Server archii.cz sleduje, co se píše o architektuře a designu na českém a slovenském webu
archii.cz » archiv zpráv » 3. květen 2023
pondělí 25. 9. 2023, 22:29

archiv zpráv pro 3. květen 2023

Nádherné sídlo vestavěli do zdí staré pevnosti na Azurovém pobřeží

Na Azurové pobřeží dnes směřují tisíce turistů, majitelé zdejších rezidencí mají o zájem vystaráno. Mnozí zde svá panská sídla vlastní už desítky let. Před lety se zde usadili i princezna Markéta Dánská a René Bourbonsko-Parmský, její manžel.

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Slavná jazzmenka Kloučková našla krásný byt v Praze díky šťastné náhodě

Jazzová zpěvačka a hudební skladatelka Marta Kloučková obývá menší byt v hlavním městě. Jelikož se to v jejím domově přímo hemží hudebními nástroji, je každému návštěvníkovi hned jasné, že paní bytu je hudebnicí tělem i duší.

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Prestižní irská univerzita mění jméno knihovny kvůli spojitosti s otroctvím

Vedení nejstarší irské univerzity Trinity College v  Dublinu oznámilo, že přejmenuje svoji největší knihovnu. Nese totiž jméno filozofa George Berkeleyho, který v 18.století podporoval otroctví a několik otroků i sám vlastnil. To podle univerzity není v souladu s jejími hodnotami.

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

5 možností, jak se zbavit mravenců bez chemie

Mravenci jsou v přírodě velmi užiteční jako odklízeči odpadu. Když ale proniknou do domácnosti, jde užitečnost stranou a chceme se jich rychle zbavit. Níže najdete praktické tipy a rady, jak na to.

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Dům a zahrada

Design z Milána má jasno. Frčí na zelené vlně

Před několika dny skončil největší veletrh nábytku a bytového vybavení Salone del Mobile, který nastiňuje nejnovější trendy. I kdybychom si z něj odnesli jen to, že je v kurzu zelená, doslova i obrazně, budeme mít pravdu. Co ještě frčí?

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Dům a zahrada

Excentrická bruska: Co to je, jak se používá a proč byste ji měli mít?

Jste domácí kutil a chystáte se brousit? Pak si přečtěte tento článek. Vysvětlíme vám, jakou brusku si pořídit, a dozvíte se, co všechno s ní dokážete!

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Dům a zahrada

Nesnášíte úklid vany? A myjete ji opravdu celou?

Jaro je zde a s ním i jarní úklid! Dnes se ponoříme do světa koupele a představíme vám, jak si poradit s odtokem u vany, aby se už nikdy neucpal a voda krásně odtékala. A navíc! Věděli jste, že si můžete vyrobit vlastní čisticí bombu do záchodu?

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Dům a zahrada

Vědci radí, co dělat, aby zelenina neplesnivěla

Víte, že asi 17 % zeleniny a ovoce vypěstovaných na téhle planetě se nespotřebuje a prostě se vyhodí na skládku? Víte, že světové emise skleníkových plynů za tyto vyhozené potraviny jsou 10x větší, než vyprodukuje celá Velká Británie za rok? Jak tomu předejít? Třeba tím, že budeme zeleninu a ovoce ...

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Dům a zahrada

Jste na úřadu práce? Víte, jak si přivydělat a nepřijít o peníze od státu?

Jste v evidenci úřadu práce, ale nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pak jistě víte, že i ve vaší situaci si můžete přivydělat. A to dokonce až polovinu minimální mzdy měsíčně. Co dalšího ale potřebujete vědět?

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Dům a zahrada

Vosy zastavte, už když staví hnízdo. Jinak budete mít problém

Vosy patří mezi užitečné živočichy, to nepopíráme. Musíme však přiznat, že na svých zahradách je vidíme neradi. Pokud se vosy na vaší zahradě vyskytují pravidelně a chcete se jich zbavit, je nejvyšší čas. Teď to půjde snáz než v průběhu léta.

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Dům a zahrada

Sázíte okurky do květináčů? Děláte to správně?

Máte chuť na vlastní, čerstvé a chutné okurky, ale nemáte zahradu? Nevěšte hlavu! I vy si můžete vypěstovat okurky přímo na balkoně v květináčích. Přečtěte si náš článek o tom, jak toho dosáhnout!

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Dům a zahrada

Slovák dostal 15 let vězení za pěstování marihuany. Zabaví mu i dům

Okresní soud v Trnavě v úterý odsoudil 46letého Josefa Šipoše na patnáct let a propadnutí majetku za pěstování marihuany. Šipoš řekl, že se proti rozhodnutí soudu odvolá, rozsudek tudíž není pravomocný.

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Na Kazachstán máme historické právo, hlásí ruský propagandista

Ruský prokremelský novinář Dmitrij Stěšin v rozhlasovém rozhovoru prohlásil, že Moskva má „historické právo“ na oblasti severního Kazachstánu, bývalé sovětské republiky, která získala nezávislost v roce 1991. Stěšin dodal, že nechápe, proč byla tehdy tato průmyslová území Kazachstánu ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mateřská škola Polánka má po rekonstrukci čistě bílou fasádu a interiér bez zářivých barev

Moravský Krumlov, respektive jeho část Polánka, se může pochlubit další povedenou českou rekonstrukcí mateřské školy. Z budovy bývalé školy vytvořilo studio CL3 objekt, který na první pohled jako mateřská škola vůbec nevypadá. Nehýří barvami, má bílou fasádou, obyčejnou taškovou ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: DesignMagazin.cz

Když holky staví. Matka s dcerou si samy postavily kontejnerový domek, dá se pořídit za půl milionu

Matka s dcerou se na vlastní pěst odhodlaly k přestavbě kontejneru na tzv. tiny house. „Nebylo zrovna do čeho píchnout,“ odpovídají s vtipem Eva a Anna Němcovy na otázku, proč se do projektu pustily. Postupy si hledaly na internetu a ptaly se zkušenějších na rady. Co pro ně bylo při práci ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Policie v Texasu zadržela podezřelého ze zabití pěti sousedů

Policie v americkém státě Texas zatkla muže podezřelého ze zabití pěti sousedů z minulého týdne. Zadržen byl nedaleko místo činu, kde se schovával ve skříni, oznámil ve středu místní šerif. Po střelci úřady pátraly čtyři dny, obviněn je z vraždy.

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Šest časných příznaků Parkinsonovy choroby

Parkinsonova choroba je v současné době nejrychleji rostoucím neurologickým onemocněním na světě. Přestože většina lidí onemocní kolem 60. roku věku či později, u 10–20 % se nemoc objeví před padesátkou, přičemž polovinu z nich tvoří dokonce lidé mladší 40 let.

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Opilý řidič v Nizozemsku se prokázal falešným řidičákem Borise Johnsona s platností do roku 3000

Nizozemská policie při vyšetřování dopravní nehody ve městě Groningen narazila na kuriózní řidičský průkaz. V autě, ze kterého řidič utekl, našli falešný ukrajinský doklad s fotografií a jménem bývalého britského premiéra Borise Johnsona.

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Po stopách Járy Cimrmana se vydá televizní cestopis

Postavu největšího Čecha Járy Cimrmana lidé mají v takové oblibě, že po něm začali pojmenovávat turistická místa po celé republice. Zmapovat se je rozhodl režisér Patrik Ulrich, který na scénáři cestopisné série Po stopách Járy Cimrmana spolupracoval se spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Soud poprvé trestal za létání s dronem. Muž si natáčel nehodu a ohrozil helikoptéru

Vietnamský stánkař Huu Kien Do (36) je prvním hříšníkem, kterého české soudy potrestaly za ohrožení letecké dopravy dronem. Od domažlického okresního soudu v úterý odešel s osmnáctiměsíční podmínkou a pokutou 35 tisíc korun.

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nová alba: The National, Glen Matlock, Krajina Ró, The Damned i Jessie Ware

Glen Matlock býval členem slavných Sex Pistols. Nyní přichází se svým aktuálním pohledem na světovou politiku vsazeným ve vlastních písničkách. The National byli na začátku své dráhy pasováni na budoucí hvězdy. Nedopadlo to podle očekávání, ale jejich nové album za pozornost stojí. Na světě jsou ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rusko v noci neúspěšně zaútočilo drony na Kyjev

Rusko v noci na středu ze vzduchu zaútočilo na Kyjev, už potřetí za posledních šest dní. Oznámily to úřady ukrajinské metropole, podle kterých ruská armáda vyslala nad Kyjev bezpilotní letouny. Drony útočily i v dalších oblastech Ukrajiny. Žádné škody nezpůsobily, většinu dronů se podařilo ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Londýnská policie zatýkala u Buckinghamského paláce

Londýnská policie v úterý v noci zatkla muže, který hodil na pozemky Buckinghamského paláce několik předmětů, patrně náboje do brokovnice. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policii, která v prohlášení uvedla, že na místě také provedla kontrolovanou explozi.

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Texas schválil daň na elektromobily, protože jejich majitelé nekupují benzín

Elektromobily v Texasu budou podléhat roční dani zhruba stejně vysoké, jakou by zaplatil na dani z benzínu motorista v SUV s šestnáctilitrovou spotřebou.

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

KOMENTÁŘ: Naučme se trpělivosti, nepřináší jen růže

S postupujícím jarem rostou spekulace o směru plánovaného ukrajinského útoku. Přibývá hlasů, že nemusí být tak úspěšný jako bleskové osvobození značné části Charkovské oblasti, protože se Rusové poučili a v možných směrech útoku vybudovali obranná postavení sahající do hloubky pár desítek ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zásobník ropy u Kerčského mostu vzplál po zásahu dronu

Mohutný požár zuří ve skladu ropných produktů v ruské vesnici Volna nedaleko mostu na Krym. Ve středu ráno o tom informoval na svém kanálu na Telegramu gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondratěv. Podle něj není nikdo zraněn. Ruská agentura TASS potvrdila, že zásobníky vzplanuly po útoku ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Spořicí účty 2023: Banky nabízejí až 6 procent ročně, většinou jen na část vkladu

Úrokové sazby spořicích účtů se už loni na podzim vyšplhaly až na šest procent ročně. Od té doby ale až na kosmetické výjimky prakticky nerostou. Kvůli inflaci, která se podle aktuálních údajů v březnu držela nad 15 procenty, se tak vklady Čechů nadále dramaticky znehodnocují.

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pacientům vadí regulace reklamy na pomůcky

Výběr zdravotnických pomůcek, jako jsou umělé klouby, implantáty nebo nitrooční čočky, mají pacienti ztížený. Reklama na ně je prakticky zakázaná, informace míří jen na odborníky. Situaci kritizuje Asociace protetických pacientů. Pacienti jsou podle ní ochuzeni o volbu toho nejlepšího na trhu. ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Z Brna do Oregonu se dvěma malými dětmi? Jde to snáz, než to zní

Muž dostal pracovní nabídku v USA, a tak se celá rodina sbalila a přestěhovala do amerického Oregonu. Nyní už druhým rokem žijí se dvěma malými dětmi za oceánem a nemohou si to vynachválit. O cestě za rodinným dobrodružstvím a o velkém kroku do neznáma vypráví v novém díle podcastu Po ...

středa ráno 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Na gotické zřícenině Karlův hrádek zahájí sezonu

O nadcházejícím víkendu se slavnostně otevře gotická zřícenina Karlův hrádek nedaleko Hluboké nad Vltavou. Zříceninu ze 14. století založil Karel IV. jako osobní sídlo. Po staletí byla tato památka téměř zapomenuta. Až parta nadšenců založila před několika lety spolek s názvem Karlův hrádek, ...

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čistka na dark webu. Zatčeno 288 lidí, stíhání hrozí tisícům dalších

Kriminalisté koordinovaní Europolem provedli úspěšný zátah zaměřený proti internetovému obchodu s drogami na dark webu. Operace SpecTor byla rozdělena do několika etap a proběhla v několika zemích, včetně Brazílie, Británie, Francie, Německa, Nizozemska, Polska, Rakouska, Spojených států ...

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Maturity: Nejvíc obav je z češtiny

Didaktické testy z českého jazyka jsou pro Terezii Hovorkovou z hradeckého Biskupského gymnázia strašákem. Psát je bude ve středu. „Mám z nich větší obavu než z didakťáku z angličtiny,“ prozradila Právu poté, co v úterý dopsala test z anglického jazyka.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

KEMEL: Dává křídla

Kdepak Red Bull. Opozice dává křídla!

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Matka je nejdůležitější osobou v životě každého z nás. Čím ji potěšit o jejím svátku?

Matka v našich životech sehrává velmi důležitou roli. Je naší první učitelkou, podporovatelkou, vzorem a inspirací. Její bezpodmínečná láska nám dává pocit bezpečí a dodává na sebevědomí. I proto je tak důležité jí za to všechno alespoň jednou za čas poděkovat. Ideální příležitostí k tomu je ...

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ukrajinské drony udeřily na vojenské letiště, zní z Ruska

Pětice bezpilotních letounů patřících ukrajinské armádě v noci na středu zaútočila na vojenské letiště v ruské Brjanské oblasti. Nikdo nebyl zraněn, menší poškození ale utrpěl nepoužívaný nákladní letoun Antonov An-124, oznámil ruský telegramový kanál Baza.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Doprava na levačku. Sloupek Saši Uhlové

Stojím na Benešáku v Teplicích a na zastávku přijíždějí dva autobusy dvou různých soukromých společností, které oba míří do Prahy. Lidí na zastávce není mnoho, a tak je jasné, že autobusy pojedou poloprázdné.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nový dům sází na cihlu, plech a dřevo

Mladá rodina svěřila design a funkčnost svého obydlí na Karlštejnsku třem základním materiálům – cihlovou budovu pokrývá plech od střechy až k patě stavby. Pohodovou a hřejivou atmosféru v interiéru pak navozuje dřevo.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kyjev tají detaily protiofenzivy i před spojenci. Obává se dalších úniků

Některé detaily chystané protiofenzivy tají Kyjev i před svými západními spojenci. I kvůli nedávnému rozšíření amerických tajných dokumentů se bojí dalšího úniku, který by mohl ohrozit jeho jednotky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si mezitím postěžoval, že se o nedávném úniku ...

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Prezident Pavel představil svůj oficiální portrét

Prezident Petr Pavel ve středu dopoledne představil svou poštovní známku a oficiální portrét. Celkem budou v deseti barevných provedeních, lidé si tak budou moci vybírat například mezi „českomotorkovou“, „cibulákovou“ či „spodně kvašenou“. Odhalení podobizen nabídly Novinky živě.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zákaz CBD nikdo nečekal, říká majitel rodinné konopné pěstírny

V době pandemie přišel známý ostravský moderátor a muzikant David Tobiasz alias Tobi kvůli státním restrikcím o práci. Aby uživil rodinu, věnoval se výrobě léčivých mastí a olejů z legálního konopí s obsahem CBD. Počet úspěšně léčených zákazníků rostl. Jako blesk z čistého nebe ale teď přišla ...

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Samsung zakázal zaměstnancům používat ChatGPT

Zaměstnanci Samsungu již nesmí používat ChatGPT, ani jiné podobné generativní nástroje umělé inteligence. Jihokorejský elektronický gigant se k tomuto kroku odhodlal údajně kvůli tomu, že umělou inteligenci (AI) používali zaměstnanci špatně – hrozil únik citlivých dat.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

FOTO: Zimě odzvonilo. Sněžná fréza si prorazila cestu až na Luční boudu

Cestou mezi Pecí pod Sněžkou a Luční boudou každoročně na jaře projíždí sněžná fréza, která proráží několikametrovou sněhovou bariéru. Silnici nejdříve prohrnou rolby a pak přijde na řadu fréza, která ji začistí na asfalt. Den, kdy se sníh odstraňuje, je rok od roku jiný, letos je silnice ...

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ruští propagandisté dostali notičky pro případ prohry. Meduza je zveřejnila

Rusové se připravují na možnou prohru na bitevním poli. Kreml už státním a provládním médiím rozeslal pokyny, jak komunikovat případný úspěch očekávané ukrajinské protiofenzivy. Informoval o tom v úterý ruský opoziční server Meduza s tím, že má zmiňované materiály k dispozici.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zloděj ve firmě na Břeclavsku ukradl dvě pokladny. Pak našel i kartu s PIN

Do objektu jedné z firem ve Valticích na Břeclavsku se o víkendu dostal zatím neznámý pachatel, který z místa sebral dvě příruční pokladny se 150 tisíci korunami. Škoda se pak navýšila ještě o další cennost, když v jedné z místností našel platební kartu, u které majitel nechal PIN.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Hradci Králové se rozpadla koalice

Ani rok nevydržela v Hradci Králové koalice sestavená po komunálních volbách. Až dosud ji tvořilo pět subjektů, nyní čtyři z nich - Hradecký demokratický klub s TOP 09, ODS, Piráti a Změna pro Hradec a Zelení - žádají, aby koalici i městskou radu opustil senátor Jan Holásek, lídr hnutí ...

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Streetartový umělec Michal Škapa: Hudba s mou tvorbou úzce souvisí

V devadesátých letech ho oslovilo graffiti. Začínal v pražských ulicích se sprejem v ruce jako writer, poté se ale přesunul do ateliéru a začal malovat. Dnes je výtvarník Michal Škapa (44) neboli Tron oceňovaným umělcem, který se vrací do ulic s propracovanými velkoformátovými malbami.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Konec éry. Poslední Rolls-Royce Dawn opustil brány továrny

Poslední vyrobený Rolls-Royce Dawn ukončil éru dvoudveřových rollsů se spalovacím dvanáctiválcem. Udělal místo výrobě elektromobilu Spectre, která začne letos.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vizualizační techniky, které uleví přetížené mysli

Když se dostanete do stavu, kdy vás začne zcela ovládat podrážděnost, vztek či další negativní emoce, je dobré dát si pauzu. I pár minut, kdy na všechno zapomenete, mohou snížit pocity přetížení či bezmoci. Pomoci v tom mohou i dvě jednoduché vizualizační techniky.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Muž, který zničil drážní zařízení v Praze, střílel vzduchovkou na terč. Netrefil se

Čtyřiadvacetiletý muž, který v úterý odpoledne střelbou poškodil část zabezpečovacího zařízení na železniční trati v Praze, podle policie nejednal úmyslně, ale z nedbalosti. Komplikace v provozu vlaků nastaly poté, kdy měl střílet vzduchovkou na terč, přičemž trefil drážní zařízení.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jsem tajný policista, vysvětloval dělník v Jičíně, proč nechodí do práce. Získal důvěru a pak zmizel se zbožím

Z krádeže a podvodu obvinili kriminalisté 43letého muže, který jedné firmě v Jičíně zmizel s dodávkou plnou zboží. Muže předtím z firmy propustili kvůli mizerné docházce, přišel ale s legendou, že je ve skutečnosti tajný policista. Podařilo se mu tím na krátko opět získat důvěru, čehož využil.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ojetá auta v prvním čtvrtletí zdražila o desetinu

Průměrná cena ojetých aut prodávaných na českém trhu se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o deset procent na 299 tisíc korun. Za nárůstem stálo především zdražování levnějších či průměrně drahých aut, tedy těch, o která byl největší zájem. Vyplývá to z analýzy společnosti Cebia.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čtrnáctiletý školák v Bělehradě začal střílet do spolužáků. Devět mrtvých

Čtrnáctiletý chlapec ve středu rozpoutal masakr na základní škole v srbském Bělehradu. Pistolí svého otce zastřelil osm spolužáků a člena ochranky. Další lidi včetně jedné z učitelek zranil. Informovala o tom agentura Tanjug. Původní informace uváděly, že žák 7. třídy své spolužáky jen zranil.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bývalý šéf Audi je připraven se přiznat v kauze dieselových emisí

Bývalý šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler je v kauze falšování dieselových emisí připraven přiznat se k podvodu výměnou za podmíněný trest a finanční postih. U soudu v Mnichově to ve středu podle médií uvedl tým jeho obhájců. Audi a jeho mateřská skupina Volkswagen v roce ...

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čtvrteční ráno bude mrazivé, varují meteorologové

Čtvrteční ráno může být na většině území mrazivé. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu před nízkými teplotami, které mohou poškodit vegetaci.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Žalobce navrhl zrušit osvobozující verdikt nad Babišem v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Městského státního zastupitelství v Praze Jaroslav Šaroch zaslal vrchnímu soudu doplnění odvolání v kauze Čapí hnízdo. Navrhuje v něm zrušení rozsudku, který zprostil obžaloby expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší spolupracovnici Janu Nagyovu. Případ by měl podle žalobce znovu ...

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Žena z pražské Krče nezemřela násilnou smrtí, ukázala pitva

Žena, která byla nalezena v bytě v pražské Krči, nezemřela násilnou smrtí. Prokázala to provedená pitva. Policie sdělila, že měla zdravotní komplikace.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

UniCredit Bank v ČR a SR stoupl letos čistý zisk o 19 procent

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk 2,2 miliardy korun (94 milionů eur), což je meziroční nárůst o 19 procent. Vyplývá to z informací, které ve středu zveřejnila mateřská společnost banky.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Na ředitele školy vyskočil z popelnice medvěd. Vyděšení byli oba stejně

Pořádný šok zažil 1. května ředitel školy v americké Západní Virginii James Marsh. Když po víkendu odemykal popelnici za školní jídelnou, vyskočil na něj medvěd. Marsh na nic nečekal a dal se na útěk, stejně tak učinila i překvapená šelma.

středa dopoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Aneta Charitonova: Narodila jsem se v Česku. Nevím, co znamená být Ruskou

Je známá jako Annet X, před lety prorazila jako úspěšná blogerka propojující módu a autorské videoklipy. Hudba ale nakonec převážila a dnes ji i živí, dokonce už za ni získala první ceny. Skládat přitom Aneta Charitonova (23) začala jako malá holka. „Nejvíce srdcervoucí a dramatický text jsem ...

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Slovensko má dostatek plynu na další topnou sezonu

Slovensko má v zásobnících 2,5 miliardy metrů krychlových plynu a podle ministerstva hospodářství je už dnes jasné, že na příští topnou sezonu bude plynu dostatek.

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nezaměstnanost v EU v březnu zůstala na šesti procentech, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v březnu podle sezonně přepočtených údajů zůstala na šesti procentech, kde byla i v únoru. Ve své zprávě to ve středu oznámil unijní statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost byla v České republice, kde činila 2,6 procenta. Zvýšila se tak ...

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Letos zřejmě nastoupí El Niño. Mohl by přinést rekordní vedra

Pravděpodobnost výskytu klimatického jevu El Niño v Tichém oceánu je letos vysoká a v průběhu roku roste. Šance na výskyt do července je 60 procent, do konce září dokonce 80 procent. El Niño zřejmě povede k novému rekordu v průměrné teplotě. Případný vliv na počasí v ČR je nejasný.

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

FSB hlásí, že na Krymu zadržela šest ukrajinských agentů, kteří prováděli a plánovali atentáty

Ruská tajná služba FSB ve středu oznámila, že na Krymu zlikvidovala ukrajinskou diverzní skupinu, která měla plánovat atentáty na členy vedení Krymu dosazené Rusy. Zadržela sedm lidí a zabavila výbušniny a zbraně. Její vyjádření citovala agentura TASS s tím, že terčem agentů ukrajinské vojenské ...

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Schillerová se Stanjurou si ve Sněmovně vjeli do vlasů kvůli podnikatelům

Kdoví, jestli jsou podnikatelé ještě vaši voliči, vmetla ve středu ve Sněmovně předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS). Politici se totiž na plénu hádali kvůli škrtům v rozpočtu a výdajovým paušálům pro živnostníky.

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bitcoin a ethereum nejsou samy. Na světě je už téměř 10 000 kryptoměn

V případě kryptoměn se nejčastěji mluví o bitcoinu a ethereu, a to především díky jejich vysokým kurzům a vzrůstající popularitě. Na trhu je ale daleko více virtuálních mincí, specializovaný server CoinMarketCap jich eviduje již bezmála 10 000.

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nové léky Němcům hned, Čechům až za rok

Na nové inovativní léky pro vzácná onemocnění nebo rakovinu čekají čeští pacienti v průměru pětkrát déle než sousední Němci. Navíc se k nim dostane jen část přípravků. Do nerovného systému chce zasáhnout Evropská komise.

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rusové zasáhli jediný fungující supermarket v Chersonu

Rusové při ostřelování jihoukrajinského Chersonu zasáhli jediný dosud fungující supermarket ve městě. Středeční útok si vyžádal tři mrtvé a pět raněných. O úderu na nákupní centrum Epicentr informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra.

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Po třech hodinách ve vzduchu skončili na výchozím letišti. Kvůli neukázněnému cestujícímu

Nedávný let United Airlines z Newarku do Tel Avivu skončil ani ne na půli cesty. Kvůli neukázněnému cestujícímu, který při čekání na toaletu seděl na místě pro palubní personál a odmítal ho opustit, piloti letadlo otočili a zamířili zpět. Na americkém letišti problémového pasažéra vysadili ...

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tříletého chlapce mlátil za to, že si oblékl ponožku naruby, skoro ho zabil. Odsedí si 16 let

Za jen těžko pochopitelné surové týrání a pokus o vraždu teprve tříletého chlapce si Lukáš Krůza (25) odsedí 16 let ve vězení. Rozhodl o tom ve středu pražský vrchní soud, který vyhověl odvolání státního zástupce, podle kterého byl původní 11,5 roku dlouhý trest příliš mírný. Matce (20) hocha ...

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Miniroboti plavající v pivu urychlují proces kvašení. Za jejich vznikem stojí Češi

Čeští vědci vyvinuli miniroboty k urychlení výroby piva. Podle agentury Reuters mohou tzv. Beerboti urychlit kvašení, které běžně trvá až čtyři týdny. Zrychlením procesu mohou také zabránit působení mikroorganismů, které produkt zakyselují, píše agentura Reuters.

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Söder se zřekl kancléřské kandidatury

Markus Söder, bavorský ministerský předseda a šéf CSU, se podle vlastního vyjádření rozhodně nechce stát kandidátem křesťanskodemokratického dvojbloku CDU/CSU na kancléře ve volbách do Spolkového sněmu.

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

KVÍZ: Vyznáte se v díle Terryho Pratchetta? Ukažte to v našem (nejen) zeměplošském kvízu

Sir Terence David John „Terry“ Pratchett zemřel ve svém domě 12. března 2015 na následky Alzheimerovy choroby. V současné době je na pultech knihkupectví jeho životopis, který nese název Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou. Kniha od Pratchettova osobního asistenta Roba Wilkinse ...

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zájem o PlayStation 5 je stále enormní. Sony hlásí rekordní zisk

V posledním finančním roce si japonský elektrotechnický koncern Sony připsal na své konto rekordní provozní zisk, ve výši téměř 1,21 bilionu jenů (asi 190 miliard Kč) při nárůstu tržeb o 16 procent na 11,54 bilionu jenů. Hlavním faktorem, který přispěl k takovémuto úspěchu, byl mimořádný ...

středa v poledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Texasu vyroste továrna na syntetická paliva

Jižní Texas bude místem, kde se má v roce 2027 vyrábět 750 milionů litrů syntetických paliv ročně. Továrnu postaví stejná firma, která loni dokončila pilotní závod v Chile.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jsem pro Ukrajinu, dovolil si říct mladík na Krymu. Hned ho vypátrali a donutili k omluvě

Rusové dopadli mladíka, který v průzkumu veřejného mínění v Jaltě na okupovaném Krymu prohlásil, že se nebojí protiofenzivy ozbrojených sil Kyjeva a podporuje Ukrajinu. Tamní strážci zákona donutili chlapce, aby se na kameru omluvil.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rusko má zdvojnásobit výrobu řízených střel. Nedostatek munice Šojgu popírá

Ruský podnik na výrobu přesné munice má za úkol v krátké době zdvojnásobit produkci, řekl v úterý ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterním projevu k vysokým velitelům. Uvedl také, že se zvýšila výroba zbraní a munice. Tvrdí, že její dodávky na frontu jsou dostatečné, i když si frontoví ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dramatické tvary vily architekta Jaroslava Vondráka připomínají krásy lodi na moři

Když byla koncem devadesátých let 20. století vypsána veřejná soutěž na výstavbu rodinných domků pro stavební družstvo státních a veřejných zaměstnanců, bylo tomuto projektu určeno území ve Střešovicích. V soutěži zvítězili architekti Jan Šenkýř a Jaroslav Vondrák, který si v lokalitě ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bělorusy unesený novinář Pratasevič dostal 8 let vězení

Krajský soud v běloruském Minsku ve středu poslal na osm let do vězení bývalého šéfredaktora opozičního média Nexta Romana Prataseviče. Do Běloruska byl zavlečen v květnu 2021, když běloruské úřady donutily přistát letadlo Ryanairu, jímž letěl, v běloruské metropoli.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ruské univerzity zavírají brány kvůli spalničkám, zemi chybí vakcíny

Moskevská státní univerzita zavádí kvůli epidemii spalniček na několika fakultách distanční výuku. Podle ruské agentury RBK v zemi chybí vakcíny proti této nakažlivé infekční chorobě. Podle šéfky ruského státního úřadu Rospotrebnadzor Anny Popovové byly spalničky v dubnu zaznamenány ve ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ukrajinci zaútočili drony na Kreml, Putin je v pořádku, hlásí Rusové

Podle očitých svědků se v noci na středu ozvaly v kremelské pevnosti v Moskvě dva výbuchy, které následoval stoupající kouř. Agentura RIA Novosti ve středu odpoledne uvedla, že se jednalo o ukrajinský útok drony na sídlo prezidenta Vladimira Putina.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Auto po nehodě skončilo v lese. Řidiče v bezvědomí zachránili sportovci

Velké štěstí měl řidič, jehož auto skončilo po nehodě u Uherského Hradiště mimo silnici mezi stromy tak, že nebylo vidět. Muž byl uvnitř zraněný a zaklíněný, opodál ale sportovala parta lidí, kteří slyšeli zvuk nárazu, načež řidiči přispěchali na pomoc. Hasiči pak museli motorovými pilami udělat ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Je nová Morštajnová plagiát? Internet ovládly emoce

Výtvarnice Toy Box obvinila spisovatelku Alenu Morštajnovou, že svůj nový román Les v domě odvodila z jejího článku, v němž před lety zveřejnila svou osobní zkušenost se sexuálním zneužíváním. Prohlášení vyvolalo velmi emotivní diskuze na sociálních sítích. Sama Morštajnová obvinění důrazně ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Další aukce Kemelových kreseb pro Ukrajinu. Můžete i limitovat

Karikaturista deníku Práva a Novinek Miroslav Kemel bude po roce opět dražit třicet svých kreseb. A to za stejným účelem - pomoci Ruskem napadené Ukrajině. Před rokem aukce vynesla 711 900 korun. Výtěžek té letošní je určen nadaci Člověk v tísni, která na Ukrajině pomáhá.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Indii otevřou nejvyšší železniční most na světě. Trumfne i Eiffelovku

V Indii aktuálně budují železniční most, který bude po dokončení tím nejvyšším svého druhu na světě. Ode dna říčního kaňonu ho odděluje 359 metrů, což je skoro o 30 metrů více, než kolik měří Eiffelova věž v Paříži. Most je součástí železničního spojení pro stát Džammú a Kašmír, který je ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Česko si v žebříčku svobody tisku polepšilo. Politický tlak na média ale sílí, varují Reportéři bez hranic

Česká republika skončila v letošním žebříčku Reportérů bez hranic (RSF), který hodnotí svobodu tisku ve světě, na 14. místě a oproti loňsku si polepšila o šest míst. V Česku podle nevládní organizace svobodu tisku ohrožuje vysoká koncentrace soukromých médií a tlak na veřejnoprávní média.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Útočník s mačetou vnikl do rodinného domu a napadl cizí ženu. Bez důvodu

Vážné zranění utrpěla v dubnu žena na Mladoboleslavsku poté, co do rodinného domu vnikl neznámý útočník a napadl ji mačetou. Zachránil ji její partner, který byl také napaden. Násilník, jehož motiv útoku není zcela zřejmý, byl dopaden a vzat do vazby.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Evropská sonda JUICE má problém, zasekla se anténa

Sonda JUICE Evropské kosmické agentury (ESA), která 14. dubna vyrazila k Jupiteru a jeho ledovým měsícům, má potíže s vysunutím své nejdelší antény. Závadu se snaží odstranit spolu s vědci řídicí středisko v německém Darmstadtu. Na projektu pod hlavičkou ESA pracovaly tisíce lidí z desítek ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Popelářský vůz na Slovensku nacouval do matky tří dětí. Neměla šanci přežít

Ve středu ráno při couvání usmrtil popelářský vůz sedmatřicetiletou ženu. „Zranění, která žena utrpěla, byla neslučitelná se životem,“ uvedla slovenská policie na sociální síti.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Krásná Lípa chystá opravu poničené rozhledny Vlčí hora

Opravu ohněm poničené rozhledny Vlčí hora chystá město Krásná Lípa. Požár nejstarší rozhlednu ve Šluknovském výběžku zasáhl v noci na 4. dubna, soukromá chata vedle rozhledny úplně vyhořela. Rozhledna má poničené dřevěné obložení i části interiéru. Rekonstrukce by měla být hotová nejpozději do ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Před vězením za útok nožem utekl Ukrajinec z Česka domů. Tam zahynul ve válce

Chtěl se vyhnout několikaletému vězení za útok nožem na svoji přítelkyni v Plzni, a tak Roman Leskiv (46) utekl zpátky domů na Ukrajinu. Tam se pak stal jednou z obětí ruské invaze. Podle zprávy českého ministerstva vnitra zemřel loni v březnu ve vesnici Buzova, kde v té době řádily ruské ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Základní úroková sazba zůstává na sedmi procentech, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu rozhodla o ponechání stávající základní úrokové sazby na sedmi procentech. Na této úrovni se sazba nachází od loňského června. Analytici tento krok vesměs očekávali, spekulovalo se ale i o mírném navýšení, protože růst mezd zrychluje, což působí ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

I v Nejepíně bylo tornádo, potvrdili meteorologové

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu potvrdil, že minulý týden v sobotu se v obci Nejepín na Havlíčkobrodsku vyskytlo slabé tornádo. Již v úterý meteorologové potvrdili sobotní výskyt tornáda v obci Lubná u Poličky.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rudá záře nad Kremlem. Video sestřelení dronu

Na sociálních sítích kolují záběry, na kterých je vidět dron mířící na rezidenci ruského prezidenta v Moskvě. Autenticitu videa zatím nelze s jistotou ověřit. Kreml ve středu uvedl, že se jednalo o ukrajinský útok dvěma bezpilotními letouny, oba ruská armáda zneškodnila. Zarážející je, že až nad ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dvě nehody komplikují provoz u Slaného. Kamiony skončily v křoví

Dvě vážnější nehody komplikují provoz na silnici 7, která navazuje na dálnici D7, u Slaného na Kladensku. Při první se srazily dva kamiony, při druhé dvě osobní auta. Dva lidé byli zraněni.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zemřel někdejší senátor a bývalý rektor Josef Jařab

Ve středu zemřel po krátké nemoci ve věku 85 let někdejší senátor a první polistopadový rektor Univerzity Palackého v Olomouci Josef Jařab. Překladatel a literární teoretik se věnoval anglicky psané literatuře.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Půlroční dítě natlačené do babyboxu v Brně: Maminky v nouzi nevědí, kam jít, říká odbornice

Zpráva o odložení půlročního chlapce v babyboxu nemocnice Milosrdných bratří v Brně rozhořčila mnoho rodičů. Na internetu spílají lékaři, který si odmítl dítě od zoufalé matky osobně převzít. Nemocnice za ním stojí, snažil se prý matce pomoci. Podle zakladatelky organizace Úsměv mámy Veroniky ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ukrajina útok popírá: V Rusku se něco děje, ale bez našich dronů nad Kremlem

Ukrajina popřela, že by v noci na středu útočila na Kreml. Tvrzení ruských státních médií zpochybnil prezident Volodymyr Zelenskyj i poradce Mychajlo Podoljak. „V Rusku se něco děje, ale rozhodně bez ukrajinských dronů nad Kremlem,“ uvedl Podoljak v první reakci na zprávy, které ruská média ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Soud ve Francii povolil znárodnění největšího dodavatele energií

Francouzský stát může plně převzít tamního největšího dodavatele energií EdF. Odvolací soud podle agentury Reuters včera zamítl stížnost menšinových akcionářů na plán zestátnění firmy.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bagrista v Brně narazil na leteckou pumu. Policie evakuovala 250 lidí

Na leteckou pumu narazil ve středu odpoledne bagrista v Brně. Policie a hasiči evakuovali okolní domy.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Odborníci vylučují možnost falšování slovenských voleb

Pět měsíců před předčasnými parlamentními volbami na Slovensku zaznívají z řad opozice obavy z jejich možného falšování. Při současném volebním systému však odborníci podvody ve volbách vylučují.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V polském městě našli mrtvé dítě v čističce vod

Hrůzostrašný nález v malém městě Radzymin v Mazovském vojvodství otřásl Polskem. Tamní pracovníci komunálních služeb našli v úterý v ucpaném potrubí přečerpávací stanice čističky odpadních vod mrtvolu novorozence. Stanici TVN24 to ve středu řekl primátor města Krzystof ChaciĹ„ski.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Šáleného muže ze Zlínska nezastavila ani banka, podle instrukcí ženy ze seznamky odeslal přes 300 tisíc

Našel ji na internetové seznamce a při dopisování přes aplikaci mu tvrdila, že obchoduje s kryptoměnou, což mu také doporučila, v reálu se jinak nikdy neviděli. Zmíněné skutečnosti 34letému muži ze Zlínska stačily k tomu, aby na pokyn domnělé cizinky postupně investoval bezmála 350 tisíc ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kalifornie zakáže nová nákladní auta na naftu od roku 2036

Kalifornie je světově prvním státem, který naplánoval pevné datum konce prodejů nových nákladních aut na naftu, a to na rok 2036. Některé oblasti však mají datum stanoveno už na rok 2024.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Rychvaldu začala likvidace 15 tisíc krůt s ptačí chřipkou

V Rychvaldu na Karvinsku se ve středu pustili hasiči společně s veterináři do likvidace téměř 15 tisíc krůt. Místní chov je totiž nakažený ptačí chřipkou. Chovatel krajské veterinární stanici nahlásil, že mu již uhynulo 250 krůt a další jeví příznaky nemoci.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ve Španělsku zakázali „býčí zápasy“ s lidmi s nanismem

Španělský parlament zakázal „býčí zápasy“, v nichž vystupují lidé postižení malým vzrůstem, takzvaným nanismem či dwarfismem. Tato vystoupení sloužila k pobavení diváků několik desítek let.

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Některé střední školy vypisují 2. kolo přijímaček, stát jejich počet nezná

Stát nemá přehled o tom, kolik středních škol vypisuje druhé kolo přijímacího řízení. To se nyní bude konat ve školách, které mají i po dubnových jednotných přijímacích zkouškách stále volné kapacity. Kde jsou volná místa a kdy zkoušky budou, zjistí uchazeči na webech jednotlivých škol ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Hradci Králové se rozpadla koalice

Ani rok nevydržela v Hradci Králové koalice sestavená po komunálních volbách. Až dosud ji tvořilo pět subjektů, nyní čtyři z nich - Hradecký demokratický klub s TOP 09, ODS, Piráti a Změna pro Hradec a Zelení - žádají, aby koalici i městskou radu opustil senátor Jan Holásek, lídr hnutí ...

středa odpoledne 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Žalobkyně navrhla vydat vora v zakoně z Česka do USA

Žalobkyně minulý týden navrhla vydat do USA k tamnímu trestnímu řízení gruzínského občana, který je podle policie tzv. „vor v zakoně“, tedy mafiánský boss v ruskojazyčném prostředí. Tohoto muže zadrželi čeští policisté v lednu v Praze na základě mezinárodního zatykače. V USA je Gruzínec ...

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Česko je v indexu klientelistického kapitalismu hned za vedoucím Ruskem

Na světě existují stovky miliardářů, o nichž se předpokládá, že jejich bohatství pochází převážně z „kamarádského“ vztahu se státem. Nejvíce se tento tzv. crony capitalism, tedy klientelistický kapitalismus, projevuje v Rusku, kde se majetek miliardářů pocházející z úzkých přátelských ...

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

ČNB zvýšila odhad letošní inflace. Fiskální zodpovědnost je strašně důležitá, vyslal Michl vzkaz vládě

Růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta a průměrná inflace 11,2 procenta. To je nová makroekonomická prognóza České národní banky (ČNB) pro tento rok. V únoru ČNB ve své prognóze počítala s poklesem HDP o 0,3 procenta. Letošní průměrnou inflaci pak původně odhadovala na ...

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Duch Saabu stále žije. Firma NEVS představila sportovní sedan Emily GT

Těsně před faktickým bankrotem pracovala automobilka NEVS na sportovním sedanu Emily GT, který nyní odtajnila. Celý projekt nabízí k prodeji s tím, že vůz je téměř připraven pro sériovou výrobu.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V den otravy vyvřel v Deze reaktor, zaznělo u soudu

V den tragické otravy řeky Bečvy, kvůli které stojí před soudem provozovatel čistírny odpadních vod firma Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka, došlo zároveň k havárii ve valašskomeziříčské chemičce Deza.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Spojené státy tlumí kritiku Indie. Hodí se jim proti Číně

Vláda indického premiéra Naréndry Módího utahuje šrouby médiím i opozici. Za jejího působení roste diskriminace muslimské menšiny. Administrativa prezidenta USA Joe Bidena se ale do veřejné kritiky Indie nežene. Jihoasijská země se totiž Washingtonu hodí v jeho strategii proti Číně, napsala ...

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

K odejmutí dítěte rodině musí být závažné důvody, připomněl Ústavní soud

Umístění dítěte do dětského domova kvůli neshodám jeho rozvedených rodičů je neakceptovatelné, pokud potomkovi „nehrozí vážná a konkrétní rizika“. Konstatoval to ve středu Ústavní soud (ÚS), který zrušil rozhodnutí soudů nižších instancí.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

České předsednictví EU stálo přes dvě miliardy

České předsednictví v Radě Evropské unie stálo 2,03 miliardy korun. Původně se přitom počítalo s 2,4 miliardy, náklady tak byly nižší o 15 procent. Po středečním jednání kabinetu to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Češi datují jako zběsilí. Objem mobilního provozu vzrostl o 60 %

Za loňský rok se objem datového provozu v mobilních sítích v Česku meziročně zvýšil o 60 procent na 926 petabytů (PB). Vyplývá to z výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), která byla zveřejněna ve středu.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Razie u brazilského exprezidenta Bolsonara. Policie mu zabavila mobil

Brazilská policie prohledala dům exprezidenta Jaira Bolsonara a zabavila mu mobilní telefon. Zatkla též dva jeho osobní asistenty. Středeční razie v metropoli Brasília souvisí s vyšetřováním zfalšovaných záznamů o očkování proti covidu-19 v době, kdy byl Bolsonaro hlavou státu.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Gareth Davis přiblíží hudbu minimalistů La Monte Younga a Terryho Rileyho

Ve čtvrtek zazní v pražském Doxu od 19:00 skladby klíčových amerických minimalistů Terryho Rileyho a La Monte Younga. Jejich skladby In C a Composition 1960 # 7 zahraje mezinárodní uskupení vedené britským basklarinetistou Garethem Davisem, který odpověděl na otázky Novinek.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Prezidentův tým chtěl speciální známku, aby nepřipomínala ty předchozí, říká šéf tiskárny

V tiskárnách ve středočeské obci Hradištko probíhá tisk prvních 100 tisíc archů po deseti poštovních známkách s prezidentem Petrem Pavlem. Celkem deset barevných provedení známek bude na pobočkách České pošty k zakoupení od 7. června. Jak probíhal výběr vzhledu a jak se samotné známky tisknou, ...

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vychází nový Salon: Jak radikálně promění umělá inteligence náš svět?

Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Drony na Kreml vzlétly z Moskevské oblasti, tvrdí ruský důstojník v záloze

Dva drony, které měly zaútočit na Kreml, vzlétly z Moskevské oblasti. Tvrdí to v rozhovoru pro ruský list Argumenty i fakty Oleg Ivannikov, ruský podplukovník v záloze a kandidát historických věd.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Lipavský v USA podepsal ujednání o spolupráci na průzkumu Měsíce

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve středu podepsal tzv. ujednání Artemis (Artemis Accords), tedy americkou iniciativu pro spolupráci při průzkumu Měsíce, Marsu a dalších vesmírných těles. Lipavský je na oficiální návštěvě USA.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Prezident jmenoval Vojtěcha Šimíčka novým místopředsedou Ústavního soudu

Ústavní soud (ÚS) bude mít nového místopředsedu. Od čtvrtka se jím stane třiapadesátiletý ústavní soudce Vojtěch Šimíček, kterého ve středu na Pražském hradě jmenoval do uvolněné funkce prezident Petr Pavel.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čtrnáctiletý střelec z Bělehradu stíhán nebude. Policie zadržela oba rodiče

Čtrnáctiletý chlapec ve středu rozpoutal masakr na základní škole v srbském Bělehradu. Pistolí svého otce zastřelil osm spolužáků a člena ochranky. Další lidi včetně jedné z učitelek zranil. Informovala o tom agentura Tanjug. Školáka kvůli nízkému věku policie stíhat nemůže, zadržela jeho otce ...

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zdálo se, že to neskončí. Bylo to příšerné, popsala žačka střelbu v Bělehradě

V souvislosti se střelbou v bělehradské základní škole, kde 14letý chlapec zabil osm spolužáků a jednoho člena ostrahy školy, přinesly stanice B92 a TV Prva otřesná svědectví z místa činu. O hrůze, kterou zažila, vyprávěla Evgenija, jež se střelcem chodila do stejné třídy.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Babiše na dálnici chytla kvůli rychlosti policie. Chlubil se sám na Instagramu

Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dostal ve středu pokutu za překročení povolené rychlosti. Sám se přiznal na svých sociálních sítích, když zveřejnil video, na němž pobaveně říká, že přispívá do státního rozpočtu.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Karnole začala oprava historických tkalcovských strojů

Téměř po pěti a půl letech od úmyslně založeného požáru, který v Krnově poničil národní kulturní památku, bývalou textilku Karnola, se v ní tento týden začalo s opravou ohněm poničených historických strojů.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ve zničeném Mariupolu opět jezdí česká tramvaj. Linku otevřel na dálku Putin

V okupovaném jihoukrajinském Mariupolu v Doněcké oblasti vyjela první tramvaj od doby, kdy město loni dobyli Rusové. Linku otevřeli s velkou slávou, ceremoniál přes video zahájil šéf Kremlu Vladimir Putin. Na zveřejněných záběrech jsou vidět tramvaje Tatra T3, tedy vozy české výroby, které před ...

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Lidé ve Slaném demonstrovali proti vysokým nedoplatkům za teplo

Ve Slaném demonstrovali ve středu odpoledne lidé před tamní radnicí proti vysokým nedoplatkům za teplo a teplou vodu. Mnohým z nich totiž dorazilo vyúčtování od místního dodavatele tepla a lidé mají platit až desítky tisíc korun.

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tady spadne jakási raketa a nikdo neví, co se stalo. Polská opozice tepe nejasnosti kolem nálezu v lese

Vojenský objekt, který byl před více než týdnem nalezen v lese 15 kilometrů od polského města Bydhošť, mohl na místě ležet už od prosince. Vyplývá to ze slov polského premiéra Mateusze Morawieckého (PiS) i operačního velitele polských ozbrojených sil generála Tomasze Piotrowského. Další detaily ...

středa v podvečer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nendo navrhlo speciální plechovku na pivo se dvěma typy otevírání pro bohatou pěnu

Japonské designérské studio Nendo navrhlo plechovku na pivo se dvěma otevíracími oušky. Plechovka nazvaná Foam Can je speciálně vyvinutá tak, aby při nalévání piva vzniklo dostatek pěny, jenž by udrželo v pivu dostatek aroma, chuti i sycení. Domácí uživatel proto ...

středa večer 3/5/23 | zdroj: DesignMagazin.cz

Medvěděv: Zelenskyj bude fyzicky zlikvidován

Po nočních náletech dvou dronů na Kreml, ze kterých Moskva obviňuje Kyjev, není podle náměstka ruské bezpečnostní rady a bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva zbytí a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl být „fyzicky zlikvidován“. Medvěděv to napsal na Telegramu.

středa večer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rusové si mění pohlaví, aby se vyhnuli válce. Vláda se chystá zasáhnout

Ruští zákonodárci vytáhli do boje proti stále častějším případům mladých mužů, kteří se prokazují potvrzením o změně pohlaví, aby se vyhnuli povolávacímu rozkazu do armády. Informuje o tom list Kommersant.

středa večer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Je čas na poslední kolo. Aerosmith se opět loučí

V září letošního roku odstartuje severoamerické turné Peace Out. Měla by to být série čtyřiceti posledních koncertů americké rockové kapely Aerosmith. „Je čas na poslední kolo!“ hlásají její členové. Turné odstartuje 2. září ve Filadelfii a skončí 26. ledna 2024 v Montrealu.

středa večer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

K desetitisícovým nedoplatkům za teplo vznikla v Lubech petice

Více než stovka občanů Lubů u Chebu, jimž přišlo vyúčtování za spotřebu tepla a teplé vody v minulém roce v řádu i přes padesát tisíc korun, se rozhodli sepsat petici a společně podat reklamaci vyúčtování.

středa večer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

RECENZE: Nejsme povinní nasazovat své životy. Jsme povinní životy zachraňovat

Každý den vyjíždí pražská záchranka zhruba ke čtyřem stovkám případů. Každé dvě minuty zazvoní na jejím dispečinku telefon. Někdy volající hlásí banality, jindy bojuje o něčí život. Práci těch, co jiné zachraňují, zachycuje třídílný dokument Pražská záchranka. První část odvysílala Česká televize ...

středa večer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Prigožin: Ukrajinská protiofenziva už v podstatě začala

Všeobecně očekávaná ukrajinská protiofenziva už prakticky začala. Uvedl to ve středu šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Aktivní fáze ukrajinského útoku podle něj přijde do několika dnů.

středa večer 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stát obstavil 174 milionů, které chtěla ruská banka získat z Pilsen Steel

Stát definitivně obstavil zhruba 174 milionů korun, které chtěla získat ze zkrachovalých plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel ruská banka VEB.RF (v Rusku pod názvem Vněšekonombank). Uvedla to ve středu Česká televize.

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Fiala: Za inflaci je zodpovědná ČNB

Za inflaci je zodpovědná Česká národní banka, guvernér by neměl házet vinu na vládu, řekl ve středu premiér Petr Fiala (ODS) v CNN Prima News. Zpochybnil tak slova guvernéra ČNB Aleše Michla o proinflačním působení deficitů státního rozpočtu.

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Americké firmy mohou Česku prodat techniku pro modernizaci armádních letadel

Americké ministerstvo zahraničí schválilo, aby firmy z USA Česku případně prodaly techniku pro modernizaci bitevníků AH-1Z a vrtulníků UH-1Y v hodnotě asi 650 milionů dolarů (13,8 miliardy korun). Ve čtvrtek o tom informovalo americké ministerstvo obrany. Na kontraktu by se podílely hlavně ...

středa v noci 3/5/23 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

zprávy

aktuální
nejčtenější   (7 / 14 / 30 dní)
rychlý přehled   (7 / 14 / 30 dní)

newsletter

Dostávejte nejzajímavější zprávy na email:

hledání

Hledat v archivu
aktuální zprávy
nejnovější zprávy
starší zprávy   (22.9., 21.9., 20.9., ...)
starší zprávy, které se dají procházet po dnech
nejčtenější zprávy   (7 / 14 / 30 dní)
zprávy, které nejvíce zaujaly za posledních x dní
rychlý přehled zpráv   (7 / 14 / 30 dní)
stručný výpis titulků zpráv za posledních x dní
měsíční přehled zpráv   (září 2023)
výpis titulků zpráv v tomto měsíci
měsíční přehled zpráv   (srpen 2023)
výpis titulků zpráv v minulém měsíci

vaše poslední návštěva: čtvrtek 1. 1. 1970, 1:00
archiv
zprávy z určitého dne nebo měsíce
seznam zdrojů
přehled serverů, které archii.cz sleduje
o archii.cz
kontakt, ikonky, webhosting zdarma
mapa webu
přehled stránek webu archii.cz
© 2005-2023 timqui.net | architektura je krásná a design je skvělý | nahoru