Server archii.cz sleduje, co se píše o architektuře a designu na českém a slovenském webu
archii.cz » archiv zpráv » 7. únor 2024
neděle 3. 3. 2024, 4:46

archiv zpráv pro 7. únor 2024

Garsonka má patro na spaní, vešla se i do ní i slušná kuchyň

V rodinné vilce s několika bytovými jednotkami vznikla světlá a mladistvě vypadající garsonka, kterou majitel zamýšlí pronajímat. K vyřešení interiéru si přizval kamarádku, bytovou designérku Magdalenu Kopřivovou.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Brno, Lublin i Praha. Úchvatná nádraží jsou perlami měst, vyberte nejlepší

V Lublinu v Polsku vyrostlo moderní nádraží, jehož konstrukce nápadně připomíná kontroverzní návrh přeměny pražského hlavního nádraží. Impozantní ocelová konstrukce střechy by se měla stát reprezentativní dominantou Lublinu. Podívejte se i na další úchvatná světová nádraží a zvolte to nejlepší.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Cukrovka, rakovina, obezita: Nepřivolávejte nemoci používáním těchto špatných tuků!

Ne všechny tuky jsou stejné. Některé jsou spojovány s negativním vlivem na zdraví, ale u jiných bylo zjištěno, že mají významný přínos pro zdraví. Znalost rozdílů vám pomůže určit, kterým tukům se vyhnout a které konzumovat s mírou.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Vyprali jste s oblečením omylem i papírový kapesník? Víme, jak celou situaci zachránit.

Zapomněli jste zkontrolovat kapsy a s prádlem jste vyprali i papírový kapesník, který se rozmělnil na milion kousků a přilepil se na všechno vyprané oblečení? Nemusí to být zas taková pohroma. Poradíme vám, jak to napravit.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Máte doma cestovatele, kutila nebo nadšeného kuchaře? Tady jsou tipy na dárky nejen k Valentýnu

Svátek zamilovaných se blíží, a pokud ještě nemáte vymyšlený dárek pro svého partnera, přijde vám vhod následující výběr.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Dodržte tyto zásady a vašim orchidejím se bude dařit jako nikdy předtím. Krásné květy určitě oceníte

Orchideje můžete vidět za oknem nejedné české domácnosti. A když se o ně budete dobře starat, odmění se vám krásnými květy různých barev. A pokud vám nepokvetou, děláte něco špatně. Ale co? Podívejte se, jak na pěstování orchidejí.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Elektrárna se změnila na pivovar, který pořád roste. Podívejte se, kudy teď teče Proud

Elektrárna vystavěná v roce 1905 v areálu Plzeňského Prazdroje v rámci ambiciózního Spalkova projektu zabezpečovala výrobu elektrické energie pro pivovar i pro část města do roku 1995. Od roku 2019 se objekt mění na pivovar s plánovaným výstavem 10 tis. hl ročně. Podívejte se, jak v budoucnu ...

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Pečujete správně o své kuchyňské nože? Takhle můžete výrazně prodloužit jejich životnost

Sekání, krájení, řezání, loupání, drcení… Okolo nožů se v kuchyni točí úplně všechno, péči o ně byste proto měli věnovat speciální pozornost. Nejen aby vám dlouho vydržely, ale také aby vám šla práce lépe od ruky a nedošlo ke zranění. Není totiž nic nebezpečnějšího než tupý nůž.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Seriál Sám sobě architektem: Správný poměr je základem harmonie v interiéru. Podívejte se

Pro první pocit z interiéru je měřítko klíčové. Přehnaně velké působí monumentálně až pompézně a příliš malé tristně. Podívejte se, jak by to mělo být správně, abyste měli z interiéru dobrý pocit.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

DJ Zedd prodává dům, který má od Joe Jonase a Sophie Turner. Za tohle chce balík!

DJ Zedd se rozhodl prodat svůj dům v Los Angeles, který dřív vlastnili Joe Jonas a Sophie Turner. Požaduje za něj 19 milionů dolarů. Dům má rozhodně co nabídnout – počítaje kinem, posilovnou a saunou a konče vlastním nahrávacím studiem a dvoupatrovým domem pro hosty.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Cestovní kalkulačka: Na kolik vás vyjde dovolená s dětmi u moře? Spočítejte si to

Plánujete dovolenou s rodinou, ale nevíte, jak hluboko budete muset sáhnout do peněženky? Přinášíme vám výpočty cen rodinných dovolených u moře, abyste si mohli vybrat to pravé pro vás a užít si pak zasloužený odpočinek bez finančních překvapení!

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Ikonické domy v ČR: Prostorově i stylově ohromující Volmanova vila

Vila ve středočeských Čelákovicích patří mezi největší, které u nás vznikly v meziválečném období. Ohromí vás užitnou plochou a vybavením interiéru. Uvést ji do původního stavu ale stálo spoustu práce.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Nový zákon přináší změny v povinném ručení. Podívejte se, co vás čeká a nemine

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla projde hned několika změnami. Začne jej upravovat nový zákon od Ministerstva financí. Ten byl na začátku roku schválen poslanci, nyní prošel i přes senát.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Prazdroj a Sibeeria vytvořily Cryonaut. Lednový speciál můžete ochutnat i vy

Plzeňský Prazdroj dlouhodobě spolupracuje s minipivovary, které si zakládají na vysoké kvalitě piva a nadšení pro pivovarské řemeslo. Od roku 2015 s nimi v rámci svého programu Volba sládků uvařil již třináct piv nejrůznějších stylů. Čtrnácté je Cryonaut.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Věděli jste, že i důchody mají svůj strop? Tady je jeho výše a další podrobnosti

Určitě víte, že výši důchodu ovlivňuje nejen to, kolik let jste pracovali, ale i to, kolik jste vydělávali. Čím více odpracovaných let a čím vyšší plat, tím víc dostanete v penzi. Víte ale, že vaše příjmy ovlivňují výši vaší penze jen do určitého limitu?

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Archa z Česka ochrání vzácné ukrajinské písemnosti

Do doby po válce má pomoci přenést vzácné ukrajinské tisky Archa, projekt českého ministerstva kultury a Národní knihovny. Ne náhodou dostala záchranná akce biblický název. Jde o vůz s moderně vybaveným kontejnerem, s nímž budou ukrajinští knihovníci od července jezdit po své zemi a na místě ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Štrasburské planetárium je tvořeno dvěma jednoduchými hmotami zasazenými v zahradě věd

V srdci francouzského města Štrasburku vyrostlo nové planetárium, které bylo zasazeno do zahrady Jardin des Sciences. Moderní a nadčasová stavba je tvořena dvěma hmotami, kdy jedno funguje jako vstupní objekt se zázemím a druhý objekt s výraznou zkosenou střechou jako ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: DesignMagazin.cz

První pomoc: Akce místo apatie

Kdybyste se probudili uprostřed noci, nad číslem na záchranku ani nezaváháte. A přesto, když na ulici někdo zkolabuje, málokdo z nás se má k činu. Seznamte se s pojmem „bystander effect“ neboli efekt přihlížejícího.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kašperské Hory bojují proti těžbě zlata

V Kašperských Horách na Klatovsku odmítají těžbu zlata a wolframu. Tamější radnice řeší čtyři žádosti o průzkum území, mimo jiné od státního podniku Diamo. Nesouhlas už vyjádřili i zástupci šumavského národního parku a geofyzici, kteří v lokalitě mají jednu z nejcitlivějších seizmických ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Republikáni ve Sněmovně reprezentantů neuspěli s ústavní žalobou na ministra

Republikánská strana v americké Sněmovně reprezentantů v noci na středu neuspěla s ústavní žalobou (tzv. impeachmentem) proti demokratickému ministru pro vnitřní bezpečnost Alejandru Mayorkasovi, kterého viní z údajně špatné situace na hranicích s Mexikem. Informovala o tom agentura The ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nové hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo bude rychlé

Kauza Čapí hnízdo se vrací k soudu, tentokrát zřejmě jen na krátko. Na pouhé dva dny v příštím týdnu nařídil soudce Jan Šott obnovené hlavní líčení. A není vyloučeno, že budou stačit i na rozsudek.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Frontu před novou zubní ordinací v Bristolu rozháněla policie

Když ve čtvrti St Pauls nedaleko centra anglického města Bristol v pondělí otevřela nová zubní ordinace, čelila obrovskému náporu pacientů. Ti utvořili stovky metrů dlouhou řadu. Zájem byl tak veliký, že se odpoledne do věci vložili policisté, kteří lidem zakazovali postavit se na konec fronty.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mladí architekti využili hry světel a sytých barev. Stoletý byt v Klatovech tak získal moderní podobu

Podívejte se, co se stane, když se do rekonstrukce starého bytu pustí mladí architekti a designéři. S úctou k minulosti a s nápady ryze současnými.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

Celou Ukrajinu zasáhl rozsáhlý ruský útok

Celou Ukrajinou se v noci na středu rozezněl letecký poplach kvůli raketovému útoku ruských okupačních sil. Informuje o tom list Ukrajinska pravda, podle kterého na Ukrajinu míří i drony. Agentura Unian uvedla, že Rusko vyslalo ve středu ráno do vzduchu několik bombardérů Tupolev Tu-95MS, které ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Školy věří, že jsou připravené na rozvoj digitálních znalostí žáků

Tři čtvrtiny učitelů a 88 procent zástupců vedení škol považuje svou školu za zcela či spíše připravenou na rozvoj digitálních znalostí žáků a výuku informatiky. Vyplývá to z průzkumu Národního pedagogického institutu (NPI). Výuku informatiky a digitálních technologií upravilo v roce ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ukradli milionovou sbírku pokémonů, majitel se zhroutil

Na šikmou plochu přivedla tři mladé muže v bretaňském Montfort-sur-Meu touha po kartičkách s pokémony. Dva z nich se vloupali do domu člověka, o němž věděli, že je držitelem sbírky 100 tisíc legendárních obrázků. Její část ukradli a majitele brutálně zbili.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mini se loučí s modelem Clubman, výrobní linku opustil poslední kus

Poslední vyrobený Mini Clubman opustil brány závodu Mini v Oxfordu v pondělí 5. února. Malý praktický kombík v nabídce postupně nahradí čistě elektrický model Aceman a populární crossover Countryman.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Ostravě vzplála elektrokoloběžka, podpálila ji vlastní baterie

Hodinu a půl zabrala v úterý odpoledne likvidace požáru elektrické koloběžky v Ostravě. Ta vzplála pravděpodobně od baterie, která v době vzplanutí nebyla napojena na nabíjecí zařízení.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dům dvou tváří

Nový, netradičně řešený dům si s manželem pro svou rodinu postavila architektka Veronika Zimková. Parcelu nijak složitě nehledali, tak nějak k nim prý „přišla sama“ a za dva roky od dokončení vlastního projektu už s rodinou bydleli.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nečekané hrozby domova a jak jim čelit: Tady jsou tipy, jak zabránit nejhoršímu!

Domov by měl být místem, kde se cítíme bezpečně a chráněni před nezvanými návštěvami, nehodami či nepřízní počasí. V tomto článku představíme několik osvědčených metod, jak zvýšit bezpečnost vašeho domova s pomocí moderních technologií a praktických tipů.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Dům a zahrada

KOMENTÁŘ: Mýval v EU už nudu nezažene - Alex Švamberk

Věta strýce Pepina „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala“ i kvůli filmu Postřižiny zlidověla. Bohumil Hrabal sice trochu pábil, ale mýval je skutečně zábavné zvíře. Jeho a dalších asi osm desítek živočichů už však v unijních zoo neuvidíme, takže se žádný čtenář Hrabala už nebude moci podívat, ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Majitelé historických aut u dobového oblečení dbají na každý detail

Stačí prý jim říct, jakého historického krasavce člověk řídí, a dámy pak odborně poradí, co se v době, kdy se auto či motocykl vyrobily, nosilo. A patřičný oděv, kterým může jeho nositel reprezentovat příslušná léta, ušijí. Tak nedávno charakterizoval šikovnost Žanety Kubingerové a Sylvie ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Podnikatel chce na Vltavě v chráněné oblasti stavět vodní elektrárnu

Vodáci se vydávali v úterý na řeku Vltavu, aby zjistili, co se děje u Dívčího kamene v chráněné krajinné oblasti Blanský les. Podle prvních zpráv tam má majitel pozemků stavět vodní elektrárnu. Majitel Michal Masnička se hájí, že zatím nic nestaví, ale chtěl by. Kácení stromů na svých pozemcích ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Moderní rodičovství na sítích. Inspirace i dezinformace číhají na matky i děti ze všech stran

V digitální době se rodič jen těžko oprostí od vlivu sociálních sítí. Našlapovat na nich však musí opatrně, zdánlivě nevinná inspirace se totiž může velmi snadno přeměnit ve frustraci. Podivnosti ze sítí, ať už se jedná o diskuzi o organizaci domova, události z bulváru, nebo přípravy na svátek ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Umělá inteligence bude pomáhat detekovat plevel na polích

S detekcí plevele na polích by podle vědců z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně mohla pomoci umělá inteligence. Zemědělci by díky ní například mohli cíleněji dávkovat herbicidy nebo vynechávat místa při hnojení. Informovala o tom mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

USA dále navyšují produkci dělostřelecké munice

Americká armáda plánuje do října zvýšit měsíční výrobu velkorážové dělostřelecké munice ráže 155 mm na 60 000 kusů, uvedl náměstek ministra obrany Doug Bush, který má v americké armádě na starosti akvizice. Příští rok v říjnu by měla výroba dosáhnout 100 000 kusů. Rychlejší zvýšení výroby ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nová alba: Kateřina Marie Tichá, New Model Army, J Mascis, L Devine, The Fauns i !V.V.Ú.

Druhé album Kateřiny Marie Tiché je na české scéně očekáváno nejenom proto, že na debutu potvrdila svůj rozvíjející se talent, ale i proto, že ho nahrávala se skupinou Bandjeez. Novinkou se přihlásili letitá britská kapela New Model Army i jako sólista J Mascis z kapely Dinosaur Jr. Debutují ...

středa ráno 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Susanne Goga zve do Berlína dvacátých let

Mohl by to být pro české čtenáře nový hrdina. Komisař Leo Wechsler je hlavní postava detektivek německé spisovatelky Susanny Gogy. Nakladatelství Moba vydalo loni prvotinu Leo Berlin a poté i Smrt v modré. V polovině února přijde na trh Mrtvá z Charlottenburgu. Všechny se odehrávají v Berlíně ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zaplatil si za sedadlo navíc. Spolucestující to odmítl respektovat

Cestování letadlem má nesporné plusy, na druhou stranu ale umí člověku přichystat i perné chvíle. Jistý pasažér si na internetu postěžoval, že si on a jeho kamarádka připlatili za sedadlo navíc, aby vedle nich nikdo neseděl. Jeden z cestujících to však odmítl respektovat a usadil se na opěrku, ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rusko za íránské drony platí miliardy

Rusko platí Íránu za nejrůznější verze dronů Šáhid ročně celkem 4,5 miliardy dolarů (104 miliardy korun). Plyne to z údajů, které se podařilo získat hackerům, již se nabourali do společnosti Sahara Thunder, za kterou stojí íránské Revoluční gardy.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

KEMEL: Kolaps k moderní společnosti patří

Elektronizace je součástí moderní společnosti a k té kolaps patří…

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stovky obcí čekají na verdikt kvůli parcelám bez vlastníků

Čtyři sta obcí v osmi krajích Česka může přijít o pozemky ve svých katastrech. Jejich vydání si nárokuje obecně prospěšná společnost Ruce pro pomoc. U desetitisíců parcel bez uvedeného vlastníka na konci roku v celé zemi totiž vypršel termín, kdy se o ně mohli majitelé přihlásit. Společnost ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Průzkum: Češi šetří na oblečení, nakupují ho méně a ve výprodejích

Útratu za oblečení a obuv v minulém roce kvůli rostoucí inflaci omezilo 37 procent českých spotřebitelů. Naopak 56 procent se nenechalo zdražením ovlivnit. Přibližně polovina Čechů loni šetřila tak, že nakupovala méně oblečení a obuvi, 26 procent dotázaných utrácelo jen ve výprodejích.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Každá místnost v domácnosti si žádá jiné světlo. Víte, jak a čím kde svítit?

Denní světlo je denní světlo. Pokud toužíte po dobře prosvětleném interiéru i po setmění, nezbude než využít světlo umělé. Jedno centrální svítidlo však určitě stačit nebude. Jakými pravidly se tedy při výběru řídit? Pojďme si to projít místnost po místnosti.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Mělníku hořela garáž i s domem, škoda tři miliony

Hasiči vyjížděli v úterý pozdě večer k požáru garáže a přilehlého rodinného domu v Mělníku. S plameny bojovalo deset jednotek hasičů, platil druhý stupeň požárního poplachu. Jeden člověk utrpěl lehké zranění, šest lidí muselo opustit okolní domy. Škoda byla předběžně stanovena na tři miliony ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mladík si místo zábavy chodil povídat do nemocnice

Mohl si užívat s děvčaty, cvičit se svou rockovou kapelou nebo se věnovat sportům, místo toho proseděl dnes dvacetiletý student Lukáš Bednář z Boršova nad Vltavou řadu hodin u lůžek pacientů na Oddělení následné péče 2 Nemocnice v Českých Budějovicích. Dozvídal se o cizích zemích, jazycích ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mladík v audi se proháněl po sjezdovce na Českokrumlovsku, trefil sloup

Osmnáctiletý mladík v audi se proháněl na sjezdovce ve Ski areálu Chmelná na Českokrumlovsku. Nakonec nezvládl řízení, dostal smyk a narazil do sloupu u lanovky. Policistům pak vysvětloval, že jej zmátla navigace.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Muniční továrna v Bořím lese i desetiletí po válce vydává výbušná tajemství

Do února příštího roku budou pyrotechnici prohlížet další část Bořího lesa nedaleko Břeclavi. Vyčistit mají bezmála čtyřicet hektarů lesa, ve kterém za druhé světové války fungovala německá muniční továrna.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Minerály, které hrají klíčovou roli při udržování hladiny krevního tlaku

Vápník, hořčík a draslík patří mezi nejdůležitější minerály, které pomáhají kontrolovat krevní tlak. Hladiny těchto minerálů je přitom velmi snadné zjistit pomocí krevního testu. Pokud je jich v krvi nedostatek, dotyčnému hrozí, že ho začne trápit vysoký krevní tlak, ale i další potíže. Podle ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Silně opilý vozíčkář v Německu jel na červenou a dvakrát obkroužil křižovatku

Úsměvný ale současně velmi hazardérský kousek předvedl v západoněmeckém Neuwiedu 57letý muž na elektrickém invalidním vozíčku. Na semaforech nedbal červeného světla, a když si dvakrát střihl čestné kolečko kolem křižovatky, zasáhla policejní hlídka. Následný test u invalidy prokázal ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tržby v maloobchodě v prosinci vzrostly, za celý loňský rok ale propadly

Tržby v maloobchodě v prosinci meziročně vzrostly o 1,6 procenta. Jedná se o druhé meziroční zvýšení tržeb v řadě, v listopadu byl růst 0,9 procenta. Předtím tržby klesaly 18 měsíců v řadě. Za vyšším růstem v prosinci stály zejména prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot. Naopak ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Španělsko vytáhlo do boje proti mobilům ve školách

V poslední době se ve Španělsku zvyšuje počet autonomních regionů, které přistupují k regulaci používání mobilních telefonů na základních školách. Stalo se tak poté, co poradní orgán vlády jednomyslně doporučil, že děti by neměly nosit mobilní telefony do mateřských škol ani do tříd prvního ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Útok Japonců Ruskem otřásl, střet je poučením i pro dnešek

Rusko a Korea čelily 8. února 1904 útoku japonských lodí, kterým začala rusko-japonská válka. Ta zastavila expanzi Ruska na Dálný východ, protože v ní utrpělo nečekanou porážku. Podcenilo sílu a připravenost Japonců a nebylo schopné reagovat na modernější taktiku. Jeho prohra byla dovršena ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ruská raketa letěla na Polsko, startovaly kvůli ní stíhačky

Kvůli masivnímu ruskému vzdušnému útoku na Ukrajinu startovala ve středu ráno i letadla na jihovýchodě Polska, šlo o stroje tamního letectva a americký letoun, informovala polská armáda a tamní média. Bezprostřední příčinou byla ruská střela, která směřovala k polským hranicím. Následně se ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Napadená americká základna v Jordánsku neměla prostředky pro sestřelování dronů

Z vyšetřování útoku na odlehlou americkou základnu Tower 22 v Jordánsku, kde proíránskou milicí vypuštěný dron zabil tři americké vojáky a zranil 35 dalších, vyplynulo, že základna nebyla chráněná proti útokům ze vzduchu. Nebyl tam žádný systém, který by byl schopen dron sestřelit.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vlček: Měli bychom v koalici uklidnit emoce

Pozice zmocněnce pro euro je důležitá pro debatu o přínosech a negativech přijetí eura, říká v rozhovoru pro Novinky místopředseda Starostů a nezávislých Lukáš Vlček. V koalici by se měly podle něj uklidnit emoce a položit na stůl argumenty. Rozhovor vznikl ještě před úterní večerní schůzkou ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Generátory Jaromíra Soukupa stále rachotí, lidé na Barrandově si na zásah hygieny počkají

Agregáty zajišťující již několik týdnů provoz TV Barrandov, která byla odpojena od dodávek elektřiny, dál ruší obyvatele okolních domů. Pražská hygienická stanice již sice provedla na základě jejich stížností měření hluku, nicméně jeho vyhodnocení se může protáhnout až na několik týdnů. Do té doby ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Válek navrhne na vládě zákaz HHC. Je třeba jednat rychle, burcují lidovci

Vláda ve středu projedná na návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dočasný zákaz látky HHC, kterou se v poslední době předávkovalo více dětí. Bude platit do té doby, než vejde v platnost zákon o psychomodulačních látkách, na němž stále není v koalici shoda.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

První jízda se scalou a kamiqem po faceliftu: I kompaktní škodovky mají své místo

Omlazené modely Škoda Scala a Kamiq se začaly před pár dny sériově vyrábět a už je možné se s nimi i projet. Oba patří do segmentu menších vozů, ale přebírají prvky, a především bezpečnostní asistenty, které bývají obvyklé ve vyšších třídách.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vyprodaný PlayStation Portal nabízejí s tučnou přirážkou

Herní systém PlayStation Portal se začal oficiálně prodávat zkraje ledna. Prakticky hned po uvedení na trh byl ale v tuzemsku vyprodán, neboť se skladové zásoby rozebraly již v rámci předobjednávek. To nahrává nejrůznějším překupníkům, kteří novinku nabízejí s pořádně tučnou přirážkou.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Přední Výtoň zachraňuje nejvýše položený Vítkův hrádek sbírkou

Obec Přední Výtoň zachraňuje nejvýše položený hrad v Čechách Vítkův hrádek i veřejnou sbírkou. Na tomto turisty vyhledávaném místě je třeba opravit vyhlídkovou plošinu, ze které jsou za jasného počasí vidět i vrcholky Alp. Obec potřebuje od dárců vybrat deset milionů korun. Ročně tam vyrazí ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kvóty na zastoupení žen? Radši řešte uplatnění pro matky, zní z firem

Léta probírané kvóty na rovné zastoupení mužů a žen ve vedení firem dorazí i do Česka. Dotknou se ale jen velkých podniků zapsaných na burze. Ne všechny jsou návrhem opatření, který přichystal ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), nadšeny.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Za čtvrt století starou vraždu kvůli roztrženému tričku potvrdil soud 11 let

Za čtvrt století starou vraždu krajana si Ukrajinec Mychajlo Mykola Poljanskyj (51) definitivně odsedí 11 let. Poljanskému ve středu zamítl pražský vrchní soud odvolání proti odsuzujícímu verdiktu Městského soudu v Praze z loňského října, který tím nabyl právní moci. Poljanskyj se hájil tím, že ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Slovensko zvažuje, že si stíhaček F-16 objedná víc

Slovensko by si nakonec mohlo objednat víc amerických stíhaček F-16, jejichž první kusy má letos dostat. Možné navýšení objednávky těchto strojů nevyloučil ministr obrany Robert Kaliňák (Směr). „Může dojít k diskusi o posílení letky F-16 ze čtrnácti možná na osmnáct,“ připustil Kaliňák ...

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Funkční období pro nejvyššího žalobce Sněmovna omezila na sedm let

Poslanci schválili novelu zákona o státním zastupitelství, která zavádí pro nejvyššího státního zástupce sedmileté funkční období bez možnosti opakování či zpřísňuje pravidla pro jeho odvolání a posiluje jeho nezávislost na politicích. Nyní novela zamíří do Senátu.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ve Štědré na Karlovarsku hořela střecha rodinného domu. Muž s vážnými popáleninami skončil v nemocnici

Vážné popáleniny utrpěl v noci na středu obyvatel jednoho z rodinných domů ve Štědré na Karlovarsku, kterému začala hořet střecha nad hlavou. Záchranka pětatřicetiletého muže transportovala do karlovarské nemocnice. Vrtulník nakonec nebyl potřeba. Příčiny požáru a výše škody se vyšetřují.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Žena v Olomouci měla v domě hlásič požáru bez baterií, k tragédii scházelo málo

Mít doma požární hlásič, který nemá baterie, to může stát i život. Přesvědčila se o tom majitelka bytu v Olomouci, když v novostavbě začalo v přízemí v místnosti na odpad hořet. Zachránili ji až hasiči. Novinky o tom ve středu informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sladké retro recepty: na větrníky, punčák, štafetky, ořechové kostky a ovocné košíčky

Svět gastronomie rád oprašuje tradice, mezi které zaslouženě patří i české dezerty. Až vás začne honit mlsná, místo výletu do cukrárny se pusťte do pečení s Petrou Krejčí, šéfcukrářkou Lázní Darkov.

středa dopoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mladý Somálec si u německého soudu vyslechl verdikt a spolkl žiletku

Dramatická scéna se odehrála tento týden v soudní síni v severoněmeckém Flensburgu. Čtyřiadvacetiletý Somálec si vyslechl rozsudek devítiletého vězení za zabití krajana, načež před očima poroty spolkl žiletku a zhroutil se.

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Policie zadržela politika Lovosic Závadu, který už je u soudu kvůli pokusu o vraždu

Bývalého místostarostu Lovosic Miroslava Závadu (dříve ODS) zadržela policie. Krajský soud v Ústí nad Labem proto odročil středeční hlavní líčení v případu pokusu o vraždu, v němž je Závada obžalován. S kauzou, ve které hrozí Závadovi trest od deseti do 18 let vězení, zadržení podle předsedy ...

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Hrozí silný vítr a povodně, varují meteorologové

Silný vítr bude na většině území hrozit do středečního podvečera. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu rozšířil jak tuto výstrahu, tak varování před povodňovými jevy. Se zvýšenými průtoky se lidé setkají nejen v povodí Labe, ale i na jihu Čech.

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sněmovna jednohlasně podpořila změnu definice znásilnění. Základem bude nesouhlas

Poslanci ve středu dopoledne v prvním čtení jednohlasně podpořili novelu trestního zákoníku upravující definici znásilnění. Stojí na principu „ne znamená ne“, předloha opouští pojetí tohoto činu jako silou vynuceného pohlavního styku, naopak akcentuje významně jakékoliv projevení nesouhlasu. ...

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Olomoucké zoo se daří záchrana kaloňů rodriguezských

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce se úspěšně podílí na záchraně kaloňů rodriguezských. Ti byli ve druhé polovině minulého století ve volné přírodě, ve své domovině na jen zhruba 100 kilometrů čtverečních velkém ostrově Rodrigues v Indickém oceánu, na pokraji vyhubení.

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Agresivní žena v Plzni hodila svým psem o zeď a zabila ho

Jednapadesátiletá Moldavanka je podezřelá z týrání zvířat. Během úterní noci v Plzni zřejmě hodila pražského krysaříka na zeď a zabila ho. V případě prokázání viny hrozí cizince až šestileté vězení.

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Petra Nesvačilová: Naučila jsem se schovávat dřinu za lehkost

„Lásečko, udělám lečo,“ hláška z oblíbeného seriálu o chataření v podání rázné Heleny Rubalové zlidověla. Její představitelka, herečka a také dokumentaristka Petra Nesvačilová (38), má přitom v soukromí k podobným charakterům daleko. Navíc už přes rok dává před herectvím přednost jiné ...

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dovoz ruského plynu prudce stoupl. Už činí přes 60 procent dodávek

Do Česka nadále proudí plyn z Ruska, a dokonce už představuje většinu dodávek. V lednu činil dovoz ruského plynu na celkovém dovozu asi 62 procent, naznačují data NET4GAS, na která ve středu upozornil ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Strážníci v Praze honili sprejery, zastavili kvůli nim autobus

Protipovodňovou zeď u valu v pražských Holešovicích si vytipovali k posprejování osmnáctiletí mladíci, svědek na ně ale zavolal strážníky. Městská policie na místo vyslala hlídky, před nimiž se část sprejerů pokusila uniknout autobusem MHD, neprchali však dlouho. Strážníci ve středu zveřejnili ...

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Potvrzeno. Vypadlý panel v boeingu vůbec nebyl přišroubovaný. Chybějí zaměstnanci

Panel na místě nouzového východu Boeingu 737 MAX 9 společnosti Alaska Airlines, který vypadl 5. ledna po startu z Portlandu, nebyl přišroubovaný. Potvrdilo to vyšetřování amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Svou předběžnou zprávu zveřejnil v úterý. Vysoký představitel ...

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

RECENZE: Heidi jako nenáročný rodinný muzikál

Knížka švýcarské spisovatelky Johanny Spyri Heidi patří v německy mluvících zemích ke klasice dětské četby. V českém kontextu ji lze srovnat snad jen s Kájou Maříkem, jehož ale už dnešní generace dětí neznají. K popularitě Heidi přispěl i film z roku 1973 s dětskou hvězdou Shirley Temple ...

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Organizátorům biatlonu počasí zatápí, v nerovném boji ale zatím vedou

Pondělní silný vítr byl dalším testem vytrvalosti organizátorů Mistrovství světa (MS) v biatlonu 2024 v Novém Městě na Moravě. Zatímco šampioni museli tréninky ten den odpískat, techničtí pracovníci až do úterního rána pracovali na údržbě tratí.

středa v poledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mezinárodní unie geologických věd schválila nový stratotyp na Berounsku

Značného úspěchu dosáhli odborníci z Geologického ústavu Akademie věd ČR. Mezinárodní unie geologických věd schválila nový stratotyp u Hlásné Třebaně na Berounsku. Stratotyp značí geologickou lokalitu, na které je vymezen vzor konkrétního historického geologického období. Ten u Hlásné Třebaně ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Denis Villeneuve natočí jen tři Duny

Kanadský režisér Denis Villeneuve má jasno v tom, že jeho série Duna, která vzniká podle knih amerického spisovatele Franka Herberta, bude zahrnovat tři filmy. Duna a Duna: Část druhá byly natočeny podle prvního románu vydaného v roce 1965. Třetí film, Mesiáš duny, bude založen na Herbertově ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Test Toyoty bZ4X: Nelehký přestup do čistě elektrické ligy

Automobilka Toyota je asi nejvýraznějším průkopníkem v technologii hybridních pohonů, její první moderní globální elektromobil ale trápí několik problémů, které bychom od podobného matadora snad ani nečekali.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Protřelá podvodnice připravila lidi o více než pět milionů

Jen těžce uvěřitelný případ mají na stole kriminalisté ve Zlínském kraji. Z více než pětimilionového podvodu v těchto dnech obvinili pětatřicetiletou ženu, která žila v posledních letech na Kroměřížsku. Od roku 2021 dokázala z minimálně tří desítek lidí vylákat celkem 5 212 908 korun.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Obyvatelé Grindavíku dostali pár hodin na záchranu věcí. Čeká se další výbuch sopky

Policie umožnila obyvatelům islandského městečka Grindavík nakrátko se vrátit do jejich domovů, aby si mohli odnést své věci. Panují obavy, že se sopka v sousedství, která vybuchla dvakrát v prosinci a lednu, zřejmě chystá k další erupci.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čína má velký problém. Tikající demografickou bombu

Loni druhý rok za sebou poklesla velikost čínské populace, což bylo dáno kombinací dvou faktorů - nízkou porodností a vlnou úmrtí. Ačkoli větší pozornost než zmenšení populace o dva miliony lidí zatím vyvolávají spíše čínské uzemní ambice, síla tamní armády a problémy stavebních firem, tikající ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Facebook bude označovat obrázky vytvořené umělou inteligencí

Sociální sítě už zaplavují obrázky i videa vytvořené s pomocí umělé inteligence (AI). Vedle neškodného materiálu produkovaného běžnými uživateli prostřednictvím zdarma dostupných programů se nezřídka jedná o falza a manipulativní vizualizace. Společnost Meta, provozující po světě populární ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jel půl sjezdovky bez zatáčky, říká ke zranění chlapce v Jeseníkách provozovatel skiareálu

Provozovatel lyžařského areálu v Karlově pod Pradědem Zdeněk Mitáš je přesvědčený, že zabezpečení dojezdu pod sjezdovkou, kde se v pondělí zranil 13letý lyžař, je na velmi dobré úrovni a v souladu s předpisy. Odpovědnost za zřícení chlapce na parkoviště pod svahem odmítá. Má za to, že chlapec ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Co všechno se pasažéři snaží propašovat do letadel

Pod pojmem dovolená si každý představí něco trochu jiného. Potkat se na ní s pasažéry, kteří se na tu svou do letadla snaží dostat zbraně a další zakázané předměty, by ale zřejmě nechtěl nikdo. Jaké vůbec nejnebezpečnější položky se cestující pokusili provézt ve Spojených státech v loňském roce ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mendelův skleník sklízí uznání odborné veřejnosti

Prosklený skleník od studia Chybik + Kristof s ocelovou konstrukcí je věnován stálé expozici připomínající odkaz Gregora Johanna Mendela. Určen je ale i pro mezinárodní konference, přednášky, bankety, výstavy nebo koncerty.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Učitelku napadla a ředitelce sprostě nadávala. Matka žáka musí odpracovat 260 hodin prospěšných prací

Dvě stě šedesát hodin obecně prospěšných prací musí odpracovat sedmatřicetiletá žena z Náchoda. Ve středu ji zdejší okresní soud potrestal za výtržnictví a ublížení na zdraví. Loni v listopadu napadla ve škole přímo před zraky dětí z prvního stupně učitelku svého syna.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sankce fungují. Ruští dovozci dostali v Číně stopku i od své nejoblíbenější banky

Některé čínské banky včetně Chouzhou Commercial Bank, která je tamní hlavní finanční institucí pro ruské dovozce, pozastavily operace s ruskými a běloruskými klienty. S odvoláním na postižené podnikatele o tom informoval ruský list Vědomosti s tím, že krok je vyvolán sankcemi ze strany USA ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Hamás navrhuje Izraeli třífázové příměří, které by vedlo k ukončení války

Teroristické hnutí Hamás navrhlo plán příměří, který by na čtyři a půl měsíce ztišil zbraně v Gaze a vedl by k ukončení války. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž jde o reakci na návrh, který s podporou Izraele a USA předložili teroristům katarští a egyptští zprostředkovatelé.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Řidič zdivočelý pervitinem uháněl u Prahy před policií v protisměru, kradené auto prý jen našel

Bez řidičáku, zfetovaný a v kradeném autě se snažil před policií ujet 27letý řidič u Prahy. Po několikakilometrovém pronásledování jeho jízdu ukončila slepá ulice. Dal se ještě na útěk, policisté ho ale dostihli, načež skončil v poutech.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kapacity oborů SŠ se od příštího školního roku zvýší, ministerstvo vyřídilo žádosti

Kapacity středoškolských oborů se od příštího školního roku zvýší. V prvních ročnících středních škol by mělo jít o nárůst o tisíce míst. Ministerstvo školství vyřídilo všechny žádosti o zápis nových oborů, škol i zvýšení kapacity stávajících škol, které bylo možné ve správním řízení kladně ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Desítky studentek zdravotnické školy v Plzni kolabovaly. Policie případ odložila

Policie odložila případ z loňského září, kdy na plzeňské zdravotnické škole kolabovaly desítky studentek. Nešlo podle ní o trestný čin. Vyšetřovatelé nezjistili, jestli v budově unikla nějaká látka a způsobila u mladých lidí problémy. Ani výsledky z nemocnice nepotvrdily nic neobvyklého.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Osudy řeholnic románového bestselleru Bílá Voda ožijí poprvé na divadelních prknech

Objevování minulosti prostřednictvím silného a fascinujícího příběhu. I tak lze charakterizovat román jedné z nejčtenějších současných autorek Kateřiny Tučkové. Na Bílé Vodě pracovala deset let a za knihu, která vypráví nejen o stíhání řeholnic v padesátých letech minulého století, ale i o ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tři legendární pušky vítají návštěvníky vily Karla Maye

Šedesátá léta minulého století ovládly filmové mayovky, holky si proto s oblibou hrály na Nšo-či nebo Ribannu, kluci byli Vinnetouem či Old Shatterhandem a všichni sbírali obrázky oblíbených hrdinů. Tudíž zejména pamětníky (ovšem nejen je) potěší návštěva jedné speciální vily v německém ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Válka postavila syna proti otci. Utkali se na frontě

Ve válce na Ukrajině proti sobě stojí obyvatelé Ruské federace a Ukrajiny, občas však proti sobě bojují členové stejné rodiny. Je to i případ Oleksandra Kače, nejmladšího velitele bojového vozidla pěchoty M2 Bradley ze 47. brigády, která byla nasazena v Záporoží a nyní brání Avdijivku. Jeho ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Modernizované Porsche Taycan představeno, Turbo S je historicky nejvýkonnějším modelem značky

Porsche představilo modernizovaný, čistě elektrický model Taycan, který slibuje vylepšení v každé disciplíně. Největší rozruch ale vzbuzuje vrcholná verze Turbo S, která je nejvýkonnějším a nejrychlejším produkčním vozem v historii značky.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Cermat: Rodiče budou moci na webu určit, která přihláška na střední školy platí

Cermat připravuje v elektronickém systému pro přihlášky na střední školy funkci, která rodičům umožní vybrat jednu platnou přihlášku, pokud jich podali chybně více. K dispozici by funkce měla být v nejbližších dnech, sdělila mluvčí Cermatu Jana Patáková. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí ve středu ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Válek: Zdanění tichého vína je na spadnutí

I přes počáteční nesouhlas některých stran se blíží dohoda na zdanění tichého vína. V podcastu PoliTalk pro Novinky.cz to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Natáčel se ve čtvrtek 1. února. Představit chce reformu geriatrie, na kterou přiklepla vláda peníze. Vzniká také nový ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ostravská zoo slaví. Má další mládě kriticky ohroženého šimpanze

Už třemi mláďaty kriticky ohroženého šimpanze hornoguinejského se pyšní ostravská zoologická zahrada. To poslední se zde narodilo v úterý 6. února. Zoo kvůli němu dočasně uzavřela Pavilon evoluce. Ošetřovatelé chtějí nechat matce klid na péči o potomka.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sněmovna podpořila omezení soudních přísedících u některých sporů

Omezení soudních přísedících u některých sporů ve středu v úvodním kole podpořila Poslanecká sněmovna. Plánuje to vládní novela, která si klade za cíl snížit byrokracii. Proti se v debatě vyslovovali primárně poslanci opozičního hnutí ANO. Nyní předloha zamíří k projednání do sněmovního ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Skupina prodejců se rozhodla odstranit z prodeje zboží s HHC, co se dá jíst

Prodejci produktů s kanabinolem HHC ze dvou asociací se rozhodli odstranit ze svých prodejních míst zboží s touto látkou, které se dá jíst. Skupina obchodníků stáhne výrobky do konce tohoto týdne. Zjistila to ČTK, informaci potvrdil zástupce prodejců a šéf Asociace bezpečných prodejních automatů ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Před 40 lety se astronaut McCandless jako první vydal na „nepřipoutanou procházku“ do vesmíru

Před 40 lety 7. února 1984 se americký astronaut Bruce McCandless jako první člověk v historii vydal na „procházku“ do volného kosmického prostoru, aniž by byl připoután k vesmírné lodi. Použil tehdy novou manévrovací jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit) a od raketoplánu Challenger se ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Maďarský zákon na ochranu národní suverenity porušuje právo, sdělila Budapešti Evropská komise

Evropská komise sdělila Maďarsku, že jeho zákon na ochranu národní suverenity, který parlament schválil loni v prosinci a který je podle vládní strany Fidesz nezbytný k ochraně před zahraničními politickými zásahy, porušuje právo EU.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Za obří požár průmyslové haly v Kralupech dostal mladík napodruhé osm let vězení

Třiadvacetiletý Petr Cina si má podle středečního rozhodnutí odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze sednout na osm let do vězení za založení požáru, který před třemi lety zachvátil výrobní halu v Kralupech nad Vltavou a způsobil škodu téměř 180 milionů korun. Cinu loni odsoudil Krajský soud ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Babiš na Slovensku neuspěl s ústavní stížností kvůli evidenci u StB

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš neuspěl na Slovensku s ústavní stížností vůči rozhodnutím civilních soudů, jež zamítly jeho žalobu ohledně evidence u StB. Babiš byl u StB evidován jako agent s krycím jménem Bureš. Spolupráci popírá.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Choval se ke mně jako k princezně, líčila žena ze Šumperska vztah s druhem, kterého málem zabila

Případ Sáry Chovanečkové (25) z Rapotína na Šumpersku, která čelí obžalobě, že se loni v červenci pokusila nožem zavraždit druha, začal ve středu rozplétat senát olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě. Žena útok přiznala, odmítla však, že by muže chtěla usmrtit. Hrozí ji až 20 let za ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Audi RS 6 Avant GT dostává propracovaný závodní design a interiér plný sportovních prvků

Jen 660 kusů vyrobí německá automobilka Audi svého nového Audi RS 6 Avant GT. Závodně ladnému kombíku dali karbonovou kapotu, 22palcová kola s bílými disky, nastavitelné odpružení, závodní pneumatiky, spojlery, sportovní sedadla a sérii nálepek odkazující k Audi 90 quattro IMSA GTO ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: DesignMagazin.cz

The Grand Tour se vrací, Sand Job vezme diváky na cestu do Dakaru

Trojice známých moderátorů se v předposledním dílu The Grand Tour vydá ve stopách slavného závodu Pařížâ€“Dakar. Premiéra proběhne 16. února na Amazon Prime Video.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dozorce si žil na vysoké noze. U soudu přiznal, že luxoval účet tchyně a bral si půjčky na manželku

Luxusní značkové oblečení, nejnovější modely mobilních telefonů či jízdní kolo za více než sto tisíc korun. Tak si několik let žil na vysoké noze dnes již bývalý dozorce z věznice v Kynšperku nad Ohří Jiří Chmeliczek (44). To vše si ale nemohl dovolit z platu státního zaměstnance, a jak se ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Evropská komise zahájila řízení s Českem. Nelíbí se jí nákup vrtulníků

Evropská komise zahájila s Českou republikou řízení kvůli údajnému porušení směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany. Toho se měla země dopustit při nákupu amerických vojenských vrtulníků.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kupka: Přípravu dálnic či elektráren řeší nový úřad, stavby zrychlí až o dva roky

Přípravu a stavbu velké dopravní a energetické infrastruktury, jako jsou například dálnice, železnice nebo velké elektrárny, začal od letošního roku řešit nově vzniklý Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ). Jeho cílem je zrychlit stavební řízení klíčových projektů, u některých projektů by ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Průlom v USA. Za masakr ve škole potrestají i střelcovu matku

Porota v americkém státě Michigan v úterý uznala vinnou z neúmyslného zabití matku střelce, který v roce 2021 ve škole zabil čtyři studenty. Jennifer Crumbleyová je prvním rodičem v USA, který byl shledán odpovědným v souvislosti s masovou střelbou, kterou provedlo jeho dítě. Výši trestu ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Turistům, kteří šli ze Sněžky zakázanou cestou, hrozí od Poláků pokuta

Skupině šesti českých výletníků, kteří se cestou ze Sněžky v úterý ocitli na části Jubilejní cesty, která je přes zimu uzavřená, hrozí pokuta minimálně od polských strážců Krkonoš. 18letá dívka ze skupiny po cestě uklouzla a 500 metrů jela po zadku dolů do údolí, vyvázla bez zranění. Její pád ...

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Češi luxují polské supermarkety, Poláci české krámky s léčebným konopím

Zatímco Češi ve velkém luxují Biedronky, Poláci z oblasti Kudowy Zdróje za Náchodem podnikají nájezdy na krámky v přilehlé Malé Čermné s levnějším alkoholem a hlavně potravinami s příměsí léčebného konopí v Česku s běžně dostupnou legální látkou CBD.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Varhanní skladba má trvat 639 roků, v pondělí v ní po dvou letech zazněl nový tón

Varhany v německém městě Halberstadt hrají už déle než 22 let jedinou skladbu, ale stále jsou na jejím úplném začátku. Když se tedy změní zvuk, který nástroj vydává, jde vždy o velkou událost.

středa odpoledne 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vrchol samolibosti. Řidič audi bral na Vysočině auta po třech na plné čáře, hazard si natáčel

Mimořádně nebezpečnou jízdu předvedl řidič vozidla značky Audi S8 na Jihlavsku, kde loni před Vánoci ve vysoké rychlosti mimo jiné předjížděl i několik aut najednou přes plnou čáru. Svoje počínání si navíc natáčel a videozáznam zveřejnil na internetu. Policisté vědí, o koho se jednalo, ...

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Soukromá mise Ax-3 opouští oběžnou dráhu

Pilotovaná kosmická loď Crew Dragon Freedom se soukromou misí Ax-3 americké společnosti Axiom Space odlétá od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Průlez mezi kosmickou stanicí a lodí byl uzavřen ve středu po 13. hodině našeho času, plavidlo se čtyřmi astronauty se od orbitálního komplexu ...

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stejnopohlavní svazek by mohl být partnerstvím, ne manželstvím

Sporné manželství pro všechny míří v Poslanecké sněmovně do závěrečného čtení. Ve středu mohli poslanci předkládat k novele občanského zákoníku pozměňovací návrhy, přičemž podporu by mohl získat kompromisní návrh, který pracuje s pojmem „partnerství“, nikoliv „manželství“, což dělí ...

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Míchačka zabila v Teplicích chodkyni. Řidič ujel, prý si střetu nevšiml

Tragická nehoda se stala ve středu odpoledne v Teplicích - Trnovanech, kde nákladní auto srazilo ženu. Řidič z místa události ujel. Policie ho po několika minutách vypátrala, střetu s chodkyní si prý nevšiml. Novinkám to řekla policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Smíření královských bratrů se nekoná. Harry přespal v hotelu

Princové William a Harry podle deníku Daily Mail propásli jednu z nejpříhodnějších situací, kdy mohli zakopat válečnou sekyru. Dokazuje to skutečnost, že Harry, který přijel z Ameriky za jejich otcem králem Karlem III. trpícím rakovinou, přespal v hotelu. William se vrátil ke svým oficiálním ...

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Seriál #annaismissing o zmizení influencerky jede za hranice

Seriál #annaismissing sbírá ocenění a nominace. Poté co obdržel cenu Trilobit udílenou FITES (Český a televizní filmový svaz), získal Cenu české filmové kritiky v kategorii Mimo kino a nominaci na Českého lva, byl vybrán i do festivalové soutěže Series Mania.

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pražský hřbitov bláznů po letech chátrání čeká revitalizace

Bohnický ústavní hřbitov v Praze 8, přezdívaný hřbitov bláznů kvůli pohřbívání klientů nedaleké psychiatrické nemocnice, se po desetiletích chátrání dočká revitalizace. Architektonická studie počítá s obnovou modlitebny, mohyly, kříže a sítě cest.

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ukrajinci opět ostřelovali Bělgorod z českého raketometu, stěžuje si Moskva

Ruská protivzdušná obrana ve středu dopoledne sestřelila nad Bělgorodskou oblastí sedm raket vypálených z raketometu české výroby RM-70 Vampire a dva drony, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Podle gubernátora Vjačeslava Gladkova si ostřelování vyžádalo dva raněné.

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Účetní lounského soudu měl zpronevěřit 13 milionů

Bývalý účetní Okresního soudu v Lounech si měl od roku 2019 z rozpočtu instituce poslat na své soukromé bankovní účty postupně až 13 milionů korun. Trestnou činností úředníka se zabývají orgány činné v trestním řízení. Zpronevěra tak vysoké sumy peněz zřejmě nemá v justici obdoby.

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dost bylo Fica, skandují lidé před slovenským parlamentem

V čase původně plánovaného hlasování o novele trestního zákona se ve středu večer konal před budovou parlamentu v Bratislavě protest organizovaný opozičními stranami. „Chceme ukázat vládním poslancům, že Slovensko je proti jeho schválení. Nesmíme dovolit návrat k mečiarismu,“ uvedl předseda ...

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Turecká zbrojovka staví u Kyjeva továrnu na výrobu dronů

Turecké drony Bayraktar se od příštího roku budou vyrábět na Ukrajině. Zbrojovka Baykar staví poblíž Kyjeva továrnu, kde bude pracovat přibližně 500 lidí. Oznámil to jeden ze šéfů firmy, Haluk Bayraktar.

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dívka poničila v Klatovech policejní auto a pak ho poplivala. Kamarádky ji natáčely

Neobvyklou zábavu si vybrala dvacetiletá dívka v Klatovech. Pózovala na policejním autě, kamarádky ji mezitím fotily a natáčely. Vůz ovšem poničila a na závěr i poplivala. Video pak umístila na sociální sítě.

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Experti: Z východu ruský plyn do Česka neproudí

Česko už neodebírá žádný plyn z Ruska, hlásá vláda. Přesto přes Lanžhot nadále proudí zemní plyn ze Slovenska. Podle statistiků se dovozy z východního směru touto cestou loni zvýšily hlavně v listopadu a prosinci.

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bývalý pilot RAF ve 102 letech poprvé pilotoval spitfire

Jack Hemmings, bývalý pilot vojenského letectva britských ozbrojených sil (RAF), se ve svých 102 letech poprvé proletěl stíhacím letounem s názvem Spitfire. Stal se tak zřejmě nejstarším člověkem, který kdy pilotoval letoun z druhé světové války. Pondělní dvacetiminutový let z londýnského ...

středa v podvečer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Česko migrační pakt v EU nepodpoří

Česko nepodpoří současnou podobu migračního paktu, na které se shodl Evropský parlament. Po jednání vlády to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který na evropské půdě migrační pakt vyjednával, se vládního brífinku nezúčastnil.

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Další spor ve vládě? Chystané změny v dávkách vyvolávají obavy o děti

Revoluce v sociálních dávkách, jejíž obrysy v pondělí představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), vzbuzuje obavy v hnutí STAN i u zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. Řádné plnění povinné školní docházky jako podmínka pro vyplácení příspěvků v nich vyvolává otázky. ...

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Produkty s HHC budou dočasně zakázané, rozhodla vláda

Vláda Petra Fialy (ODS) dočasně zakáže látku HHC, kterou se v poslední době předávkovalo několik dětí. Stane se tak příští středu na dalším zasedání kabinetu. A to do té doby, než vejde v platnost zákon o psychomodulačních látkách, na němž stále není v koalici shoda.

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Le Penová nakukuje do prezidentského paláce

Krajně pravicová politička Marine Le Penová by podle průzkumu měla nyní šanci vyhrát francouzské prezidentské volby. Sonda společnosti Ifop jí hlásí v prvním kole podporu 36 procent dotazovaných a ve druhém, ať už by narazila na současného premiéra Gabriela Attala, nebo na donedávna ...

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vláda schválila právo zákonodárců navrhovat jen jednoho kandidáta na prezidenta

Poslanci a senátoři by v budoucích volbách prezidenta měli mít možnost podpořit jen jednoho kandidáta. Počítá s tím novela zákona o prezidentské volbě, kterou ve středu schválila vláda. Novináře o tom informoval ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Berlínská univerzita: zkopání židovského studenta je jen špička ledovce

Na Svobodné univerzitě v Berlíně (Freie Universität – FU) už několik měsíců panuje strach. Židovští studenti se necítí bezpečně a rektorátu vyčítají, že se záměrně dívá jinam.

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Netanjahu odmítl požadavky Hamásu. Jediné řešení je vítězství, prohlásil

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu večer odmítl požadavky teroristického hnutí Hamás ohledně příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích zajatých při útoku v říjnu 2023. Za jediné řešení označil izraelské vítězství.

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mileiův reformní autobus kvůli opozici přibržďuje

Plánovaná terapie šokem, kterou argentinský prezident Javier Milei před svým prosincovým zvolením do funkce sliboval, zatím zcela nezapočala. Prosazení rozsáhlé reformy zvané ómnibus (španělsky autobus), která čítá přibližně 300 zákonů, totiž v úterý zbrzdila jeho vlastní strana, která balík ...

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Soud v okupovaném Doněcku odsoudil 33 ukrajinských zajatců najednou

Ruský soud v okupovaném Doněcku na východě Ukrajiny ve středu odsoudil k dlouhým trestům odnětí svobody 33 zajatých ukrajinských vojáků najednou. Tresty od 27 do 29 let si mají odpykat ve vězeňském táboře s přísným režimem, uvedl server BBC News. Připomněl, že podle Ženevské úmluvy, kterou ...

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zavádějící údaje, zdvojené přihlášky. Na systém DiPSy si stěžují ředitelé

Každodenně se v elektronickém zadávání přihlášek na střední školy objevují nové chyby. Odstartoval se zpožděním a hrubkami. Gramatiku se povedlo opravit, ředitelé středních škol si ale stěžují na další nedostatky. Začaly jim chodit totožné přihlášky od jednoho uchazeče a zobrazují se několikrát, ...

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Muž v Praze pobodal druhého a dal se na kole na útěk

Policie na ostrově Štvanice prověřuje pobodání mezi bezdomovci. Podezřelý muž po činu unikal na kole, policie ho později dopadla.

středa večer 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Švédsko ukončilo vyšetřování možné sabotáže na plynovodu Nord Stream

Švédská prokuratura ve středu oznámila, že se rozhodla ukončit vyšetřování možné sabotáže na plynovodu Nord Stream. Podle prokuratury Švédsko nemá pravomoc se záležitostí zabývat.

středa v noci 7/2/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

zprávy

aktuální
nejčtenější   (7 / 14 / 30 dní)
rychlý přehled   (7 / 14 / 30 dní)

newsletter

Dostávejte nejzajímavější zprávy na email:

hledání

Hledat v archivu
aktuální zprávy
nejnovější zprávy
starší zprávy   (29.2., 28.2., 27.2., ...)
starší zprávy, které se dají procházet po dnech
nejčtenější zprávy   (7 / 14 / 30 dní)
zprávy, které nejvíce zaujaly za posledních x dní
rychlý přehled zpráv   (7 / 14 / 30 dní)
stručný výpis titulků zpráv za posledních x dní
měsíční přehled zpráv   (březen 2024)
výpis titulků zpráv v tomto měsíci
měsíční přehled zpráv   (únor 2024)
výpis titulků zpráv v minulém měsíci

vaše poslední návštěva: čtvrtek 1. 1. 1970, 1:00
archiv
zprávy z určitého dne nebo měsíce
seznam zdrojů
přehled serverů, které archii.cz sleduje
o archii.cz
kontakt, ikonky, webhosting zdarma
mapa webu
přehled stránek webu archii.cz
© 2005-2024 timqui.net | architektura je krásná a design je skvělý | nahoru