Server archii.cz sleduje, co se píše o architektuře a designu na českém a slovenském webu
archii.cz » archiv zpráv » 5. leden 2024
pondělí 20. 5. 2024, 19:50

archiv zpráv pro 5. leden 2024

Labe v Děčíně dosáhlo třetího stupně povodňové aktivity

Hladina Labe v Děčíně dosáhla ve čtvrtek večer třetího, nejvyššího stupně povodňové aktivity. Dál pozvolna stoupá i výška hladina řeky v Ústí nad Labem a Litoměřicích.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Luxusní domov Paula Newmana v Beverly Hills je na prodej. Podívejte se

Luxusní nemovitost herce Paula Newmana se čtyřmi ložnicemi a pěti koupelnami se nachází v centru Beverly Hills v USA a je na prodej v přepočtu za 177 milionů korun.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Za oknem domu na kůlech jim plují kry, přesto v něm mají teplo

Optický klam působí, že z okna lze dosáhnout až na horizont. Ledové kry se zdají tak blízko, jako kdyby za okamžik měly vplout až k vám do obýváku. Mrazivé venkovní teploty však v domě nepocítíte, a to přesto, že se dům může pochlubit velkými prosklenými plochami.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Jak si pomoct při nachlazení? Dejte si polévku, které se říká italský penicilin. Tady je recept

Poctivý domácí vývar používaly jako vzpruhu při nachlazení naše české babičky a stejně tak ty italské. Jejich polévka se jmenuje pastina a zaručeně vás postaví na nohy.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Malování v zimě může končit katastrofou. Dejte pozor na reakce barev na chlad

V zimních měsících se malíři často potýkají s obtížemi při používání barev a nátěrů. Nízké teploty mají přímý vliv na proces schnutí a vytvrzování těchto materiálů, což může vést k nežádoucím výsledkům. Pochopení těchto výzev je klíčové pro zajištění úspěchu malířských prací v zimním období.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Tuhle výjimečnou výstavu prostě musíte vidět. Obří brouci se dočasně usadili v Brně. Podívejte se

Inspirativní, zábavná a poučná. Přesně taková je výstava obřích zástupců hmyzu. Připravovala se 10 let a nyní prezentuje několikametrové modely hlavně brouků, na které byste si v přírodě museli vzít obří lupu a mikroskop k tomu. A pořád byste detailně neviděli to, co teď máte šanci spatřit v Brně.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Posviťte si s námi na LED pásky pod kuchyňskou linku. Tady jsou tipy na jejich výběr

Osvětlení kuchyňské linky je opravdu důležité. Nikdo přece nechce mít pořezané prsty od krájení zeleniny nebo masa. A mezi nejoblíbenější řešení patří LED pásky, které mají nízké náklady na provoz a dlouhou životnost. V tomto článku vám poradíme, podle čeho LED pásky do kuchyně vybírat.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Rodinný dům v Pardubicích elegantně kombinuje beton, dřevo a sklo se zahradou a biotopem

V roce 2018 oslovil investor 0,5 studio s žádostí o návrh rodinného domu v nové čtvrti Pardubic, konkrétně ve Svítkově. Chtěl moderní dům, který by se vyznačoval členitou strukturou a výraznou betonovou stěnou v obytném prostoru. Podívejte se na hotovou stavbu. Určitě vás mile překvapí.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Trpíte na zánět močového měchýře? Pomohou vám tyhle bylinky. Určitě je vyzkoušejte!

Je jen málo žen, které v životě neřešily zánět močového měchýře. A to obzvlášť v zimním období. Stačí vyrazit na procházku, prochladnout a nepříjemné svědění či pálení je na světě. Jakmile je zánět rozjetý, antibiotikům se nevyhnete. Pokud však zánět podchytíte včas, vystačíte si jen s bylinkami.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Jak se změní DPH v letošním roce? Tyhle změny pocítí každý. Tady je jejich přehled

Vládní konsolidační balíček s sebou přináší spoustu legislativních změn. Mezi nimi i změny týkající se daně z přidané hodnoty. Jaké konkrétní novinky vás (ne)potěší?

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Podívejte se na přehled chybějících řemeslníků. Jejich nedostatek zvyšuje i ceny rekonstrukcí

Dle průzkumu Ipsos plánuje svou bytovou situaci změnit nebo ji aktuálně mění více než polovina Čechů. Nejčastěji si chtějí novou nemovitost koupit, případně svou stávající rekonstruovat. Oproti minulosti výrazně kleslo množství novostaveb. Za propadem stojí aktuálně nejistá ekonomická situace.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Tyto unikátní domky najdete pouze na jednom místě v Itálii. A rozhodně stojí za návštěvu

Půvabné bílé domky s šedou kuželovitou střechou se nacházejí v celém regionu Apulie, nejvíce jich najdete v městečku Alberobello. Zdejší unikátní architektonický komplex se dostal i na seznam světového dědictví UNESCO.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Vybíráte bojler nebo průtokový ohřívač vody? Tenhle návod pomůže zvolit správné řešení

Zatímco o vysavačích, pračkách či varných deskách existuje množství článků, bojlery a ohřívače vody zůstávají stranou. Přitom jsou opravdovými dříči – fungují mnoho let doslova 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Dejte sbohem špíně: Tady jsou tajné triky pro zářivě čisté stěny

V tomto článku se zaměříme na metody účinného čištění stěn a stropů, které mohou být znečištěny prachem, špínou, mastnotou nebo dokonce plísní. Nabídneme vám tipy na to, jak se vypořádat s různými druhy nečistot na zdech, ať už jde o každodenní údržbu, nebo odstraňování zaschlých skvrn.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

K silvestru patří bublinky. Jak si správně vybrat a vychutnat šumivé víno? Tady jsou tipy

Novoroční přípitek se neobejde bez šumivého vína. Poradíme vám, jak ho vybrat, chladit, podávat i šikovně otevřít.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Putin nabízí občanství cizincům, kteří bojují za Rusko. Aspoň rok

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vydal dekret, který umožňuje cizincům bojujícím ve „Speciální vojenské operaci“ za Rusko na Ukrajině získat pro sebe a své rodiny ruské občanství. Informuje o tom agentura Reuters, podle které pro získání občanství budou cizinci muset bojovat po dobu ...

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tohle jsou 4 nejzajímavější trendy v interiérovém designu pro rok 2024. Čím vás překvapí?

Co vám osobně přinese rok 2024, netušíme. Ale víme, jak vypadají žhavé trendy v interiérovém designu. Co myslíte, jsou více o barvách, tvarech, nebo spíš o pocitech, které ve vás vyvolávají?

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Zajištění na stáří mohou nabídnout i investice

Zákonodárci na podzim schválili soubor změn, které mají přispět k rozvoji finančního trhu a podpořit lidi k lepšímu zabezpečení na stáří. Od ledna mohou banky a investiční společnosti nabízet nový dlouhodobý investiční produkt (DIP), za který člověk získá daňovou úlevu.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stavbaři v Brně utopili bagr. Při stavbě protipovodňových opatření je překvapila velká voda

Neobvyklý pohled na zpola potopený bagr se nyní naskýtá lidem procházejícím okolo řeky Svratky na ulici Poříčí poblíž Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Stroj pracující na obří stavbě protipovodňových opatření zatopila voda stoupající o vánočních svátcích. Do vody naštěstí neunikla nafta ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jak co nejrychleji zatočit s kocovinou? Vyzkoušejte naše tipy

Silvestr už klepe na dveře, a ať už máte v plánu ho strávit jakkoliv, pravděpodobně nějakou tu skleničku šampaňského vypijete. Další den často následuje nepříjemná kocovina, kterou zná jistě každý z nás. Jak se kocoviny co nejdříve zbavit, nebo alespoň zmírnit její dopad?

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Knihkupectví v Shenzhenu má v interiéru obří spirálu a hraje si s optickou iluzí točitého schodiště

Síť knihkupectví Zhongshuge má své obchody v největších městech po Číně. Jedním z nich je i město Shenzhen, česky přepisovaném jako Šen-čenu. I interiér rohoto obchodu s knihami navrhl ateliér X+Living, který vede designérka Li Xiang. Pracuje s optickou ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: DesignMagazin.cz

Novoroční předsevzetí podle kardiologů

Leden je tradičně časem, kdy si mnoho z nás klade nové cíle a předsevzetí. Kardiologové však zdůrazňují, že kromě klasických záměrů spojených s hubnutím či zlepšením fyzické kondice je důležité myslet i na srdce.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Hospody a kavárny zdražují. Pivo v Praze i nad 70 korun

Za pivo, nealko a nezřídka i za jídlo si návštěvníci restaurací a kaváren musí s novým rokem připlatit. Daň z přidané hodnoty na točené pivo i nealkoholické nápoje stoupla z deseti na jednadvacet procent, a provozovatelé to hned promítli do cen. Někde pivo zdražili i o sedm korun.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Při srážce dvou vlaků v newyorském metru se zranily desítky lidí

Více než dvě desítky lidí se zranily při nehodě vlaků v newyorském metru. Plná souprava podzemní dráhy se ve čtvrtek odpoledne střetla s téměř prázdným vlakem a poté vykolejila. Zranění jsou většinou lehká, uvedla agentura The Associated Press (AP). Příčiny nehody, kvůli které došlo k přerušení ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Po střelbě na fakultě zůstává v nemocnici ještě zhruba desítka zraněných

Přibližně desítka pacientů, které po střelbě na Filozofické fakultě UK převezli záchranáři do pražských nemocnic, zůstává po dvou týdnech od tragédie v péči lékařů. Stav většiny zraněných se postupně zlepšil, minimálně polovinu už lékaři propustili do domácí péče. Vyplývá to z vyjádření nemocnic, ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

2024: Divadlo o identitě i umělé inteligenci

Divadla vstoupila do nového roku připravená a hned během ledna se diváci mohou těšit na několik desítek nových titulů. Od činoherních představení přes hudební až po pohybové divadlo.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Olovo, ořechové lodičky, krájení jablka. Jaké zvyky dodržujete na Štědrý den?

Ke Štědrému dni patří mnoho zvyklostí a pověr, díky nimž lze nahlédnout do budoucnosti, předejít smůle nebo si zajistit štěstí. Jaké z těchto tradic dodržujete u vás?

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

Jediný zádrhel v pasu - a bylo po rodinném výletu za skoro 30 tisíc korun

Měla to být pamětihodná silvestrovská oslava s blízkými. Místo toho přišla rodina z Británie o zhruba tisíc liber (přes 28 tisíc korun), když byl jednomu z jejích členů zakázán vstup na palubu letadla společnosti Ryanair. Důvodem byla asi centimetrová rýha v pasu, kvůli níž byl cestovní ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

KLDR vypálila u hranic s Koreou 200 granátů, Soul evakuoval ostrov

Severní Korea v pátek odpálila do moře u hranic s Jižní Koreou na 200 dělostřeleckých granátů. Podle agentury Reuters to uvedla jihokorejská armáda. Soul nařídil evakuaci ostrova Jon-pchjong, který se nachází deset kilometrů od severokorejských hranic. Není však jasné, zda to souviselo se ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Při požáru nemocnice u Hamburku zemřel člověk, 22 lidí utrpělo zranění

Nejméně jeden člověk zemřel a 22 utrpělo zranění při nočním požáru nemocnice v německém městě Uelzen ležícím asi 80 kilometrů jižně od Hamburku. Šest lidí je zraněných vážně. Podle webu deníku Die Welt o tom v pátek ráno informoval mluvčí místních hasičů. Oheň se podle něj hasičům povedlo ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

I takto může vypadat zařízení obytné části startovacího bytu. A vejdete se do 65 tisíc korun

Hledáte si první bydlení? Chcete žít v prostředí, které má nápad a něco navíc? Pojďte se s námi podívat do Brna. Zkusíme vás provést návrhem obytné části levného startovacího bytu, který nabízí hravou podobu 1+kk.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Českém Krumlově jsou unavení. Povodně hrozí už od Vánoc

Vltava v Českém Krumlově je ve čtvrtek znovu na třetím stupni. Ve městě hrozí povodně v podstatě už od vánočních svátků. Českokrumlovští s napětím sledují řeku a mnozí už jsou unavení. Nejhorší předpovědi se zatím naštěstí nenaplňují.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ikonické domy v ČR: Vila Stiassni nabídla velkolepé bydlení jen na krátkou dobu

Přestože má vila Stiassni už podle svého názvu dělat radost, štěstí původních majitelů trvalo jen devět let. Přesně tak dlouho tu žila tříčlenná rodina stejného jména.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

KOMENTÁŘ: Polský boj o televizi je bojem o politickou moc - Petr Janyška

Když JarosĹ‚aw KaczyĹ„ski před osmi lety vyhrál v Polsku volby, během jednoho měsíce vyměnil vedení všech veřejnoprávních médií: rozhlasu, televize i tiskové agentury. Aby mohl ovládnout stát a jeho instituce, potřeboval co nejrychleji ovládnout média. Vyhodil tenkrát prakticky všechny dosavadní ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vedoucího úředníka z Tachovska našli zmláceného. Útočník ho zřejmě brutálně napadl tyčí

Policie vyšetřuje brutální útok, který se stal ve středu večer v Boru u Tachova. Agresor napadl 77letého muže zřejmě tyčí. Podle zjištění Novinek je zraněným jeden z vedoucích úředníků tamější radnice. S těžkými mnohočetnými poraněními skončil v nemocnici.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vláda spouští další vlnu informační kampaně. Za 22 milionů

S novým rokem spouští vláda Petra Fialy (ODS) další vlnu kampaně Česko informuje. Cílem je představit legislativní změny. Trvat má až do června, kdy se konají evropské volby, a stát bude téměř 22 milionů korun. Podle politologa Lukáše Valeše je to zbytečné vyhazování peněz, protože vláda má jiné ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

David Copperfield, Stephen Hawking, Michael Jackson. Z Epsteinových spisů vyplouvají nečekaná jména

Ve středu večer newyorský soudce zveřejnil více než 900 stran nově odtajněných dokumentů souvisejících se žalobou podanou proti Ghislaine Maxwellové, milence miliardáře Jeffreyho Epsteina a na dvacet let za mřížemi odsouzené sexuální delikventce.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bílý dům: Nemáme kouzelný hrnec, bez souhlasu Kongresu peníze pro Ukrajinu došly

Spojené státy už nemají žádné další peníze na pomoc Ukrajině, pokud Kongres neschválí nový balík pomoci. „Není žádný další kouzelný hrnec, do kterého by se dalo sáhnout,“ řekl reportérům ve středu John Kirby, mluvčí Bílého domu pro bezpečnostní otázky. Republikáni v Senátu v prosinci ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Microsoft přidá na klávesnici tlačítko pro AI

Klávesnice pro PC dozná poprvé za 30 let změn. Microsoft přidá klávesu pro aktivaci umělé inteligence Copilot. Tlačítko bude umístěno napravo od mezerníku a klávesy Alt. Naposledy firma klávesnici upravila v roce 1994, když na ni přidala tlačítko Windows.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nové knihy: Whitton, Bolfová či Rabelais

Císař Rudolf II. udělal z Prahy ve své době centrum vzdělanosti, umění a vědy. Životní milníky tohoto pozoruhodného panovníka vypráví kniha Rudolf II. – Císařova nová hvězda. Dále v nabídce najdeme téměř detektivní zápletku z období panování krále Jana Lucemburského, literárně zpracované ...

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Oprav dům po babičce a můžeš dostat výhodnější úvěr. Tady jsou podrobnosti

Dotační program Oprav dům po babičce bude ještě lepší než doposud. Stavební spořitelny a banky jej doplní o nabídku výhodných úvěrů s úrokem do výše 3,5 procenta. Nabízet by je měly začít v únoru.

pátek ráno 5/1/24 | zdroj: Dům a zahrada

KEMEL: Kapsáři paběrkují

Role kapsářů se přeceňuje. V boji o vaše peněženky ve srovnání s obchodními řetězci vyloženě paběrkujeme…

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Drzý medvěd rozbil okno a ukradl hrnec s jídlem

Hladový medvěd rozbil okno a vkradl se do kanceláře strážníků národního parku v Thajsku, odkud bez ostychu ukradl hrnec s jídlem přímo ze stolu.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Oscar Pistorius byl propuštěn z vězení

Bývalý hvězdný jihoafrický paralympijský atlet Oscar Pistorius byl v pátek podmínečně propuštěn z vězení poté, co si odseděl devět let za vraždu přítelkyně Reevy Steenkampové. S odkazem na jihoafrické úřady o tom informuje britský deník The Guardian.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Labe už je opět na třetím stupni

Nejvyšší třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení platí aktuálně na dolním Labi v Litoměřicích, Ústí nad Labem a v Děčíně. Stejná situace je i i výše na toku v Němčicích. Na jihu Čech zůstává na úrovni třetího stupně Vltava v Českém Krumlově.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pošťák z pobočky u Prahy stopil stovky losů za desítky tisíc korun

Příliš štěstí stírací losy nepřinesly pracovníkovi pošty ve Štěchovicích v okrese Praha-západ. Postupně jich nabyl přes 600, což by za normálních okolností zvyšovalo statistickou šanci na nějakou výhru, problém byl ale v tom, že si je přisvojil. Policie muže obvinila ze zpronevěry za zhruba ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ženské archetypy inspirované řeckou mytologií

Ženské archetypy jsou vzorce chování, které jsou přítomny v psychice žen a v jejich kolektivním nevědomí. Jedná se o velmi mocné vnitřní systémy, které jsou příčinou rozdílů mezi ženami.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Žádné velké hackerské nájezdy. Počet incidentů byl v prosinci podprůměrný

Počet kybernetických incidentů v Česku byl loni v prosinci podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) podprůměrný. Úřad jich eviduje 12, průměr je zhruba 19 za měsíc. Všech 12 prosincových kybernetických incidentů úřad navíc vyhodnotil jako méně významné. V listopadu úřad ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sněhová nadílka znamená pro majitele domů dvojí starost

Zatímco pro lyžaře a milovníky zimní romantiky je sněhová nadílka důvodem k radosti, pro majitele domů je spojena se starostmi. Svou pozornost musí rozprostřít mezi péči o chodníky a udržení tepla pod střechou. .

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Narkoman a žebrák. Místní promluvili o podezřelém z vraždy dítěte na hradeckém nádraží

Desítky policistů pátraly ve čtvrtek večer po pachateli vraždy dítěte, k níž došlo zhruba o půl šesté v prostoru hlavního vlakového nádraží v Hradci Králové. Vraha (32) policisté dopadli během hodiny. Vzhledem k tomu, že vyšetřování je teprve na počátku a obětí osoba mladší patnácti let, ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Politika vděku a viny. Esej Jana Géryka

Ve svém knižním kém rozhovoru Angažovaný pozorovatel (česky 2003) hovoří francouzský klasik politické sociologie Raymond Aron o tom, jak se myšlení druhých snažil vždy spíše racionalizovat a vyhýbat se sociologizaci či psychoanalýze (které podle něj „nejsou žádná hra“). I u svého ideového ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

RECENZE: Ve filmu Ferrari se hlavní hrdina trochu ztrácí

Filmy dvou osobností světové kinematografie zahajují rok 2024. Současně se Zásahem štěstím Woodyho Allena vstupuje do kin Ferrari osmdesátiletého amerického režiséra a producenta Michaela Manna. Jde o jeho vysněný projekt, chystal ho dvacet let, přesto kvalit jeho předchozích životopisných ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zemřela herečka Glynis Johnsová

Ve věku 100 let zemřela britská divadelní a filmová herečka Glynis Johnsová, která ztvárnila roli paní Banksové ve slavném filmu Mary Poppins. S odkazem na jejího manažera Mitche Clema o tom informuje agentura The Associated Press (AP).

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stellantis kvůli elektromobilitě zavírá polskou továrnu na spalovací motory

Na jihu Polska ve městě Bielsko-Biala se zavírá továrna na spalovací motory do osobních aut FCA Powertrain, která patří automobilce Stellantis. Na svém webu o tom informoval odborový svaz Metalowcy, který v podniku působí.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Němec uvázl s autem na hřebeni Krkonoš. To ta navigace, vysvětloval

Pokus německého řidiče přejet silničním vozem Audi přes hřebeny Krkonoš z Polska do Česka skončil fiaskem. Jinak na polské turistické stezce ani skončit nemohl. Němcovo audi na hrbolaté cestě, kudy podle polských ochranářů nelze projet ani v létě, skončilo zapadlé v příkopě.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bachař zmlátil vedoucího autokempu pivní sklenicí. Chtěl to uhrát na přestupek

Hodně draho přišel výbuch vzteku třicetiletého příslušníka vězeňské služby. Kvůli malichernému sporu se vrhl na provozovatele autokempu, vytáhl jej z okýnka recepce a zbil jej pivní sklenicí. Jen shodou náhod přitom napadený neutrpěl poranění mozku. Útočník vyvázl s podmínkou, vzhledem ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Přišel o zrak a uvažoval nad sebevraždou. Smysl života našel v dálkových bězích

Když téměř před 25 lety přišel Gary Leung z Hongkongu o zrak, psychicky ho to zlomilo. Upadl do depresí, a dokonce si chtěl vzít život. Pak se však vzhlédl v dálkových bězích a nyní dodává naději mnoha nemocným dětem. O jeho příběhu informoval server CNN.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Indům došla trpělivost. Zasahují u pokusu o únos lodě v Arabském moři

Indický raketový torpédoborec INS Chennai vyrazil v Arabském moři na pomoc nákladní lodi MV Lila Norfolk plující pod liberijskou vlajkou. Na její palubě se objevilo několik únosců. Indové poslali k lodi nejprve hlídkový letoun P-8I Poseidon, který navázal spojení s posádkou.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sebevrazi to budou mít na slavném mostě těžší. Zbrzdí je sítě

Sanfranciský most Golden Gate je vyhledávaným cílem turistů. Dlouho však platil i za místo, kde se řada lidí rozhodla ukončit život. Od otevření v roce 1937 odtud skočilo přes dva tisíce lidí, nově však mají sebevrahy zbrzdit sítě umístěné pár metrů pod okrajem chodníku na obou stranách. Ty je ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Žena ze Šumperska nevrátila omylem poslané peníze. Hrozí jí vězení

Omylem získala peníze od firmy, kde dříve pracovala, žena středního věku ze Šumperska. Rozhodla si je ponechat a nevrátila je ani poté, co byla k tomu bývalým zaměstnavatelem vyzvána. Ten se proto obrátil na policii. Ženě nyní za zatajení věci hrozí až roční vězení. Novinkám to řekla ve čtvrtek ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Náročná oprava barokního chrámu na Plzeňsku: Sochy se restaurátorům rozpadaly v rukách

Šlo o nejrozsáhlejší opravu v historii barokního chrámu v Přešticích na jižním Plzeňsku. Rekonstrukce poutního kostela, který v 18. století navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer, vyšla na 80 milionů korun. A restaurátoři při ní narazili na nejeden oříšek.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Novou tváří Objektivu je Pavel Polák

Česká televize v pátek oznámila výměnu moderátorů v jednom ze svých nejsledovanějších pořadů, v Objektivu. Nově jej bude uvádět zpravodaj v Německu Pavel Polák. Dvojici vytvoří s dosavadní moderátorkou a dramaturgyní Anettou Kubalovou.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sprejer zanechal v Náchodě novoroční přání tam, kde neměl

Neznámý sprejer pomaloval na přelomu roku barvou dvě odstavené vlakové soupravy v Náchodě. Policisté nyní pátrají, kdo byl tímto samozvaným umělcem. Podezírají ho z trestného činu poškození cizí věci, za což mu hrozí až roční pobyt za mřížemi.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Studenti sbírají svíčky z pietního místa u Karolina

V pátek dopoledne začali studenti odklízet nahromaděné svíčky a květiny, které lidé nanosili před budovu Karolina na památku obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Svíčky by podle dřívějšího vyjádření děkanky fakulty Evy Lehečkové mohly být využity k trvalé připomínce 14 obětí.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Brutální vražda v Bratislavě. Vrah měl oběti vyříznout srdce

V Bratislavě byla zavražděna osmačtyřicetiletá Slovenka. Vedle jejího těla leželo vyříznuté srdce a vědro s jejími vnitřními orgány. Slovenská média informovala, že tělo ženy našla policie ve čtvrtek ve druhém bratislavském obvodě na Prievozské ulici.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rimac zvažuje nahrazení baterie elektromobilu revolučním generátorem na kapalná paliva

Příští superauto značky Rimac nemusí být poháněno pouze bateriemi. Společnost zkoumá životaschopnost nové technologie, která vyrábí elektřinu pomocí kapalných paliv, jako je nafta, kapalný plyn nebo vodík.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Česká ekonomika stále v recesi. V loňském 3. čtvrtletí klesla o 0,8 procenta

Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí klesla meziročně o 0,8 procenta. Vychází to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který tento údaj už podruhé zhoršil. V předběžném odhadu na podzim uváděl pokles o 0,6 procenta, začátkem prosince pak ve zpřesněném odhadu ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kožichy se vracejí do módy

Módní scéna se vrací ke svým kořenům a jedním z nejvýraznějších trendů, který dominuje přehlídkovým molům i městským ulicím, je elegantní kožich.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Policie: Muž na nádraží v Hradci zavraždil 14letého chlapce kuchyňským nožem

Kriminalisté v pátek obvinili 32letého muže z Hradce Králové z vraždy 14letého chlapce. Dítě podle vyšetřovatelů napadl po hádce kuchyňským nožem na vlakovém nádraží, našli ho v kolejišti. Muži hrozí až výjimečný trest.

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Česko není jediné, start-upy netáhnou ani v USA

Hodnota transakcí fondů rizikového kapitálu ve Spojených státech loni klesla na nejnižší úroveň od roku 2019. Investoři zaměření na rizikový kapitál v USA vložili v rámci zhruba 15 000 transakcí 170,6 miliardy USD (3,8 bilionu Kč). To je o 30 procent méně než v roce 2022. S odvoláním na ...

pátek dopoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Policie prověřuje nebezpečné vyhrožování ve škole na Kladensku, zadrženého mladíka pustila

Policisté se zabývají případem vyhrožování ve Střední škole služeb a řemesel ve Stochově na Kladensku. Zadrželi jednoho studenta a zahájili vyšetřování kvůli podezření z nebezpečného vyhrožování. Následně mladíka propustili, protože neshledali důvody pro vazbu.

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Inflace v eurozóně v prosinci zrychlila na 2,9 procenta

Míra inflace v zemích platících eurem v prosinci zejména kvůli potravinám zrychlila na 2,9 procenta z listopadové hodnoty 2,4 procenta. Ve svém rychlém odhadu to v pátek uvedl statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflaci mělo v eurozóně Slovensko, kde činila 6,6 procenta.

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Gorilí mládě v pražské zoo je již k vidění. Dojemné okamžiky s matkou zachytila kamera Novinek

V úterý 2. ledna po 21. hodině přišlo na svět v pražské zoo gorilí mládě. Porodila ho desetiletá samice Duni jako své první mládě a je to současně první mládě narozené v novém gorilím pavilonu. Kamera Novinek zachytila nový přírůstek dva dny po narození, na záběry se můžete podívat ve ...

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Požár v plzeňské fakultní nemocnici způsobila závada na baterii nástroje

Požár na chirurgii plzeňské fakultní nemocnice pravděpodobně způsobila technická závada na baterii jednoho z nástrojů. Informovali o tom v pátek dopoledne krajští hasiči. Vyčíslili také předběžnou škodu, která je 18 milionů korun. Výše uchráněného majetku byla odhadnuta na 200 milionů.

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Prodej nových aut v ČR loni stoupl o 15 procent

Prodej nových osobních aut v Česku loni stoupl o 15,3 procenta na 221 422 vozů. Nárůst registrací byl z velké části způsobený objednávkami z předchozích let a poptávka v loňském roce postupně klesala. V prosinci byl meziroční růst prodejů o 3,9 procenta na 14 553 aut. Uvedli to ...

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Šálek Josefa Chuchmy: Série Boris vs. Anglie. Něco takového u nás nevznikne

Během nedávných svátečních a zpomalených dnů jsem se na streamovací platformě Canal+ snažil „nakoukat“ alespoň část z toho, co bych z její nabídky vidět chtěl.

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Na přerušení provozu v ostravské huti doplácí také studenti. Přišli o odborný výcvik

Kvůli pozastavení výroby v huti Liberty Ostrava přišly o možnost praktické výuky v reálném provozu více než dvě desítky učňů středních škol. Někteří z nich zatím čekají, jak se situace vyvine, jiným už našla škola náhradní firmu.

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Muž v bytovce v Brně řezal flexou plynový sporák. Ukončuji smlouvu s dodavatelem, vysvětloval

Na poslední chvíli zastavili strážníci v brněnských Bohunicích muže, který se úhlovou bruskou snažil rozříznout plynový sporák napůl. Muž strážníkům vysvětlil, že takto ukončuje smlouvu s dodavatelem energií. Riziko, že může vyhodit osmipatrový dům do vzduchu, bagatelizoval.

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čína se snaží nalákat turisty na bezvízový pobyt. Využít ho ale nemohou všichni

Pomalý návrat turistů po covidu donutil čínské úřady k zavedení bezvízového styku. Na patnáct dní ho od konce loňského roku mohou využít občané několika evropských zemí, mimo jiné Francie či Německa, vzájemnou dohodu o bezvízovém styku nově s Čínou uzavřelo Thajsko. Asijská země chce tímto ...

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

OKD skončilo loni v zisku, vytěžilo přes milion tun černého uhlí

Těžební firma OKD hospodařila loni se ziskem. Kolik za rok 2023 vydělala, ale nesdělila. Podle mluvčí společnosti Barbory Černé Dvořákové se podařilo firmě ze dvou lokalit Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku vytěžit 1 000 125 tun uhlí a vyrazit v nich 7,7 kilometrů chodeb.

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Las Vegas se změní v Mekku technologických nadšenců

Americké Las Vegas se již příští týden promění v Mekku všech technologických nadšenců. Drtivá většina technologických výrobců zde totiž bude na CES 2024 odhalovat svoje novinky. Na největším veletrhu spotřební a výpočetní techniky se ukážou tisíce nových produktů ze světa hardwaru i softwaru. ...

pátek v poledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Škoda ukázala cestu svých prvních aut do Vietnamu

Škoda poslala své první vozy na vietnamský trh a zároveň ukázala, jak logistická operace probíhá.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Po užívání antimalarika na covid mohlo zemřít až 17 tisíc lidí, tvrdí studie. Bral ho i Trump

Bezmála 17 tisíc lidí mohlo během první vlny covidu-19 zemřít, poté co užívali antimalarikum hydroxychlorochin. Tvrdí to studie francouzských vědců, která má nyní vyjít ve vědeckém magazínu Biomedicine & Pharmacotherapy. Jejich odhad se přitom týká jen šesti zkoumaných zemí – Francie, Belgie, ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Britský soud poslal za mříže neonacisty, kteří vyzývali k zavraždění Harryho a jeho syna Archieho

Na osm a sedm let za mříže poslal britský soud ve čtvrtek dvojici mužů, kteří ve svém neonacistickém podcastu mimo jiné vyzývali k zavraždění prince Harryho a jeho čtyřletého syna Archieho. Muži odsouzení za podporu terorismu své posluchače také nabádali k násilným činům proti etnickým menšinám.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V USA havaroval bombardér

Bombardér B-1 Lancer z letecké základny Ellsworth v americkém státě Jižní Dakota ve čtvrtek havaroval při pokusu o přistání. S odkazem na americké letectvo o tom informuje zpravodajská televize CBS News, podle níž byli na palubě čtyři členové posádky, kteří se stihli bezpečně katapultovat.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

5 tipů, jak využít vánoční stromek nejen na zahradě

Bývá zvykem odstraňovat vánoční stromek na Tři krále, a tak je načase promyslet, co s ním můžete udělat, pokud jste si koupili živý. Existuje hned několik způsobů, jak jej dále využít na zahradě.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jak vznikla hmyzí křídla? Podle entomologů se mohla vyvinout z žaber

Otázka, jak vznikla křídla hmyzu, představuje dosud nevyřešenou záhadu hmyzí evoluce. Navzdory dlouholetému výzkumu stále není zcela jasné, z jaké tělní struktury se tato křídla vyvinula a jaká byla jejich původní funkce, když ještě nebyla dokonalá na aktivní let. Odpovědi hledali i čeští ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Světové ceny potravin byly v prosinci meziročně o deset procent nižší

Světové ceny potravin byly v závěru loňského roku asi o deset procent nižší než na jeho začátku. Ukázal to index vývoje cen, o kterém v pátek ve své zprávě informovala Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Levnější bylo maso, mléčné výrobky, cukr i rostlinný olej. Ceny klesaly i v ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stát loni vybral na daních 1,39 bilionu korun

Stát loni vybral na daních 1,39 bilionu korun, proti roku 2022 se inkaso zvýšilo o 17 procent. Nejrychleji rostl výběr daně z příjmu právnických osob, výrazně se zvýšilo i inkaso daně z příjmu fyzických osob. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo ministerstvo financí k údajům o plnění ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Oloupil důchodkyni a pak utekl ze soudu. Dostal za to šest let a půl roku

Nejdříve prohrál v kasinu, dal si pervitin a pak se rozhodl loupit. Důchodkyni přepadl v domě, kde bydlela, zlomil jí pažní kost, obral ji a pak autobusem odjel domů. Později se sice sám přihlásil na policii, ale když ho soud poslal do vazby, utekl z jednací síně otevřeným oknem. Nezastavily ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

FOTO: Sbírání svíček z piety za oběti střelby na fakultě

V pátek začali studenti sbírat svíčky, květiny a fotografie z pietního místa před budovou Karolina v Praze. Ze svíček by podle vedení UK mohla vzniknout trvalá připomínka tragické události z 21. prosince minulého roku, kdy 24letý student zabil 14 lidí a další zranil. Svíčky na schodech ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

KOMENTÁŘ: Cynická kalkulace Kremlu – Alex Švamberk

Ukrajina opět čelí masivním raketovým útokům Ruska. Páteční, vůbec největší za celou válku, si vyžádal na třicet mrtvých a 160 zraněných. Další jen o málo slabší s pěti mrtvými a stovkou zraněných následoval ve středu. Kreml volí podobnou taktiku jako vloni, kdy doufal, že zlomí odhodlání ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Velká voda hrozí dál. Červená výstraha na Labi, stoupat budou i další řeky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek aktualizoval výstrahu před povodňovými jevy. Očekává kulminaci dolního toku Labe, ale stoupat budou i hladiny dalších řek v Čechách i na Moravě.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Letadlo chátrá na ranveji už bezmála 50 let

Mezinárodní letiště Nikósie, ležící zhruba osm kilometrů od kyperského hlavního města, bylo až do roku 1974 hlavním centrem letecké dopravy ostrova. Po turecké invazi na Kypr ukončilo komerční činnost a tamější areál už skoro padesát let přirozeně podléhá zkáze.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kino v Atlantě vydalo peněženku ztracenou před 65 lety

Při rekonstrukci kina v Atlantě se našla peněženka ztracená před 65 lety. Původní majitelka v té době již sedmnáct let nežila, ale nález udělal velkou radost její dceři i celé rodině.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ženu z Jihlavska, po které se od Silvestra slehla zem, našli. Je v pořádku

Úspěšně dopadlo pátrání po ženě z Jihlavy, kvůli které se policie obrátila tento týden na veřejnost s prosbou o pomoc. Od Silvestra se nevrátila do svého bydliště a nebyla kontaktní. Pohřešovanou se podařilo najít v pořádku a zdravou.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Polským politikem roku 2023 se nestal nikdo. Na druhém místě Tusk

Vítězem polské ankety Polák roku se podle vlivné agentury CBOS s 18 procenty překvapivě nestal nikdo. Následoval nový premiér Donald Tusk s 13 procenty, prezident Andrzej Duda získal 11 procent a maršálek Sejmu Szymon Holownia a expremiér Mateusz Morawiecki získali shodně po osmi procentech ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pět částí těla, které při mytí zanedbáváme

Hygiena těla je klíčovým prvkem prevence nemocí a udržení celkového zdraví. Nicméně existují části těla, které při rutinním mytí často přehlížíme. Podle odborníků na dermatologii a infekční nemoci je důležité věnovat pozornost i těmto méně obvyklým oblastem.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Při nehodách loni zemřelo 455 lidí

Při loňských dopravních nehodách zemřelo 455 lidí, což je o jednoho člověka víc než v předchozím roce. Zároveň jde ale o druhý nejnižší počet zemřelých na českých silnicích v historii. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil šéf dopravní policie Jiří Zlý.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Britney Spearsová tvrdí, že se do hudebního průmyslu nikdy nevrátí

Fanoušci Britney Spearsové se již dlouhou dobu těší na to, že se zpěvačka vrátí s novým albem a objeví se na pódiu. Nyní se ale vyjádřila v úplně jiném duchu. „Nikdy se nevrátím do hudebního průmyslu,“ oznámila na svých sociálních sítích. Neznamená to přitom, že by svou někdejší vášeň ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Volkswagen hlásí slibné výsledky při testování průlomové baterie pro elektromobily

Společnost PowerCo, která je bateriovou divizí automobilky Volkswagen, zaznamenala slibné výsledky v testech prototypu tzv. solid-state baterie pro elektromobily amerického partnera QuantumScape. Tato technologie slibuje vyšší energetickou hustotu, než jakou mají současné baterie, menší riziko ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rusko použilo na Ukrajině severokorejské KN-23. Čeho jsou schopny?

Rusko ostřelovalo na přelomu roku opakovaně Ukrajinu severokorejskými balistickými raketami, uvedl mluvčí americké národní bezpečnostní rady John Kirby. Ukrajinský server Defence Express uvedl na základě analýzy trosek, že šlo o rakety KN-23, což je severokorejská obdoba ruského iskanderu.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

První letošní jednání Sněmovny začne zostra

První jednání Sněmovny v novém roce začne zostra. Koaliční poslanci totiž chtějí začít projednávat korespondenční volbu. Podle informací Novinek by kvůli ní měla být svolána mimořádná schůze na čtvrtek 18. ledna. Jde o třaskavé téma, obě opoziční hnutí ANO i SPD dlouhodobě avizují, že budou ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Další oběť kyberšmejda. Muž přišel za pár dní o životní úspory a ještě bude splácet bankám úvěr

Nejen o celoživotní úspory ve výši 450 tisíc korun přišel muž (64) z Olomouce. Navíc bude muset bankám splatit dva úvěry ve výši 1,8 milionu korun. O peníze jej připravil podvodník, kterému muž naletěl, když chtěl investovat do akcií společnosti ČEZ. Novinky o tom v pátek informoval ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Devizové rezervy Ukrajiny loni díky pomoci Západu vzrostly o 42 procent

Devizové rezervy Ukrajiny za loňský rok stouply o 42 procent na 40,5 miliardy USD (913,7 miliardy Kč), a to díky bezprecedentní finanční pomoci ze zahraničí. V pátek to uvedla ukrajinská centrální banka. Kyjev od začátku ruské invaze z předloňského února z velké části spoléhá na vojenskou ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rytm je technicky pojatý gramofon s ramínkem nenápadně skrytým v těle přístroje

Mladý a talentovaný španělský průmyslový designér Jorge Paez se pochlubil svým designem gramofonu Rytm. Má ostré křivky, hodně technický styl, decentní zdobnost i barevnost v designu značky Nothing. Inspirací mu bylo mnohé od starých gramofonů přes architekturu až ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: DesignMagazin.cz

Švýcarská televize s okamžitou platností přestala vysílat filmy s Depardieuem

Tažení proti francouzskému herci Gérardovi Depardieuovi, který čelí sérii trestních oznámení za údajné sexuální násilí v minulých letech, se přeneslo z jeho vlasti i do sousedního Švýcarska. Tamní veřejnoprávní televizní stanice RTS s okamžitou platností přestala vysílat filmy, v nichž ...

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vrah má papíry na hlavu, říkají příbuzní mrtvého chlapce z Hradce Králové

Před budovou hlavního nádraží v Hradci Králové hoří svíčky. Chodí je sem zapalovat příbuzní a známí čtrnáctiletého chlapce, kterého tu ve čtvrtek o půl šesté večer zabil 32letý narkoman. Toho v pátek obvinila policie z vraždy.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Novorozené děvče bylo odloženo do českobudějovického babyboxu

Do babyboxu v Českých Budějovicích kdosi v pátek odložil novorozené děvče. Informoval o tom zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Náplně pro nahřívaný tabák chtějí využít k výrobě cihel či hubení krys

Náplně do zařízení pro nahřívaný tabák by se v budoucnu mohly po recyklaci využívat k výrobě cihel, jako výztuž do kompozitního materiálu pro 3D tisk nebo k hubení krys. Možnosti využití materiálů z náplní nyní zkoumají chemici z brněnského Vysokého učení technického (VUT).

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kvůli krizi v Liberty Ostrava je v ohrožení řada firem

Situace v huti Liberty Ostrava, která je od 21. prosince mimo provoz, ohrožuje chod desítek firem sídlících v jejím areálu v ostravské části Kunčice. Hrozí jim například odstřižení od energií, což by pro některé z nich mohlo být fatální.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Brno označili v Madridu za Evropské hlavní město Vánoc

Krásný vánoční dárek dostalo Brno, které v polovině prosince mezinárodní porota zvolila jako Evropské hlavní město Vánoc 2024 v aglomeraci nad 100 tisíc obyvatel. Zástupci organizátorů Brněnských Vánoc si nyní ocenění převzali v Madridu.

pátek odpoledne 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Komorní muzikál Vrabčák a Anděl s brněnským rukopisem si vysloužil ovace vestoje

Dvě hodiny emocí, živočišného člověčenství se vším, co k němu patří, a především skvělého zpěvu. A je jedno, zda právě zpívaná píseň zaznívá v němčině, francouzštině či angličtině. Projev je tak silný, že mu rozumí každý. Takové je představení komorního muzikálu Vrabčák a anděl, které vzniklo ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pěšky, na koních i s velbloudy. Začala Tříkrálová sbírka

Už po čtyřiadvacáté se v ulicích měst a obcí České republiky koná tříkrálová sbírka. Lidé mohou přispět na pomoc potřebným u desítek tisíc dobrovolníků, ale poslat peníze lze také na bankovní účet sbírky nebo prostřednictvím dárcovské zprávy.

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jak krásně Rusové opravili Mariupol. Výstava chystaná v Itálii pobouřila Ukrajinu

Italské město Modena pobouřilo Kyjev plánovanou výstavou o jihoukrajinském městě Mariupol, které v květnu 2022 po několikaměsíčním ničivém obléhání dobyli Rusové. Organizátoři expozice o „znovuzrození města po válce“ si od Modeny pronajali městské prostory a jako jednoho z řečníků pozvali ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zemřel herec David Soul

Ve věku 80 let zemřel americký herec David Soul, hvězda detektivního seriálu Starsky a Hutch. Představitel detektiva Kennetha „Hutche“ Hutchinsona zemřel ve čtvrtek, obklopen rodinou, informovala dnes podle britských médií hercova manželka Helen Snellová.

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Na Brněnsku hořel rodinný dům, dvě ženy skončily v nemocnici

Dvě ženy, které se nadýchaly kouře, skončily v nemocnici a vznikla škoda za dva miliony korun. To je bilance požáru, který vypukl v pátek dopoledne v Holasicích na Brněnsku. Příčinou vzniku byla podle vyšetřovatele hasičů závada na elektroinstalaci.

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zemřel astronom Kohoutek, objevitel Kohoutkovy komety

V sobotu 30. prosince v německém Bergedorfu zemřel uznávaný český astronom Luboš Kohoutek, objevitel slavné Kohoutkovy komety. Bylo mu 88 let. Kohoutek objevil 75 planetek a pět komet, z nichž jedna po něm dostala jméno, přinesla mu světovou proslulost a inspirovala umělce. Kohoutek se ale ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Řidič na Slovensku sjel z dálnice a zdemoloval čerpací stanici

Osmadvacetiletý bulharský občan vletěl se svým vozem značky Volvo ve velké rychlosti do slovenské dálniční čerpací stanice a zcela zdemoloval tankovací stojan. Při nehodě naštěstí nikdo nebyl zraněn. O případu informovala v pátek na sociální síti slovenská policie.

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ve Francii zemřel muž po deseti zásazích paralyzérem od policistů

Ve Francii v pátek ráno zemřel třicetiletý muž, kterému policie při zadržení uštědřila asi deset ran elektrickým paralyzérem. Proti muži, který byl podle hlášení velmi podrážděný a agresivní, zasahovalo 18 strážců zákona, uvedla podle serveru stanice BFM TV prokuratura v Bobigny na předměstí ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Muž byl odsouzen za týrání družky, mlátil ji ale znova. Dostal čtyři roky

Žádné ponaučení si nevzal ze svého odsouzení muž z jižní Moravy. Ten týral svoji družku, za což jej soud poprvé trestal před pár lety. Takřka bez nadsázky lze říci, že inkoust na rozsudku ani nestačil zaschnout a muž svou družku týral znova. Tyran pak vyfasoval čtyři roky vězení a nepomohla mu ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

FOTO: Centrem Prahy prošel tříkrálový průvod s velbloudy

Centrem Prahy prošel v pátek tradiční tříkrálový průvod. Akce v čele se třemi králi na velbloudech připomněla legendu o putování tří mudrců do Betléma za nově narozeným Ježíškem. Průvodu předcházela tradiční tříkrálová bohoslužba a požehnání koledníkům.

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kadyrov nabízí ukrajinské zajatce výměnou za zrušení sankcí proti své rodině

Vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov nabídl propuštění 20 zajatých Ukrajinců výměnou za zrušení sankcí, které USA uvalily na jeho rodinu. Podle agentury TASS nabídku učinil prostřednictvím bývalého amerického zpravodajského důstojníka a zbrojního inspektora OSN Williama Scotta Rittera, ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Indové obsadili nákladní loď unesenou piráty u Somálska

Zásahové jednotky indického námořnictva v pátek obsadily unesenou nákladní loď, na kterou ve čtvrtek u pobřeží Somálska zaútočili piráti, informovala agentura Reuters. Posádku lodi plující pod vlajkou Libérie tvoří 15 Indů, nikomu z nich se nic nestalo.

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Patagonii našli zkamenělinu dinosaura s dlouhým krkem a kachním zobákem

Paleontologové objevili v oblasti dnešní Patagonie nový druh dlouhokrkého dinosaura s „kachním zobákem“, který vyhynul před zhruba 90 miliony let v období pozdní křídy. Ve středu 3. ledna o tom informovala argentinská vládní vědecká a výzkumná agentura CONICET. Video o nálezu ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Staré postupy se dochovaly, ale bývá to jen část pravdy, líčí restaurátorka zámků

Přestože jí v žilách nekoluje modrá krev, část svého života strávila na zámcích. Třeba na Kratochvíli u Netolic pracovala dlouhých šestnáct let. Restaurátorka Jana Waisserová vdechla nový život řadě renesančních a židovských památek.

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Najdeme si vás, pohrozil Islámskému státu šéf íránských revolučních gard

Velitel íránských revolučních gard Hosejn Salámí v pátek při pohřbu obětí středečních bombových útoků v Kermánu slíbil, že mrtvé pomstí. Jeho výhrůžka směřovala na teroristický Islámský stát, který se k útokům přihlásil. „O místě a čase akce rozhodnou naše síly,“ přidal se podle agentury ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Německý ministr před rozhněvanými farmáři ve spěchu odplul

Nepříjemné uvítání přichystali v trajektovém přístavu SchlĂĽttsiel ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko farmáři německému ministru hospodářství a ochrany klimatu a vicekancléři Robertu Habeckovi (Strana zelených), když se tamtudy vracel z dovolené. Vřava a rvačky s policií mu zabránily ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Oběti měl vyříznout srdce. Slovenská policie zdržela muže podezřelého z brutální vraždy

V Bratislavě byla zavražděna osmačtyřicetiletá Slovenka. Vedle jejího těla leželo vyříznuté srdce a vědro s jejími vnitřními orgány. Slovenská média informovala, že tělo ženy našla policie ve čtvrtek ve druhém bratislavském obvodě na Prievozské ulici. V pátek policie informovala, že podezřelého ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Maersk se bude vyhýbat Rudému moři. Lodní přeprava i zboží tak zdraží

Námořní přepravce Maersk v pátek uvedl, že odkloní všechna svá plavidla z trasy přes Rudé moře a Suezský průplav na jih Afriky poté, co jemenští Húsíové před pár dny zaútočili na jeho obchodní loď. Kvůli hrozícímu nebezpečí v Rudém moři tak činí většina velkých lodních společností. Podle ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Horské areály v Jeseníkách bojují s oblevou a s nadějemi vyhlížejí víkendový mráz

Vysoké teploty a deštivé počasí posledních dní výrazně zasáhly i lyžařská střediska v Jeseníkách. Kvůli nedostatku sněhu některá musela omezit provoz, nebo i zavřít. Běžkaři mohou využít upravených stop jen v nejvyšších polohách. Ani tam však tratě nejsou v dobrém stavu. Sjízdné jsou jen ...

pátek v podvečer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Z oken bytu v Kladně šlehaly plameny, dvě děti odvezli do nemocnice

Požár v bytovém domě v pátek dopoledne likvidovali hasiči v Kladně. Plameny zcela pohltily byt v horním patře budovy. Záchranka přepravila do nemocnice k ošetření jednoho dospělého a dvě děti kvůli nadýchání zplodin hoření. Bezmála třicet lidí hasiči z domu evakuovali.

pátek večer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Herec Christian Oliver zemřel se dvěma malými dcerami při pádu letadla

Při neštěstí poblíž jednoho z karibských ostrovů zemřel německý herec Christian Oliver a jeho dvě malé dcery. Uvedla to v pátek Královská policie Svatého Vincenta a Grenadin s tím, že k havárii došlo ve čtvrtek. Oliver patřil mezi nejznámější německé herce současnosti, prosadil se také ...

pátek večer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Odmítla mu dát drogu, tak jí rozmlátil hlavu nunčakem. Dohodl se na 18 letech vězení

Za svou známou přišel pro dávku pervitinu. Když mu nechtěla dát drogu na dluh, rozmlátil jí hlavu kovovým nunčakem. Za vraždu si 50letý Bartoloměj Horváth z Chodova na Sokolovsku vyjednal se státním zástupcem 18 let a pobyt ve věznici se zvýšenou ostrahou. Dohodu o vině a trestu by měl tento ...

pátek večer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Prouza: Ministerstvo zemědělství brání pohybu potravin přes hranice

Ministerstvo zemědělství (MZe) podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáše Prouzy brání volnému pohybu potravin z EU přes české hranice. V pátek to napsal na sociální síti X. Jde o vyhlášku, podle které se musí dovozy například ovoce, zeleniny nebo masa nahlašovat 24 hodin ...

pátek večer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Muž předstíral poruchu auta, pak s komplici přepadl transport peněz

Trik s porouchaným autem, tolik oblíbený v krimiseriálech, použila čtyřčlenná skupina lupičů, která v Ludwigsburgu na jihu Německa přepadla transport s penězi. Roli řidiče v nouzi sehrál muž s holí. Když u něj vůz přepravující peníze zastavil a spolujezdec z něj vystoupil, donutili lupiči ...

pátek večer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Balák stáhl žalobu proti výpovědi z lánské vily, vystěhoval se z ní

Bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák stáhl žalobu proti výpovědi z pronájmu v lánské vile. Soudu oznámil, že jeho nájem v objektu skončil. V pátek to uvedla televize Nova, které to řekl soudce Pavel Mydla z rakovnického okresního soudu.

pátek večer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Policejní video ukazuje pomoc tonoucímu vytaženému z Ostravice

Rychlým zákrokem poskytnutím první pomoci ze strany svědka a zasahujících policistů se podařilo zachránit život dvaatřicetiletému muži, který se málem utopil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. K zákroku došlo krátce před koncem uplynulého roku, videozáznam zachycující mimo jiné srdeční masáž ...

pátek večer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Traktor v Rakousku narazil do zdi nevěstince, řidič zraněním podlehl

Smutný konec měla historka z dolnorakouské obce Wilhelmsburg, která se zpočátku mohla zdát úsměvná. Traktor s přívěsem tady ve středu narazil do zdi místního nevěstince a převrátil se. Šestašedesátiletý řidič při nehodě utrpěl těžká zranění, kterým po převozu do nemocnice podlehl.

pátek večer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Voda z Labe zase útočí na Křešice na Litoměřicku. Obec chrání protipovodňové stěny

Při každém navýšení hladiny Labe jsou obyvatelé Křešic na Litoměřicku ve střehu. Děsí je vzpomínky na ničivé povodně z minulých let, kdy voda zaplavila velkou část obce a zničila, co se dalo. Zdejší dobrovolní hasiči chrání jejich obydlí stavbou protipovodňových stěn vždy, když je to potřeba. ...

pátek večer 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stezka kolem šumavského rybníku Olšina je pod vodou. Lesníci ji uzavřeli

Vojenské lesy a statky v pátek uzavřely naučnou stezku Olšina na Českokrumlovsku, která vede mokřady kolem stejnojmenného rybníku. Povalové chodníky jsou kvůli tajícímu sněhu a vydatným srážkám pod vodou.

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Biden: Trump je ochotný obětovat demokracii, jen aby se dostal k moci

Americký prezident Joe Biden v pátek zahájil svoji předvolební kampaň v novém roce projevem v historickém parku Valley Forge v Pensylvánii. Na místě symbolickém pro americkou nezávislost varoval před současnými hrozbami pro demokracii, které podle Bidena ztělesňuje jeho pravděpodobný ...

pátek v noci 5/1/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

zprávy

aktuální
nejčtenější   (7 / 14 / 30 dní)
rychlý přehled   (7 / 14 / 30 dní)

newsletter

Dostávejte nejzajímavější zprávy na email:

hledání

Hledat v archivu
aktuální zprávy
nejnovější zprávy
starší zprávy   (17.5., 16.5., 15.5., ...)
starší zprávy, které se dají procházet po dnech
nejčtenější zprávy   (7 / 14 / 30 dní)
zprávy, které nejvíce zaujaly za posledních x dní
rychlý přehled zpráv   (7 / 14 / 30 dní)
stručný výpis titulků zpráv za posledních x dní
měsíční přehled zpráv   (květen 2024)
výpis titulků zpráv v tomto měsíci
měsíční přehled zpráv   (duben 2024)
výpis titulků zpráv v minulém měsíci

vaše poslední návštěva: čtvrtek 1. 1. 1970, 1:00
archiv
zprávy z určitého dne nebo měsíce
seznam zdrojů
přehled serverů, které archii.cz sleduje
o archii.cz
kontakt, ikonky, webhosting zdarma
mapa webu
přehled stránek webu archii.cz
© 2005-2024 timqui.net | architektura je krásná a design je skvělý | nahoru