavatelé lákají zákazníky na nereálnou návratnost solárních elektráren. Ta může být v některých případech až čtyřikrát delší, než slibují.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dvojice cizinců ukopala v Brně muže. Už nikdy nepůjdu do klubu, řekl obžalovaný

Dupal mu na hlavu, jako by chtěl rozšlápnout ořech. Tak popsal státní zástupce útok vedený s nebývalou brutalitou loni na konci dubna v centru Brna. Po konfliktu před jedním z hudebních klubů tam dvojice cizinců k smrti ukopala dalšího cizince. Obžalovaní se v pátek před brněnským krajským ...

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Je libo ostrý terénní pick-up od BMW? Ilustrátor takový vůz navrhl

Australanům a jistě i Američanům by se něco takového asi velmi líbilo, ale v případě BMW X5 M Competition Pick-up jistě zůstane jen u této maďarské ilustrace.

pondělí dopoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zelenskyj si vodí dvojníka? Záběry polské televize vyvolaly konspirace

Setkání prezidentů Spojených států a Ukrajiny v Kyjevě má dohru na sociálních sítích. Někteří uživatelé Twitteru si lámou hlavu nad záběry polského bulvární listu Fakt. Na jeho videu to totiž vypadá, jako kdyby měla ukrajinská hlava státu Volodymyr Zelenskyj při sobě dvojníka, který se zastaví ...

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ruská agrese pomohla ke sblížení Polska a Ukrajiny

Polsko je zemí, která nejvíce podporuje Ukrajinu. Proč tomu tak je, i když obě země měly v minulosti spory, v podcastu Zbytečná válka vysvětloval ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj, který studoval na Karlově univerzitě.

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nunčaky z trubek zbil strážníka na Kroměřížsku, dohodl se na 6,5 roku vězení

Za loňský útok nunčaky na strážníka v Holešově na Kroměřížsku v pondělí uložil Krajský soud ve Zlíně Ondřeji Solařovi 6,5 roku vězení. Napadený muž neutrpěl vážné zranění. Solařovi hrozil za několik trestných činů až dvanáctiletý trest, přistoupil ale na prohlášení viny.

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Základní školy letos opustí přes 100 tisíc žáků, o desetinu více než loni

Deváté třídy základních škol by mělo letos podle údajů ministerstva školství (MŠMT) opustit přes 100 tisíc žáků, tedy asi o desetinu více než loni. Na střední školy se vedle dětí z populačně silného ročníku budou hlásit také uchazeči z řad ukrajinských uprchlíků. Přihlášky k jednotným ...

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ukrajina se potýká se stamiliardovým deficitem

Válka zpustošila ukrajinskou veřejnou kasu a stále více prohlubuje deficit státního rozpočtu, který vyžaduje naléhavou zahraniční pomoc, aby se ekonomika udržela nad vodou. Ukrajinský rozpočet má na letošní rok plánovaný rekordní schodek 38 miliard dolarů (846 miliard korun), za loňský rok ...

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Medvěděv otevřeně vyhrožuje zničením celého lidstva

Jadernou apokalypsou hrozí jeden z ruských jestřábů, bývalý prezident a nynější náměstek ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv. V článku pro list Izvěstija rozebírá téma, jak v dějinách končily velké říše a jak to současně vedlo k rozpadu stávajícího uspořádání světa.

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Objednal si veganskou snídani v business class. Dostal banán

Značné rozčarování prožil jeden pasažér Japan Airlines, který s dopravcem mířil do Japonska. Předem si totiž objednal veganskou verzi snídaně, to však ještě netušil, že se bude jeho pokrm skládat z jediného banánu. Cestující nicméně uvedl, že šlo o jeden z nejlepších banánů, jaký za dlouhou ...

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nový módní trend: Klaunské boty

Úkolem módy je nejen produkovat oblečení, ale také šokovat a vzbuzovat kontroverze. Dokonalým příkladem tohoto tvrzení je nový trend tzv. „klaunských“ bot, které se objevily hned na několika módních přehlídkách.

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Počet elektromobilů a hybridů se má za pět let zdvojnásobit

V příštích pěti letech se počet elektrických a hybridních aut ve světě více než zdvojnásobí z letos odhadovaných 30 milionů na 65 milionů v roce 2028. Nejrychleji se bude rozvíjet trh čistě elektrických aut, kterých by mělo být 34 milionů proti současným 12 milionům. Brzy tak překonají ...

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Scénografka a kostýmní výtvarnice Andrea Králová: Nominace na Českého lva je ohodnocení mé práce

Jejím profesním životem je divadlo a film. Přesněji řečeno kostýmy postav na divadelních prknech, stříbrných plátnech a televizních obrazovkách. Scénografka a kostýmní výtvarnice Andrea Králová k tomu, že je vymýšlí, navrhuje a realizuje, ještě vyučuje na Katedře alternativního a loutkového ...

pondělí v poledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Japonská firma chce turisty vysílat do stratosféry balonem

Japonský start-up Iwaya Giken odhalil v minulém týdnu plány na zahájení komerčních letů do stratosféry. Využívat k tomu bude speciální dvoumístnou kapsli s balonem. Šéf společnosti Keisuke Iwaja uvedl, že pasažéři nebudou muset být miliardáři, aby si mohli zážitek dovolit. Cesta přesto levná ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vývoj německého solárního auta končí, náklady byly příliš vysoké

Sono Sion, německý vůz poháněný elektřinou, kterou mají vyrábět solární panely na karoserii, se do produkce nedostane. Jeho výrobce ukončil vývoj a bude lidem vracet peníze za rezervace.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V malajsijské kavárně se můžete pomazlit s plazy

Kavárna Fangs by Dekori v malajsijském městě Subang Jaya láká neotřelým konceptem. Kávu a dortík si tu návštěvníci mohou vychutnat za zvuku syčení hadů a ještěrů. Některá ze zvířat si navíc mohou vzít i do ruky, píše agentura Reuters.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zdeněk Hrubý alias Style si doma užívá klidu a okolní přírody

Před vrcholovým tenisem dal v mládí Zdeněk Hrubý přednost muzice. Z devadesátých let má vzpomínky na svá úspěšná – zlatá – diskotéková léta (s uměleckým jménem Style) a dnes má na svém kontě dva autorské muzikály hrané po celé republice i v Praze. To ovšem neznamená, že by si stále ještě ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Home Credit otevře kamenné pobočky

Poskytovatel úvěrů Home Credit otevře v březnu první kamenné pobočky v ČR. I přesto, že roste počet klientů, kteří uzavírají spotřebitelské úvěry on-line nebo přes aplikaci, existuje stále velké množství těch, kteří preferují osobní kontakt, sdělila v pondělí firma v tiskové zprávě.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Cizinec platil v Rozvadově filmovými eury s nápisem Movie Money

Pětadvacetiletý cizinec platil na benzinkách v Rozvadově na Tachovsku filmovými bankovkami. Kriminalisté už ho obvinili ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz, za což muži hrozí až osmiletý trest.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Před válkou jsem utíkala do neznáma, sama proti celému světu

Když od začátku ruské agrese vůči Ukrajině uplynuly tři měsíce, Julia Antipovová si uvědomila, že v ostřelovaném městě už není na co čekat. Její manžel jí pomohl sbalit věci a vtiskl jí do ruky klíče od auta. Se svým dvanáctiletým synem vyrazili na téměř dva tisíce dlouhou cestu do České ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nejmenší hyundai prošel modernizací

Hyundai i10 současné generace vyráběné od roku 2019 vstupuje do druhé fáze svého životního cyklu drobným faceliftem. Soustředí se na retuše vnějšího vzhledu a nové technologie uvnitř.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Maturitu by mělo na jaře skládat 430 ukrajinských studentů

Maturovat na českých středních školách by mělo letos 430 studentů s ukrajinským státním občanstvím, kteří se k maturitní zkoušce přihlásili poprvé. Uvedlo to ministerstvo školství (MŠMT). Celkově bude podle Cermatu, který státní maturity připravuje, didaktické maturitní testy letos na jaře ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

K útoku na ruský AWACS se přihlásili běloruští partyzáni

Ruský letoun včasné výstrahy kategorie AWACS Berijev A-50, který je určený také pro organizaci bojových letů, vážně poškodila naše skupina, uvedl šéf běloruské partyzánské organizace BYPOL Aljaksandr Azarau. K útoku byly podle něj použity dva drony.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Írán chce stále zabít Trumpa. Prahne po mstě za Sulejmáního

Teherán stále touží po smrti amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jeho někdejšího ministra zahraničí Mikea Pompea. Chce se tak pomstít za atentát na velitele íránských Revolučních gard Kásima Sulejmáního, jehož 3. ledna 2020 zabil v iráckém Bagdádu americký bezpilotní letoun.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Innogy zlevní pod cenový strop také elektřinu

Energetická společnost Innogy zlevní od začátku března elektřinu pod cenový strop. Cena za jednu megawatthodinu (MWh) bude 250 korun pod stropem, podmínkou však je uzavření smlouvy na 15 měsíců. V pondělí o tom informovala společnost Innogy. Už dříve snížila ceny u plynu. Ceny pod vládním ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Toyota v Kolíně po měsíční odstávce obnovila výrobu

Kolínská automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v pondělí po odstávce, která začala 1. února, obnovila výrobu. Zaměstnanci se vrátili do plného třísměnného provozu, první auta sjedou z linky odpoledne, od úterý do čtvrtka by to mělo být 1000 aut denně.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nepřipoutaný mladík ujížděl před policií 200 km/h. Vypadl z auta

Až 200 km/h ujížděl v sobotu policistům 19letý mladík na Šumpersku. Auto vzal kamarádce a nakonec havaroval. Z vozu vypadl, protože nebyl připoután.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Největší mobilní veletrh odhaluje novinky pro letošní rok

Ve španělské Barceloně se v pondělí slavnostně otevřely brány výstaviště Fira Gran Via, kde se stejně jako každý rok koná největší veletrh mobilních technologií Mobile World Congress (MWC). Letošní ročník by měl přinést stovky nových mobilů i tabletů.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Malíř Tomáš Predka rád zkoumá obrazy, které utkví na sítnici

Tomáš Predka (36) se na svých abstraktních malbách pokouší zachytit stopy vizuální paměti. Inspirují ho vjemy z běžného života, ale i vědecké výzkumy. Nejnovější práce vystavuje pod názvem Obvody a výboje v poděbradské Galerii Ludvíka Kuby. K vydění jsou tam do 9. dubna.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mobiliář za stovky milionů v zámku Opočno patří Colloredo-Mansfeldům, rozhodl soud

Krajský soud v Pardubicích pravomocně rozhodl o vydání části vybavení a sbírek zámku v Opočně Kristině a  Jeromemu Colloredo-Mansfeldovým. Jde o majetek v hodnotě stovek milionů korun.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Aktivní chlazení bez větráčku. Číňané ukázali budoucnost výkonných mobilů

Na právě probíhajícím veletrhu Mobile World Congress (MWC) ve španělské Barceloně ukázala čínská společnost OnePlus zajímavý mobilní koncept, který ukazuje budoucnost extrémně výkonných smartphonů. Sériové výrobě přitom v současnosti vůbec nic nebrání.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Na ženu zaútočil delfín, málem přišla o nohu

Delfíni útočí na lidi jen velmi zřídka, ale Claire Byeová z anglického Bristolu je jednou z těch, kterým se to stalo. Delfín ji vážně zranil na noze a další velké komplikace nastaly, když se jí do zranění dostala infekce.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Falešný americký generál připravil ženu z Olomoucka o stovky tisíc, pak vydíral fotkami

Podvod jako přes kopírák, kdy internetová známost tahá z oběti nemalé peníze s příslibem společné budoucnosti, vyšetřují policisté na Olomoucku. Tentokrát naletěla 52letá žena muži vydávajícímu se za amerického vojáka na misi v Sýrii, který prosil o různou pomoc, načež mu žena od loňského ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Chřipka přišla ve druhé vlně, nemocných přibylo

Lidí potýkajících se s akutními respiračními nemocemi v minulém týdnu přibylo na 1412 nemocných na 100 000 obyvatel. Na vzestupu jsou zejména chřipková onemocnění, uvedl v pondělí Státní zdravotní ústav (ŠZÚ). Odborníci v této souvislosti hovoří o druhé vlně.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Peskov: Možnost mírového řešení nevidíme

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí hájil pokračování speciální vojenské operace na Ukrajině, jak Rusko označuje svou agresi. Zdůvodnil to tím, že nyní Moskva nevidí předpoklady pro mírové řešení situace na Ukrajině.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Washington chce danit ujeté míle, aby nahradil daně z benzínu

V americkém státě Washington se objevil návrh zákona na danění ujeté míle. Road Usage Charge, jak se novinka jmenuje, má nahradit výpadek spotřebních daní z benzínu a nafty. Má ale úskalí.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

ŽEBŘÍČEK: Děti Nagana vyzvaly marvelovku

Uplynulý víkend v českých kinech potvrdil skutečnost, že divácký hit posledních dvou měsíců – Avatar: The Way of Water – v žebříčku obliby dále padá. Patří mu „ažâ€ś pátá příčka. Do první desítky se ovšem probojovaly hned tři novinky, včetně Dětí Nagana.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kde lyžovat na Šumavě: Tipy na nejlepší skiareály

Šumava skýtá řadu přírodních krás. Rozkládá se zde největší český národní park i kolem něj se linoucí chráněná krajinná oblast. Nejen proto je oblíbeným centrem výletů a dovolených. Přinášíme tipy na několik zdejších lokalit vhodných pro lyžování a zimní radovánky.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ukrajinci ničí ruské tanky u Vuhledaru

Ukrajina se pochlubila záběry z dronu, na kterých je vidět marná snaha ruské těžké techniky přiblížit se městu Vuhledar v Doněcké oblasti. Ukrajinské střely nebo nastražené miny úspěšně likvidují ruské tanky či jiná obrněná vozidla. Záběry zveřejnila agentura AP.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Diskriminace Romů v Česku přetrvává, tvrdí eurokomisařka pro lidská práva

Romové se v České republice stále setkávají s diskriminací. I přes pozitivní vývoj se situace zásadně nezměnila a předsudky stále přetrvávají. Po návštěvě věnované otázce životních podmínek Romů a lidí se zdravotním hendikepem to konstatovala komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rusko začalo pumpovat ropu z Kazachstánu přes Polsko do Německa

Rusko začalo dodávat ropu z Kazachstánu ropovodem Družba přes Polsko do Německa. V pondělí to podle ruských tiskových agentur oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky do Polska jsou zastavené, tok ropy na Slovensko a do České republiky jižní větví ropovodu pokračuje bez přerušení, ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Steven Seagal dostal od Putina Řád přátelství

Ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal amerického herce s ruským občanstvím Stevena Seagala Řádem přátelství. Ocenil tím jeho příspěvek k mezinárodní kulturní a humanitární spolupráci, napsala v pondělí agentura TASS.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Z mexického vězení zachránili potetovanou kočku

Na svůj šťastný konec čeká kočka, kterou policisté objevili ve věznici v mexickém městě Juarez. Čtyřnohou parťačku rasy sphynx do zařízení někdo propašoval, trestanci ji potetovali a zacházeli s ní velmi nevhodným způsobem. Zvíře teď však dostane nový a milující domov.

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bachmut je odříznut, tvrdí doněčtí separatisté. Situace není tak jasná

Bachmut je obklíčen, prohlásilo v pondělí podle ruské agentury TASS vedení samozvané Doněcké lidové republiky, zatímco ukrajinský generální štáb uvádí, že se u města dále bojuje a ruské útoky byly odraženy. Agentura AP situaci označila jako nejasnou. Mnoho nevypovídají ani mapy na různých ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Netuňák, nemléko, nemed. Některé názvy porušují podle MZe nařízení EU

Označování rostlinných alternativ potravin jako například vegetariánské máslo, vejce nebo alternativa mléka je podle ministerstva zemědělství (MZe) porušením unijních nařízení. Stanovisko, které není právně závazné, zveřejnila koncem ledna Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). ...

pondělí odpoledne 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ruská tajná služba zadržela na Krymu dva Rusy, prý pomáhali Ukrajincům

Ruská tajná služba FSB zadržela na poloostrově Krym dva obyvatele Sevastopolu, které podle ní naverbovala ukrajinská rozvědka. Měli jí pomáhat s odhalováním ruských vojenských zařízení. Informovala o tom v pondělí agentura TASS.

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V únoru se „odlomil kus Slunce“? Astronomy to pobavilo

V první polovině února zaplavily světový internet „bombastické titulky“ upozorňující na to, že se údajně odlomil kousek Slunce, že tam řádí děsivý vír, či dokonce, že se naše hvězda tak trochu rozbila… Pořízenými záběry daného úkazu navíc prý astronomy „ohromil a zmátl“ kosmický ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Přerod, který jsem málem propásl. Polní test bezzrcadlovky Nikon Z9

Když jsem v roce 2017 přecházel ze systému Canon na Nikon a kupoval si dnes už ikonickou zrcadlovku D850, dal bych ruku do ohně za to, že si kupuji fotoaparát na dalších deset let. Minimálně. Pětidenní výlet do Švýcarska se zapůjčenou bezzrcadlovkou Nikon Z9 mě však lehce roztrpčil. Bezzrcadlům ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dohoda o Severním Irsku je hotová, tahanice Bruselu a Londýna skončily

Britská vláda a Evropská unie se dohodly na úpravě pobrexitového uspořádání v Severním Irsku, potvrdil britský premiér Rishi Sunak. Skončit by tak měly několik let trvající tahanice mezi Bruselem a Londýnem.

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pražský hrad mění návštěvnický ceník, nabídne nové prohlídky

Správa Pražského hradu (SPH) od počátku března rozšíří možnosti prohlídky nejnavštěvovanější české památky i lánského zámku. Nabídne nové komentované prohlídky s průvodci i kurátory, lidé se s nimi dostanou do běžně nepřístupných objektů. Částečně SPH také změní dosavadní ceník. Vyplývá to ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

FOTO: Na začátku války jim ostřelovali vesnici. Rok pak žili v sovětském bunkru

Ukrajinskou vesnici Luč nacházející se 40 km od Chersonu na začátku války postihlo masivní ostřelování. Místní se zachránili díky jadernému bunkru, který se ve vesnici nachází. Nyní už tam pár zbylých obyvatel žije skoro rok. Tyto bunkry postavili Sověti během studené války pro případ, že by došlo ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Lidé si u Vodafonu za mobilní služby připlatí

Od neděle si zákazníci Vodafonu za mobilní služby připlatí. Jak operátor avizoval, přistoupil kvůli rostoucím cenám energií a dalším výdajům ke zvýšení cen paušálů. Vyšší ceny platí pro firemní i nefiremní zákazníky.

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zero se spojilo se studiem Huge Design a představili povedený koncept elektrické motorky SR-X

Americký výrobce elektrických motorek Zero se spojil s designérským studiem Huge Design, aby společně představili koncept čistě elektricky poháněné motorky Zero Huge Moto SR-X. Silniční motorka v přitažlivém moderním designu zaujme snahou zkombinovat závodní okruhovou motorku ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: DesignMagazin.cz

Bývalý politik Ján Slota byl obžalován z korupce

Prokurátor speciální prokuratury podal v pondělí na specializovaný trestní soud obžalobu za korupci na bývalého předsedu Slovenské národní strany (SNS) a bývalého primátora města Žilina Jána Slotu (69). Oznámila to mluvčí slovenské generální prokuratury Jana Tökölyová.

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Řidič auta nepřežil u Temelína střet s náklaďákem v protisměru

Řidič Seatu Leon zemřel v pondělí odpoledne po čelní srážce s nákladním automobilem u Temelína na Českobudějovicku. Nezvládl řízení a dostal se do protisměru. Právo o nehodě informoval mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vyhazov učitelky stíhané za popírání války platí, rozhodl soud

Výpověď učitelce Martině Bednářové, která loni v dubnu na hodině češtiny žákům 8. třídy Základní školy Na Dlouhém lánu v Praze 6 tvrdila, že se v Kyjevě nic neděje, je platná. Obvodní soud pro Prahu 6 její žalobu zamítl. Verdikt není pravomocný, pedagožka si ponechala lhůtu na rozhodnutí ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Elektrická violoncella z 3D tiskárny vyrábějí v Přerově jako první na světě. Následovat budou kytary

Pandemie koronaviru pomohla na svět prvním elektrickým violoncellům z 3D tiskárny. Vyrábějí je v přerovské firmě Sensio a slaví s nimi úspěch jak v soutěžích, tak v rukou hudebníků. „Nebáli jsme se experimentovat a bořit zažitá tabu,“ říkají výrobci. Jejich 3D tiskárny si teď brousí zuby ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nemorální praktiky na trhu s potravinami? Pošlete Nekulovi mail

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vyzval spotřebitele, aby na jeho resort posílali podněty na nekalé, nemorální nebo jinak závadné chování obchodních řetězců, výrobců potravin či zemědělců, které se týká výroby a prodeje potravin. Učinil tak po pondělním jednání se zástupci Agrární ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tuzemská obloha teď může nabídnout ještě výraznější polární záři než uplynulou noc

Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější. Vyjádřili se k tomu i astronomové. Podle nich se ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kvůli zříceným stavbám Turci vyšetřují 612 lidí

V souvislosti s budovami, které se zřítily při silném zemětřesení na začátku tohoto měsíce, Turecko vyšetřuje více než 600 lidí. Oznámil to podle televize Sky News v minulých dnech Bekir Bozdag, turecký ministr spravedlnosti. Dodal, že 184 z 612 podezřelých skončilo ve vazbě před zahájením ...

pondělí v podvečer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zelenskyj může dostat od Západu ultimátum, píše Bild

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj může dostat od západních zemí ultimátum. Pokud ukrajinská protiofenziva selže a do podzimu se nepodaří Ukrajině dobýt zpět okupovaná území, zvýší se tlak na Kyjev, aby začal s Ruskem jednat, píše deník Bild s odvoláním na své zdroje z německé a americké ...

pondělí večer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Běloruská prokuratura chce pro opozičníky Cichanouskou a Latušku 19 let

Běloruská prokuratura žádá pro opoziční předáky Svjatlanu Cichanouskou a Pavla Latušku 19 let vězení. Pro další tři obžalované v případu požaduje 12 let za mřížemi. Informovala o tom v pondělí běloruská státní agentura Belta, podle níž prokurátor viní obžalované mimo jiné ze spiknutí za ...

pondělí večer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Erdogan žádá o odpuštění za zpožděnou pomoc po zemětřesení

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požádal obyvatele oblastí silně zasažených zemětřesením o odpuštění za opožděnou pomoc, které se jim dostává ze strany vlády, píše server BBC.

pondělí večer 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Po nárazu auta do domu na Semilsku zemřel mladý spolujezdec

V Poniklé na Semilsku zemřel v pondělí v podvečer mladý spolujezdec z osobního auta Seat Leon, které narazilo do rodinného domu. Řidič zřejmě utrpěl jen lehké zranění.

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Afrika už není dvorkem Francie. Macron chce snížit počet vojáků

Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že sníží počet francouzských vojáků v Africe v rámci „nového bezpečnostního partnerství“ s dotčenými zeměmi. Chce také zavést ambicióznější hospodářskou politiku ve snaze podpořit oslabení vlivu Francie na kontinentu.

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Glosa: Seriál Dobré ráno, Brno! přinesl příjemné osvěžení

Skončil nový seriál České televize Dobré ráno, Brno!, který divákům přinesl nekorektní humor, nadhled a neokoukané tváře. Po osm pondělních večerů mohli nahlížet nejen do zákulisí ranního televizního vysílání, které má přinášet hlavně dobrou náladu. Byli rovněž svědky mnoha absurdních situací, jež ...

pondělí v noci 27/2/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

zprávy

aktuální
nejčtenější   (7 / 14 / 30 dní)
rychlý přehled   (7 / 14 / 30 dní)

newsletter

Dostávejte nejzajímavější zprávy na email:

hledání

Hledat v archivu
aktuální zprávy
nejnovější zprávy
starší zprávy   (17.5., 16.5., 15.5., ...)
starší zprávy, které se dají procházet po dnech
nejčtenější zprávy   (7 / 14 / 30 dní)
zprávy, které nejvíce zaujaly za posledních x dní
rychlý přehled zpráv   (7 / 14 / 30 dní)
stručný výpis titulků zpráv za posledních x dní
měsíční přehled zpráv   (květen 2024)
výpis titulků zpráv v tomto měsíci
měsíční přehled zpráv   (duben 2024)
výpis titulků zpráv v minulém měsíci

vaše poslední návštěva: čtvrtek 1. 1. 1970, 1:00
archiv
zprávy z určitého dne nebo měsíce
seznam zdrojů
přehled serverů, které archii.cz sleduje
o archii.cz
kontakt, ikonky, webhosting zdarma
mapa webu
přehled stránek webu archii.cz
© 2005-2024 timqui.net | architektura je krásná a design je skvělý | nahoru