Server archii.cz sleduje, co se píše o architektuře a designu na českém a slovenském webu
archii.cz » archiv zpráv » 14. květen 2024
pondělí 15. 7. 2024, 7:56

archiv zpráv pro 14. květen 2024

Díky matce Petra Voka vznikl palác a pivovar, dnes perly Českého Krumlova

Zatímco jména Petra Voka zná v Česku snad každý, jméno Anny z Rogendorfu spíš jen pár milovníků historie. Jenže právě palác této ženy a matky Petra Voka a Viléma z Rožmberka představuje nejstarší a historicky nejcennější budovu areálu bývalého schwarzenberského pivovaru v Českém Krumlově.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Co dělat s problémovými boeingy? Přestavět je na luxusní bydlení

Světový výrobce letadel Boeing, který se poslední dobou trápí poruchami svých strojů, se může inspirovat developerem Felixem Deminem. Ten v roce 2021 koupil vyřazený Boeing 737 a přeměnil ho na luxusní prázdninovou vilu s výhledem na pláž Nyang Nyang na Bali v Indonésii.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Bydlení iDNES.cz

Tyhle křupavé domácí sušenky upečete do 30 minut. Jsou zdravější než kupované a snadno je zvládnete

Za pár minut a z jedné várky těsta upečete dva plechy plné výborných sušenek, nad jejichž složením máte stoprocentní kontrolu. Část mouky nahrazují ovesné vločky a upravit si můžete i množství cukru.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Realitní okénko: Co se skrývá v provizi, jaká je její výše a proč budí takové vášně? Podívejte se

Jedním z důvodů, proč se lidé vyhýbají službě realitních makléřů, je kromě častých špatných zkušeností také „nehorázná“ výše provize.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Architekti proměnili stísněný prostor v úzké pražské řadovce v moderní bydlení

Jak co nejlépe maximalizovat prostor? Úprava dispozic, vestavěný nábytek a světlé barvy proměnily úzký řadový dům v Praze ve skvělé bydlení pro tříčlennou rodinu.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Do truhlíku, nebo do skalky? Šrucha velkokvětá pokvete jako divá kdekoliv na slunci

Nízkorostoucí rostlina kvetoucí v ohromující škále pastelových barev s dužnatými listy, které připomínají prstíky Mickey Mouse. Ideální do nádob, skalek nebo jako výplň prostoru na okraje záhonů. Co to je? Šrucha velkokvětá!

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Shaun White se rozhodl prodat, nebo pronajmout svůj dům. Neuvěříte, kolik za něj požaduje

Bývalý olympijský medailista Shaun White, známý svými úspěchy ve snowboardingu a skateboardingu, se rozhodl prodat, nebo pronajmout svůj dům v Los Angeles. Podívejme se podrobněji na to, co tato nemovitost nabízí a jak se k ní můžete dostat.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Alarmující statistiky: Každý den zmizí 11 kol, jak se bránit? Nepodceňujte zabezpečení

Češi jsou nadšení cyklisté a v každé domácnosti určitě najdeme minimálně jedno jízdní kolo. Ať už u vás jezdí celá rodina, nebo jen jeden vášnivý cyklista, o kolo nechce přijít nikdo. Jak zajistit, aby od vás zloději odešli s prázdnou, a jak ochránit kola během cyklovýletů?

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Seriál Česko v UNESCO: Kutná Hora je opravdová pokladnice středověku

Jedním z nejvýznamnějších královských měst byla Kutná Hora, která se bleskově rozvíjela díky bohatství ze stříbrných dolů. Její historické centrum, chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie patří mezi světové unikáty.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Česká studentka slaví úspěch, její návrh pro Helsinky míří do světového finále

Národní kolo 19. ročníku Mezinárodní studentské soutěže Saint-Gobain zná své vítěze. Letošního zadání – návrhu vhodného řešení lokality Viikki, která se nachází severovýchodně od Helsinek – se nejlépe zhostila Tereza Dudová z Fakulty stavební ČVUT v Praze pod vedením Ing. arch. Martina Starka.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Luhačovice zvou: Přijďte si užít legendární Sluneční lázně a zahájení lázeňské sezony

Když se řekne Luhačovice, každý si vybaví lázně. K jejich věhlasu kromě léčivé vody a nádherné okolní přírody přispěly i výjimečné stavby architekta Dušana Jurkoviče. Včetně areálu Slunečních lázní, který se po rekonstrukci opět otevírá veřejnosti.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Jak vyčistit kuchyňský dřez od skvrn a vodního kamene? Vyzkoušejte tyto rady

V kuchyni se většinou snažíme mít pořádek a čisto. Přesto se může poměrně snadno stát, že se tu zabydlí nějaké ty nečistoty a bakterie. Mezi nejvíce riziková místa patří dřez. Jak ho snadno a rychle vyčistit, aby vypadal jako nový?

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Vyrobte si z ramínek stoleček na snídani, na noviny, na knihy. Snadno a levně, domů i na chalupu

Chybí vám malý odkládací nebo noční stolek? Neutrácejte za něj, ale vyrobte si ho sami, tady máte návod. Náklady budou minimální, když využijete starší dřevěnou desku a nepoužívaná dřevěná ramínka na oděvy, zato radost z vlastnoručně vyrobeného stolečku bude převeliká.

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Kdo neskáče, není Čech! Tady jsou recepty na občerstvení pro hokejové fanoušky. Budou se vám hodit

Mistrovství světa v hokeji začíná a už dnes večer čeká českou reprezentaci první zápas. Máme pro vás tipy na občerstvení, které se k této sportovní slávě výborně hodí.

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Chcete být do léta jako proutek? Tyto bylinky vám pomohou shodit přebytečná kila

Shazování přebytečných kil se řeší snad každé roční období, ale nejvíce lidí chce aspoň trochu zhubnout právě teď. Bez pohybu a změny stravovacích návyků vám snížit váhu určitě nepůjde. Můžete ale na pomoc povolat i bylinky, které vám hubnutí ulehčí.

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Někdo se může ošklíbat, ale Angličan dobře ví, proč proměnil svou zahradu v ráj pro netopýry

Angličan Ross Baker z hrabství Surrey se už dvacet let věnuje úpravám své zahrady tak, aby vyhovovala potřebám tvorů, nad nimiž po staletí lidé většinou v lepším případě ohrnují nos – netopýrům. Šestašedesátiletý důchodce však velmi dobře ví, proč pro netopýry vytváří ideální podmínky, ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Medvěd prošel Zlínskem v tichosti a klidu

Téměř v tichosti a bez způsobených škod se prošel přes část Zlínského kraje v minulých dnech více než čtyřletý medvěd. Nezdržoval se zřejmě příliš v blízkosti pastvin a vyhýbal se i obytným zónám. Zprávy o něm se nesly přes sociální sítě ze snímků fotopastí u Újezdu na Zlínsku a na ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pád obřího billboardu v Bombaji zabil nejméně 14 lidí

Nejméně 14 obětí si vyžádal pád obřího billboardu, který se zřítil na lidi při pondělní bouři v indické Bombaji. Dalších 74 osob bylo zraněno a předpokládá se, že nejméně čtyři lidé jsou stále uvězněni pod troskami. Informoval o tom indický list The Times of India.

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dvě ze tří ojetin z Německa jsou bourané

Každé páté ojeté auto, které se v České republice prodává, bylo dovezené z Německa. Ačkoli mají vozy z této země velkou důvěru českých zákazníků, 65 procent z těch, u nichž si lidé prověřili historii přes Cebii, bylo minimálně po jedné škodní události či havárii. Každé čtvrté zažilo dokonce ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V patnácti jela na černo, exekutor čekal, až dospěje. Ženy v dluhové pasti se zastal Ústavní soud

Dvě jízdy na černo bez jízdenky za šest korun v těžkém období dospívání přivedly v dospělosti až do takřka neřešitelné situace mladou ženu. Jízdné s pokutou dvakrát tisíc korun totiž získala společnost obchodující s dluhy a exekutor začal po ženě vymáhat přes 40 tisíc korun. Justice se ženy ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Davové šílenství v Curychu. Z nebe padaly tisíce franků

Dramatické scény se odehrávaly v sobotu v curyšském parku Chinawiese, nad nímž jeden uživatel sociální sítí z nejasných pohnutek nechal rozptýlit 24 tisíc švýcarských franků (612 tisíc Kč) v desetifrankových bankovkách. Svou spektakulární akci oznámil den předem na internetu a vyzval ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

AVU, krucifix, Myslbek a sněhové vločky. Socha se stěhovat nebude?

Na svém místě, blízko vrátnice na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, přežil i doby komunismu. Řeč je o kříži J. V. Myslbeka, který se z chodeb AVU měl přesunout do vestibulu Moderní galerie AVU. Kauza zaujala laiky i odborníky. Podle jedné z verzí děsila socha studenty, jenže ti se za ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dřevostavby mění pravidla hry. Nový dům dokážete postavit během pár týdnů

Ve stavebnictví je stále více kladen důraz na udržitelnost a rychlost výstavby. I proto se jednou z metod stává prefabrikace dřevostaveb, přinášející výhody pro developery i pro konečné uživatele. Trend získává na popularitě díky své efektivitě. Jaké výhody prefabrikace dřevostaveb přináší?

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Proč mají lidé i v jinak šťastných manželstvích poměr

Dobré manželství není pojistkou proti nevěře. Ta existuje od doby, kdy bylo manželství vynalezeno jako nejlepší forma soužití pro muže a ženu. Jenže je špatně pochopeno. Chceme věřit, že „šťastné manželství“ nás ochrání před nevěrou. Koneckonců, aféry se odehrávají pouze v problematických ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Dron v Rusku zaútočil na nákladní vlak s palivem. Cisterny vzplály

V ruské Volgogradské oblasti v úterý ráno vykolejil nákladní vlak převážející palivo v cisternách. Uvedly to ruské železnice s tím, že je na vině „zásah nepovolaných osob“. Informuje o tom ruský list Kommersant, podle něhož na místě dle předběžných informací nedošlo k žádnému zranění. ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Úraz při sportu? Pojistné se liší podle úrovně sportovce

Stačí neopatrné šlápnutí nebo špatný dopad při hře a sportující člověk stráví řadu měsíců po nemocnicích, nebo dokonce celý život na vozíku. Rizika do určité míry může finančně eliminovat speciální pojištění pro sportovce. Nejedná se ale vždy o levnou záležitost.

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Blinken je v Kyjevě

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý časně ráno dorazil vlakem na neohlášenou návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se sejde mimo jiné s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve snaze ujistit představitele země o pokračující americké podpoře země čelící ruské agresi. Informuje o tom ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Caterham Seven končí s atmosférickým motorem, model 485 se loučí speciální edicí

Automobilka Caterham představila retro-inspirovaný sportovní roadster Seven 485, osazený 2,0litrovým atmosférickým motorem Ford, v roce 2014 jako svůj vůbec nejrychlejší produkční model pro evropské trhy. Motor však splňuje pouze emisní normu Euro 6 a jednoduše tak bude muset skončit.

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Moderní rodinný dům ve Vraném nad Vltavou nabízí klid, soukromí a přírodní jezírko

V harmonii s okolním prostorem, přírodou a moderními trendy vznikl v obci Vrané nad Vltavou rodinný dům, který spojuje funkčnost a estetiku. Jeho černá fasáda a přírodní koupací jezírko vytvářejí oázu klidu a soukromí.

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Kousek od Prahy vznikla nenápadná dřevěná vyhlídka nad řekou rámující krásnou okolní krajinu

Jižně od Prahy kousek od města Jílové u Prahy najdete pahorkatinu Medník od níž na protějším kopci v Lukách pod Medníkem vyrostla vyhlídka nad řekou. Nenápadná dřevěná stavba ve srázu se tyčí do krajiny nad kaňonem a nabízí výhled do krásné ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: DesignMagazin.cz

KEMEL: Bojeschopní migranti

Bojeschopní migranti z Ukrajiny by se měli vrátit! Bojeschopní migranti z Ruska mohou zůstat…

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čistý zisk ČEZ stoupl o čtvrtinu

Čistý zisk energetické firmy ČEZ letos v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o čtvrtinu na 13,6 miliardy korun. Provozní výnosy naopak klesly o šest procent na 87,4 miliardy korun. Společnost v úterý neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na webu. Zároveň potvrdila výhled hospodaření na ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Po Eurovizi zůstala hořká pachuť

Skandály spojené s letošním ročníkem Eurovize neskončily. Evropská komise kritizovala zákaz vlajek EU na sobotním finále soutěže ve švédském Malmö. Podle mluvčího Evropské komise jde o politováníhodný krok. Místopředseda EK Margaritis Schinas již o víkendu uvedl, že bude od Evropské vysílací ...

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Chcete mít živý plot už za 2 roky? Tady je 5 nejrychleji rostoucích rostlin. Vyberte si

Potřebujete na zahradě zajistit soukromí před zvědavými zraky vašich sousedů? Živé ploty jsou ideálním řešením. Aby vám ale plot vyrostl rychle, je třeba vybrat správnou odrůdu.

úterý ráno 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Na ruském ministerstvu obrany padají hlavy. Zadrželi generála Kuzněcova

Ruské orgány činné v trestním řízení zadržely generálporučíka Jurije Kuzněcova, který dosud sloužil jako šéf Hlavního personálního ředitelství ruského ministerstva obrany. Informuje o tom ruská vládní agentura TASS. Podle listu Kommersant byl zadržen kvůli úplatkářství.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Balkánští gangsteři ovládli transatlantický obchod s kokainem, z Evropy udělali největší světový trh

Srbský pašerák kokainu Slobodan Kostovski uprchl v roce 2018 z brazilského vězení a s falešným pasem se vrátil do Evropy. Následně se tento senior vrátil ke své činnosti a stal se jedním z největších dovozců kokainu v Evropě. Na konci srpna byl zatčen a obviněn z převozu 2,7 tuny ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rusové u Charkova rychle postupují a ničí mosty. Chtějí u hranice vytvořit nárazníkovou zónu

Ruské jednotky rychle postupují na severu ukrajinské Charkovské oblasti. Podle ukrajinského kanálu Deep State se jim podařilo obsadit další vesnici Lukjanci. Protože Rusové ničí u Vovčansku mosty, přes které by mohli postupovat dále, dospěl Institut pro studium války k tomu, že cílem útoku je ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Tokiu vznikla prohlídka po místech, která nikdy neexistovala

Jedno rušné odpoledne v tokijské čtvrti Asakusa vede průvodce skupinku k pobočce oděvní značky Uniqlo. Z kapsy vytáhne diktafon. „Dříve zde sídlila společnost Minato Šokuhin, která se proslavila zejména svojí ponzu zázvorovou omáčkou. Možná si vybavíte jejich znělku,“ líčí a na diktafonu ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Česku se minulý rok s obtěžováním setkalo 63 procent osob z LGBT+, nejvíc v EU

V Česku se loni s nějakou formou obtěžování včetně výhrůžek násilím nebo urážlivých komentářů kvůli své menšinové sexuální orientaci či genderové identitě setkalo 63 procent lidí z komunity LGBT+, což je nejvíce ze zemí Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý zveřejnila Agentura ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jaro vlétlo do koupelny

Stejně jako ostatní místnosti bytu nebo domu spolehlivě odrážejí váš rodinný styl, také tento nejmenší prostor může mít náladu, jakou mu aktuálně vtisknete. Obměňujte drobnosti v koupelně třeba podle ročního období.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rebarbora a jahody tvoří dokonalý pár. Upečte je pod máslovou drobenkou a máte dokonalý dezert

Skvělý moučník můžete upéct i bez těsta. Je to rychlé, snadné a výsledek chutná výborně – obzvlášť v kombinaci s vanilkovou zmrzlinou.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Za volantem modernizované Škody Octavia: Funguje lépe, i s novým základem

V okolí moravského Mikulova jsme poprvé vyzkoušeli modernizovanou Škodu Octavia čtvrté generace, která se kromě drobného zkrášlení může pochlubit i novým základním benzinovým motorem a vylepšenou kabinou či infotainmentem.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Po tragickém pádu na Jihlavsku zbyly z ultralightu ohořelé trosky, škoda dva miliony

Na dva miliony korun vyšetřovatelé spočítali škodu po pondělním pádu dvoumístného letadla na Jihlavsku, který nepřežil 42letý pilot. Policie rovněž potvrdila, že nikdo další ve stroji nebyl. Okolnosti tragédie policisté dál prověřují.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Putin míří do Číny

Ruský vůdce Vladimir Putin navštíví ve čtvrtek 16. května Čínu, ve které se zdrží do druhého dne. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž to bude jeho první zahraniční cesta od „inaugurace“ do nového prezidentského období.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Obvinili řidiče, který srazil autem komentátora Antoše

Pražští policisté obvinili z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti řidiče , který v neděli v noci srazil svým osobním autem hokejového komentátora České televize (ČT) Milana Antoše, jedoucího v tu chvíli na skútru. Bývalý reprezentační hokejista při nehodě utrpěl těžká zranění včetně ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ušetřit je možné tisíce korun. Google Pixel 8a zamířil do prodeje

V úterý se začal oficiálně prodávat nový chytrý telefon Pixel 8a, který představuje nejlevnější model v nové osmičkové řadě od Googlu. Případní zájemci jej nyní mohou získat téměř o čtyři tisíce korun levněji díky úvodním akcím prodejců. Poradíme, jak na to.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bojovka pro doručovatele: Nakonec na velkého psa vyzrál

Horké chvilky zažil kurýr 2. května ve francouzském Anserville. V dopravení zásilky do schránky mu totiž intenzivně bránil velký štěkající pes, který hlídal dům. Poslíček se však nenechal odradit a po pár minutách zdárně balíček dopravil do určeného boxu. Video zveřejnila agentura AP.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kriminální příběhy z 80. let promluví hlasem Norberta Lichého

Pod názvem Kriminální příběhy osmdesátých let vyšla třetí audioknižní kolekce skutečných kriminálních případů, tak jak je zachytil a zpracoval novinář a publicista I. M. Jedlička. Stejně jako v případě předcházejících dvou kolekcí i tuto převedl do zvukové podoby herec Norbert Lichý, a to ve ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Inflace na Slovensku v dubnu zpomalila na tříleté minimum

Meziroční míra inflace na Slovensku v dubnu dosáhla tříletého minima 2,1 procenta. Tempo zvolnila už patnáctým měsícem v řadě, v březnu činila 2,3 procenta. V úterý o tom informoval slovenský statistický úřad. V Česku inflace v dubnu naopak zrychlila a byla vyšší než na Slovensku.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Konec velkých zisků Gazpromu. Čína obchod s Evropou nevykompenzuje

Ruský plynárenský gigant Gazprom by se mohl dlouho potýkat se špatnými hospodářskými výsledky. Kdysi nejziskovější ruská společnost vlastněná Kremlem čelí ztrátě evropského trhu, kterou se snaží vykompenzovat domácím trhem a vývozem do Číny. Firma nedávno oznámila roční čistou ztrátu sedm miliard ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Benzín i nafta ještě o desítky haléřů zlevní

Od letošního cenového vrcholu z poloviny dubna už benzín zlevnil asi o sedmdesát haléřů, nafta o jednu korunu a třicet haléřů. A zlevňování bude podle analytiků pokračovat. V pondělí se podle společnosti CCS, která ceny sleduje, benzín prodával v průměru za 39,71 Kč a nafta za 37,98 Kč za ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

OSN snížila počet žen a dětí zabitých v Gaze na polovinu

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) ve své zprávě z 8. května o polovinu snížil počet ženských a dětských obětí, které si vyžádal konflikt v Pásmu Gazy. Podle konzervativního think tanku FDD, který na náhlý skok ve statistikách udávaných úřadem OSN upozornil, jde o důkaz, ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tkáň z nádorů získávají lékaři pomocí ultrazvuku. Určí i rozsah nemoci

Nádor vaječníků objeví lékaři každoročně u víc než devíti set žen, zpravidla jde o pokročilou fázi nemoci. K nastolení léčby využívají ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze speciální ultrazvukem navigovanou biopsii. Desítkám žen tak každý měsíc bezbolestně odeberou vzorek tkáně z nádoru. ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

PPF vydělala nejvíce za 16 let, zisk meziročně zvýšila devítinásobně

Skupina PPF vykázala za rok 2023 čistý zisk téměř 1,45 miliardy eur (v přepočtu zhruba 36 miliard Kč), když předloni měla zisk 164 milionů eur (v přepočtu zhruba čtyři miliardy korun). PPF to v úterý oznámila v tiskové zprávě. Většího zisku dosáhla PPF pouze za rok 2008, kdy uskutečnila ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jak udržet ovoce a zeleninu dlouho čerstvé? Nikdy vedle sebe neskladujte tyto potraviny

Některé věci se zkrátka nesnesou, a to platí i pro některé druhy společně skladovaného ovoce a zeleniny. Takže pokud nechcete, aby se váš nákup rychle proměnil v hnijící masu, čtěte pozorně.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Uškrtil tetu a vytrhal jí zuby. Soud recidivistovi potvrdil výjimečný trest

Vrchní soud v Praze v úterý potvrdil výjimečný pětadvacetiletý trest pro Tomáše Páva (52), který loni v Jablonci nad Nisou uškrtil svoji tetu, které následně vytrhal zlaté zuby a z těla strhal šperky, které prodal.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Umělá inteligence na český způsob. Chystá se chatbot Honza

Snížení nákladů, zrychlení a zkvalitnění práce. Důvody, proč si umělá inteligence (AI) nachází stále větší uplatnění nejen v soukromých firmách, ale i ve veřejné správě. Umělá inteligence se také stala nosným tématem konference Internet ve státní správě a samosprávě, která se do úterý koná ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ineos má ambiciózní plány. Chystá další dvě SUV a chce továrnu v USA

Britská automobilka Ineos by ráda pronikla na americký trh i do dalších koutů světa. Stávající nabídku by navíc do budoucna měla rozšířit o další dva SUV modely.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V pravou chvíli. Americká pomoc už proudí na Ukrajinu

Americká vojenská pomoc se už dostává na Ukrajinu, prohlásil v úterý ministr zahraničí USA Antony Blinken při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Informuje o tom britská zpravodajská televize BBC, podle níž Blinken dále uvedl, že další pomoc je na cestě. Dodávky ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V letadle se strhl pěstní souboj. Zastavily ho tři letušky

Třem letuškám asijské společnosti EVA Air se podařilo zastavit roztržku, která se rozpoutala na palubě. Během cesty z Tchaj-peje do San Franciska se začali dva cestující handrkovat kvůli sedadlu, nakonec se pustili do pěstního souboje. Zaměstnankyním přispěchali na pomoc i další pasažéři ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ukrajinec v deliriu zabil otce a pobodal matku. Dostal osm let za opilství

Namol opilý a zdrogovaný Ukrajinec (31) loni v Tovačově na Přerovsku zaútočil nožem na své rodiče. Otce zabil, matku těžce zranil. Senát olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě ho za to poslal na osm roků za mříže. Zároveň mu nařídil ústavní protialkoholické a protitoxikomanické léčení.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sladké i slané recepty s kokosem

Podmanivá chuť a vůně tropického ovoce vyniknou nejen ve sladkých dezertech, ale i v exotických jídlech s masem. A žádná party se neobejde bez Piňa Colady!

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Konec dlouhého čekání. Nevyléčitelně nemocní dostanou příspěvek na péči automaticky

Lidem v konečném stadiu nevyléčitelné nemoci se výrazně usnadní cesta k získání příspěvku na péči. Dostanou ho automaticky a nebudou muset absolvovat dlouhé čekání a prověřování, zda na něj vůbec mají nárok. Často se ho ani nedožijí.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Biden stvrdil zákaz dovozu ruského obohaceného uranu do USA. Tratit bude hlavně Amerika, tvrdí Moskva

Americký prezident Joe Biden v pondělí večer podepsal zákon zakazující dovoz ruského obohaceného uranu do Spojených států. Tento krok má definitivně utnout jeden z významných finančních toků plynoucích z USA do Ruska i během ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině. Americké společnosti dosud ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Melinda Gatesová odchází s 287 miliardami z nadace Gatesových

Melinda Gatesová opouští charitativní nadaci, kterou před více než 20 lety založila se svým bývalým manželem Billem Gatesem, zakladatelem Microsoftu. Jako „odstupné“ si s sebou vezme 12,5 miliardy dolarů (287,2 miliardy Kč), které použije na svůj vlastní projekt, jehož prostřednictvím bude ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Plné divadlo i kostel. Proběhlo poslední rozloučení se Simonou Postlerovou

V okolí pražského náměstí Míru proběhlo v úterý poslední rozloučení s oblíbenou herečkou a dabérkou Simonou Postlerovou. Po smutečním obřadu v Divadle Na Vinohradech následovala mše v nedalekém kostele sv. Ludmily. Obě události byly z rozhodnutí rodiny přístupné veřejnosti. Umělkyně zesnula ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Fritzla převezou do běžného vězení

Josef Fritzl, který 24 let věznil a znásilňoval svou dceru, bude ze zařízení pro psychicky nemocné přesunut do běžného vězení, rozhodl zemský soud v Kremži. Devětaosmdesátiletý muž si tam bude odpykávat doživotní trest.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Tunisan ve vlaku u Stuttgartu sexuálně napadl ženu. Při následné bitce na nádraží mu jiná souprava amputovala ruku

Německá policie vyšetřuje případ sexuálního napadení 25leté ženy v příměstském vlaku (S-Bahn) u Stuttgartu, jehož pachatelem má být 22letý Tunisan. Incident měl dohru na nejbližší stanici, kde došlo ke rvačce, při níž údajný útočník spadl do kolejiště. Tam jej srazila a vážně zranila jiná ...

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Změny ve zdravotním pojištění: Dětem zubní péče zdarma, rodiče si zaplatí poměrnou část

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na nedostupnost stomatologické péče a vysoké ceny. Nová novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší změny v oblasti hrazení zubní péče pro děti i dospělé. Podívejte se, jaké úkony budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

úterý dopoledne 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Petr Janda: Není dne, abych si nezabrnkal

Je rockovou legendou, zakladatelem kapely Olympic a na kontě má více než tisícovku písní. Kromě hudby ho baví vozit dcery do školy a pravidelně nejen hraje na kytaru, ale chodí hrát i tenis. O jeho životě natočila dokumentární film, který právě míří do kin, režisérka Olga Špátová. „Netušil ...

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zloděj v Brně okradl spícího v parku přímo pod kamerami

Jen několik minut se mohl radovat z lupu kapsář, který v sobotu okradl muže podřimujícího v Denisových sadech v Brně. Už když se k němu blížil, sledovali ho na kamerových záběrech pracovníci dohledového centra městské policie, kteří k němu pak navedli hlídku.

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Mohutná exploze v polském dole. Dva horníci nepřežili

K mohutné explozi došlo v úterý o půl čtvrté ráno v polském uhelném dole Wesola v Myslowicích ve Slezském vojvodství. V hloubce přes 870 metrů v té době pracovalo přes deset horníků. Dva z nich výbuch usmrtil, jeden zůstává nezvěstný a devět mužů bylo hospitalizováno s různě těžkými ...

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

USA zvyšují cla na dovoz čínského zboží. U elektromobilů rovnou na 100 procent

Spojené státy v úterý oznámily zvýšení cel na dovoz široké škály zboží z Číny. Největší skok se týká čínských elektromobilů, kde se clo zečtyřnásobí, a to ze současných 25 procent na 100 procent. Americký prezident Joe Biden k tomu uvedl, že Čína zaplavuje globální trh levným zbožím, jehož ...

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pokání po 52 letech. Američan poslal mnichovské pivnici peníze za ukradený máz

Po více než půl století se hnulo špatné svědomí v Američanovi, který si v roce 1972 jako student během návštěvy věhlasné mnichovské pivnice Hofbräuhaus ukradl jako suvenýr jeden keramický máz. Nyní se k hříchu z mládí přiznal, když poslal restauraci omluvný dopis a do obálky přiložil ...

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Červený kříž otevřel v ostřelovaném Rafahu polní nemocnici

Mezinárodní Červený kříž (ICRC) v Rafahu v úterý otevřel novou polní nemocnici. V nejjižnějším městě Gazy se podle svého vyjádření snaží vyhovět „zdrcující“ poptávce po zdravotnických službách v době, kdy Izrael spustil vojenský zásah proti teroristům z Hamásu. Nemocnice byla otevřena den ...

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Motorkář na Přerovsku přibrzdil před sanitkou, druhý do něj narazil

V nemocnici skončil v pondělí osmapadesátiletý motorkář poté, co na obchvatu Lipníka nad Bečvou na Přerovsku narazil do motocyklisty jedoucího před ním. Ten přibrzdil, protože se k nim blížila sanitka se zapnutým majákem. Novinky o tom v úterý informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sněhová Mapa republiky v Krkonoších má téměř ideální tvar

Sněhové pole Mapa republiky, které se každoročně objevuje na úbočí Studniční hory na východě Krkonoš, má momentálně téměř ideální tvar. Výška sněhu dosahuje podle posledního měření čtyř metrů a mluvčí Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný odhadl, že sníh by mohl vydržet do přelomu ...

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pro Čechy nejvyšší ceny. Mobilní data jsou ve všech sousedních zemích levnější

Češi platí za mobilní data v porovnání s jinými evropskými zeměmi stále moc. Přestože se situace postupně zlepšuje, za hranicemi se dají sehnat tarify, které vyjdou až několikrát levněji než ty české.

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Sesazený Patrušev bude dělat Putinovi poradce

Nikolaj Patrušev, kterého v roli tajemníka Bezpečnostní rady Ruské federace nahradil bývalý ministr obrany Sergej Šojgu, bude dělat poradce ruského vůdce Vladimira Putina. Informuje o tom ruská vládní agentura TASS s odkazem na web Kremlu.

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stínění je efektivní štít proti horku i zvědavým pohledům. Stačí si dobře vybrat

Dříve bránily pronikání slunečních paprsků přes okna jen okenice a závěsy, současné stínicí systémy ale umějí podstatně víc. Dokážou aktivně pracovat s tepelnou pohodou, bezpečnostní ochranou i ekonomickým provozem budovy.

úterý v poledne 14/5/24 | zdroj: Dům a zahrada

Volkswagen láká na tajemný Golf GTI, představí ho na NĂĽrburgringu

Automobilka Volkswagen během čtyřiadvacetihodinového závodu na německém okruhu v NĂĽrburgringu představí novou verzi ostrého hatchbacku Golf GTI, která by mohla odkazovat na 50 let na trhu.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

„Jeho Veličenstvo“ je zpět. Na Mikulovsko se vrátil vzácný pestrokřídlec podražcový

Pestrokřídlec podražcový je v naší zemi chráněný a kriticky ohrožený druh motýla. Na řadě míst už téměř vymizel, na Mikulovsku se však podařilo „Jeho Veličenstvo“, jak mu přezdívají entomologové, do přírody vrátit. Roli v tom sehrál i návrat jedovatého podražce, který motýl pro svůj život ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Opilec na elektrokoloběžce na Jesenicku havaroval, skončil v nemocnici

Namol opilý havaroval v pondělí večer osmapadesátiletý muž na elektrokoloběžce ve Zlatých Horách na Jesenicku. Se zraněními skončil v nemocnici. V přestupkovém řízení mu hrozí pokuta až do výše 5o tisíc korun. Novinkám to v úterý řekl policejní mluvčí Libor Hejtman.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Migrační pakt definitivně potvrzen

Členské státy EU v úterý na jednání v Bruselu definitivně potvrdily už dříve odsouhlasený migrační balíček. Ten se skládá z deseti bodů, přičemž zástupci České republiky se ve všech deseti z nich zdrželi hlasování. Důvodem je, že balíček nepovažují za pro Česko tak výhodný jako jeho dřívější ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Přepadal ženy v Plzni a bral je do kravaty. Skončil ve vazbě

Plzeňští kriminalisté obvinili 39letého muže ze spáchání pokračujícího zvlášť závažného zločinu loupeže. Podle vyšetřovatelů přepadl ve městě čtyři ženy, vyhrožoval jim a chtěl po nich peníze nebo cennosti. Útočník skončil ve vazbě.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Případ Ukrajince odsouzeného za pokus o vraždu dívky budí vášně. Za nenávistné komentáře je stíháno už 15 lidí

Případ ukrajinského mladíka Viktora Veselovského (19), kterého soud minulý měsíc poslal na 19 let do vězení za znásilnění a pokus o vraždu nezletilé dívky, dál zaměstnává policii.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zdanění tichého vína? Většina lidí s tím nemá problém

Jakkoli by se podle nekončících debat politiků mohlo zdát, že úvahy o zdanění tichého vína rozdělují tuzemskou veřejnost, většina lidí má o zdanění alkoholických nápojů jasno. Stávající systém by měl být narovnán a spotřební daň by se měla odvíjet od množství obsaženého alkoholu. Plyne to ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nejatraktivnějšími zaměstnavateli v Česku jsou Lego a Seznam

Kdyby si mohli čeští zaměstnanci zvolit, nejraději by pracovali pro výrobce hraček a stavebnic Lego Production, na druhém místě pak pro internetovou společnost Seznam.cz. Vyplývá to z ankety, na jejímž základě se každoročně uděluje cena pro nejlepšího zaměstnavatele v České republice Randstad ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Spadlé trakční vedení zastavilo rychlíky u Prahy, hasiči evakuovali cestující

Kvůli spadlému trakčnímu vedení byl v úterý před polednem omezen provoz na železnici v Praze mezi hlavním nádražím a Libní. Po zhruba hodině se provoz obnovil po jedné koleji ze dvou. Rychlíky na trati do Kolína jezdily odklonem přes Lysou nad Labem.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Spor na Českokrumlovsku: Kozy si oblíbily střechu sousedů

Neobvyklý případ řešili v pondělí policisté ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku. Dostali oznámení, že na střeše stavení tam rajtují dvě kozy a působí škody. Vydali se tedy na místo, aby zjistili, zda si z nich volající nedělá legraci. Nakonec urovnávali sousedský spor.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Pavel jmenuje Ženíška ministrem pro vědu a výzkum ve čtvrtek

Prezident Petr Pavel jmenuje ministrem pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek v 11:30 hodin. Nominant s prezidentem v úterý na Hradě řešili priority nového ministra a shodli se na tom, že je potřeba více, zejména rozpočtově, v příštím roce podpořit vědu a výzkum ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Kurýr s jídlem nadýchal v Praze pět promile

Mimořádně zpitého cyklistu našli strážníci v Praze u O2 areny, kde se koná hokejový šampionát. Jednalo se o pracovníka rozvážkové služby, který seděl na trávě po pádu z kola. Nadýchal přes pět promile, což je pro běžného smrtelníka většinou cifra za hranicí přežití.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Budapešť chce blokovat další balíček protiruských sankcí

Podle bruselských zdrojů je Maďarsko připraveno zablokovat 14. balíček protiruských sankcí, protože se obává negativního dopadu na trh s plynem. Evropská unie (EU) chce novými sankcemi dosáhnout snížení příjmů Moskvy z exportu plynu.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Open House Praha oslaví krásu Veletržního paláce. O víkendu bude zpřístupněna víc než stovka budov

Open House Praha oslaví o víkendu 18. a 19. května už desáté výročí a fandům kvalitní architektury bude otevřeno úctyhodných 115 budov. Stejně jako brněnský má i pražský festival za hlavní téma inkluzi a přístupnost budov hendikepovaným. Speciální pozornost bude věnována Veletržnímu paláci.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Novým šéfem vojenských zpravodajců je Bartovský

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v úterý jmenovala brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství. Funkce se ujme 1. července 2024 a vystřídá generálporučíka Jana Berouna, který vojenským zpravodajcům velel 10 let.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nadšenci odhalili výhled na Apollonův chrám nedaleko Lednice

Svah pod Apollonovým chrámem na břehu Mlýnského rybníka nedaleko Lednice na Břeclavsku znovu vypadá jako v dobách, kdy se tam v letních dnech opalovaly stovky lidí mířících za koupáním. Iniciátor obnovy lokality už spřádá další plány.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Politolog: TOP 09 a její předsedkyně nejsou v dobré kondici

„Význam TOP 09 už je brán natolik s rezervou, že vlastně vyjádření její předsedkyně nikdo ani moc nekomentuje. Spíš to je považováno za takové šplouchnutí do vody,“ komentoval politolog Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO výroky šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové v sobotním rozhovoru ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Festival v Cannes po sedmdesáté sedmé začíná

Někteří kritizují třpyt, glamour a luxusní večírky v době, kdy ve světě řinčí zbraně. Ale jakmile se na bulváru Croisette rozbalí červený koberec, začíná fungovat uhrančivé kouzlo. Spěcháme za hvězdami, s nadšením nebo zklamáním diskutujeme nad filmy, navlékáme se do krásných rób, abychom si ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ve Francii přepadli eskortu s vězněm. Na svobodě je tamní hlava drogové sítě

Čtyři po zuby ozbrojení gangsteři v úterý kolem 11.00 zaútočili ve Francii na vůz, který převážel vězně. První informace hovoří o dvou mrtvých policistech a jednom zraněném, uvádějí francouzská média. Útočníkům se podařilo vězně osvobodit a uprchnout. Pátrají po nich stovky policistů ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Policie zasáhla proti protestujícím snažícím se dostat do gruzínského parlamentu

Gruzínský parlament v úterý navzdory týdnům mohutných protestů schválil kontroverzní návrh zákona o zahraničních agentech, přezdívaného ruský zákon. Po odhlasování se protestující snažili vtrhnout do budovy parlamentu, kde předtím došlo i k potyčce zákonodárců. Po proražení barikády kolem budovy ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Z populární vyhlídky v Hongkongu se zřítil turista. Pád nepřežil

Z vyhlídky Lion Rock, která se tyčí nad Hongkongem, se zřítil 37letý čínský turista. Na skalním útvaru zřejmě ztratil rovnováhu a po pádu z výšky 25 metrů zemřel. Nejde o první případ úmrtí, k němuž na vyhlídce došlo.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ruský nejvyšší soud zamítl odvolání Kara-Murzy. Potvrdil mu 25 let vězení

Ruský nejvyšší soud zamítl odvolání ruského opozičního představitele Vladimira Kara-Murzy, který byl odsouzen k 25 letům vězení za údajnou vlastizradu a šíření falešných zpráv o ruské armádě. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Cena za novou architekturu v historickém prostředí putuje do Pardubic

Nová část areálu pardubických Winternitzových automatických mlýnů, v níž jsou laboratoře a dílny, získala v pondělí večer cenu Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí. Lahev vína a diplom si odnesl architekt Jan Šépka se svým týmem za realizaci křídla k mlýnům, které ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Měla se dožít nejvýše dvou let. Rodina svou péčí Sáře přidala osmnáct let života

Měla žít dva roky, prožila devatenáct let, obklopena láskou a péčí. Dne 2. května se uzavřel příběh Sáry Kališové, které tři měsíce po narození lékaři diagnostikovali vážné onemocnění. Novinky a Právo osud dívenky a její rodiny od začátku sledovaly.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ústavní soud dal bývalé šéfce ERÚ Vitáskové naději na vyšší odškodné. Za stíhání chce téměř 50 milionů

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková má naději na vyšší odškodnění za své stíhání v kauze licencí pro solární elektrárny. Ústavní soud totiž v úterý vyslyšel její stížnost, kterou napadla rozhodnutí justice, jež jí přiznala jen zlomek z požadované satisfakce. ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Vylepšená verze ChatGPT bude zdarma pro všechny

Umí s uživatelem mluvit, napodobovat lidské emoce i zpívat. Komunikuje prostřednictvím textu, zvuku nebo videa, kdy například popisuje prostředí, které „vidí“ na kameře mobilu. To je nový model umělé inteligence GPT-4o, který bude využívat populární chatovací bot ChatGPT. V pondělí ho ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Opilý chodec skočil na kapotu projíždějícího auta. Přivolané záchranáře pak urážel

Bizarním případem se zabývají dopravní policisté v České Lípě. V neděli večer se tu opilý chodec na místním sídlišti vrhnul na kapotu projíždějícího auta. Policistům řekl, že se chtěl zabít. Ti ho ale podezřívají, že chtěl jen vyvolat konflikt.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zemanův chráněnec Balák obžalován. Kvůli traktoru

Šéf Okresního státního zastupitelství v Rakovníku Lukáš Hossinger podal v úterý obžalobu na bývalého ředitele Lesní správy Lány (LSL) Miloše Baláka a další dva muže v kauze týkající se traktoru, který patří Balákově manželce. Stroj podle policie nechali opravit za peníze lesní správy, potažmo ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jedna z největších záhad fyziky. Čech přišel s metodou, která pomůže určit původ kosmického záření

Částice kosmického záření o nejvyšších energiích pronikají do atmosféry zřejmě mnohem hlouběji, než se předpokládalo. Budou tak nejspíš i výrazně těžší. Nové poznatky vyplývají z metody českého fyzika Jakuba Víchy, která zobecňuje přístup k předpovědím modelů srážek vesmírných částic se zemskou ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Rusko chce omezit dovoz květin z nepřátelských států

Ruská ministerstva zemědělství a hospodářského rozvoje chtějí omezit dovoz květin ze západních nepřátelských států. Oznámila to horká kandidátka na post ministryně zemědělství Oksana Lutová. Nahradit by je měly květiny vypěstované v ruských sklenících. Dovozové rostliny jsou zastoupeny na ruském ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bitka s mačetou na ulici za bílého dne. V Lipsku se do sebe pustily gangy

Incident plný neuvěřitelného násilí a brutality se odehrál za bílého dne na jedné z hlavních ulic Lipska. Bitka vyvrcholila ve chvíli, kdy jeden z účastníků vytáhl mačetu a použil ji proti dalšímu, píše deník Bild s odkazem na video. Dva šestadvacetiletí muži byli zraněni, jeden skončil ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zavazadlo na istanbulském letišti bylo plné pavouků a štírů, z jejichž jedu lze vyrobit drahé léky

Turecko je proslulé svými sladkostmi a stylovými doplňky do domácnosti. Muž, který byl v neděli zadržen na istanbulském letišti, se ale do USA snažil odvézt tak trochu jiné „suvenýry“. Jeho zavazadlo obsahovalo 1500 jedovatých pavouků a štírů, z jejichž jedu lze vyrobit léky za miliony.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Čekání na tragédii? Přehřívání nabíječek Tesly řeší lidé mokrými hadry

Uživatelé elektromobilů Tesla v zámoří údajně objevili nový způsob, jak v horkých letních dnech zrychlit nabíjení svých vozů. Už na první pohled se však příčí zdravému rozumu.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Poslední chyby v přijímačkách opravovali v Cermatu ručně

Cermat se vypořádal s chybami po ředitelích škol, kteří zadali do systému špatně zadané pořadníky přijatých uchazečů. Jednalo se o desítky případů a v Cermatu museli jména procházet ručně. Změny se nijak nedotknou samotných uchazečů. Ti budou přijati do škol, u nichž přijímačky zvládli. ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Nevozte ze zahraničí květiny ani semínka, můžete způsobit pohromu, varují experti

Udržujte naši přírodu zdravou, nevozte si ze zahraničí domů rostliny, jen si je vyfoťte, vyzývají čeští odborníci z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Důvodem je, že s krásnou květinou si lidé mohou domů přivézt i různé původce chorob a škůdce rostlin. A ti pak ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Fanoušky hokeje trápí fanzóny. Pod tíhou nočního klidu přecházejí do hibernace

Měla to být oslava hokeje, ale je to spíše trápení. Fanoušci podporující český tým v pražské nebo ostravské fanzóně v sousedství sportovních hal musí dodržovat noční klid po 22. hodině. Přitom některé duely startují až po osmé večer. K tomu jim pořadatelé sníží hlasitost přenosu z obřích ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

TV Barrandov už není Jaromíra Soukupa, ten to popírá

Český podnikatel Jan Čermák se stal jediným majitelem mediálního vydavatelství Empresa Media, kam spadá i TV Barrandov. Od Jaromíra Soukupa Čermák, nebo jedna z jeho firem, získal zbývající podíl 50 procent. Kupní cena není známa. Vyplývá to z údajů Evidence skutečných majitelů. Podle Soukupa ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Květen na zahradě: Výsadba, první sklizeň i péče o trávník

O kvalitě půdy a úrodě sice rozhoduje už duben, ale ani v květnu se vaše zahrada neobejde bez pravidelné péče. Výhodou je, že vás za to odmění krásnými rozkvetlými keři a ovocnými stromy i zářivou zelení a první sklizní. Až v druhé polovině měsíce jsou ale mrazy úplně zažehnané a vy můžete ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Studenti vyvíjejí mobilní aplikaci pro pražskou zoo

Zoologická zahrada v pražské Troji již brzy nabídne svým návštěvníkům novou oficiální mobilní aplikaci. Má umožnit správu vstupenek, usnadnit orientaci v areálu zahrady, včas upozornit na krmení zvířat a jiné události. Aplikace je v současnosti v závěrečné fázi vývoje a během léta by mohla ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Smrt tříletého chlapce při závodech nákladních aut: Největší vinu nese organizátor, míní žalobkyně

Tragickou smrt tříletého chlapce, který zahynul při závodech nákladních aut na Kladensku, soud zatím nepotrestal. V úterý odpoledne soudce Štěpán Jirounek ukončil jednání s tím, že rozsudek vyřkne za dva týdny. Státní zástupkyně Klára Loudová navrhla nejvyšší trest pro organizátora závodu ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Jurečka měl rezignovat a Svoboda odejít, míní mladý lidovec Talíř

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) měl po svém prosincovém selhání ohledně účasti na večírku v den střelby na filozofické fakultě rezignovat. V exkluzivním rozhovoru to v Kyjevě pro Novinky uvedl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř (KDU-ČSL), který ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Stádo kosatek potopilo jachtu v Gibraltarském průlivu

Patnáctimetrová jachta se potopila v marockých vodách Gibraltarského průlivu, poté co do ní narazilo stádo kosatek. Oba pasažéry zachránila posádka ropného tankeru, který v tu chvíli proplouval kolem.

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Výrobci Leopardů vzrostl čtvrtletní zisk o 60 procent

Německá zbrojovka Rheinmetall, která vyrábí například tanky Leopard, zvýšila v letošním prvním čtvrtletí provozní zisk meziročně o 60 procent na 134 milionů eur (zhruba 3,3 miliardy Kč). Firma, která těží z růstu výdajů na zbrojení v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu, to ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Očima Saši Mitrofanova: Bodejť by to chtěli, když je tam nemají rádi

Není pravda, že v politice nenajdete humorné situace. V minulých dnech vyhrál nevyhlášenou soutěž v tomto oboru zjev, který mě rozesmál jak už dlouho nic. Andrej Babiš se totiž v obraně svých Havlíčků jal hodnotit, který časopis je dost vědecký a který není. Jako kdyby se legendární bába ...

úterý odpoledne 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Letní Pražský hrad nabídne dvanáct Hamletů

Již téměř tři desetiletí patří k prázdninové atmosféře Prahy i dalších měst divadelní představení Letních shakespearovských slavností, jichž je Právo hlavním mediálním partnerem a Novinky mediálním partnerem. Organizátoři v úterý představili novinky.

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Chudí a bohatí. Přijímačky ukázaly rozdíly

Česko nevyužívá schopností dětí a jejich vzdělávací dráha pak neodpovídá tomu, nač by skutečně měly. Dřívější podobná zjištění potvrdila nová analýza České školní inspekce za využití čerstvých dat z elektronických přihlášek na střední školy. Podle ní o volbě školy rozhoduje hlavně rodinné ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Budanov: Nemáme už žádné jednotky pro případ útoku na Sumy

Ukrajina už nemá v záloze žádné rezervní jednotky, které by mohly přispěchat na pomoc v případě ruského úderu na Sumskou oblast na severu Ukrajiny. V komentáři pro The New York Times to oznámil šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov.

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Těsnicí stěna u dolu Turów funguje, v Česku to ale poznat není

Česká geologická služba zveřejnila nová data z měření hladin podzemní vody v okolí polského hnědouhelného dolu Turów. Data ukazují, že těsnicí stěna, která má bránit odtoku podzemní vody z českého území do polského dolu, funguje. Pozitivní efekt pro Česko a obyvatele v pohraničí to ale nadále ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

FOTO: Největší demonstrace od rozpadu SSSR. V Gruzii se kvůli „ruskému zákonu“ prali na ulicích i v parlamentu

Zákon o zahraničním vlivu přezdívaný „ruský zákon“ schválil v úterý i přes masivní protesty gruzínský parlament. Během víkendu a začátku týdne se v ulicích Tbilisi sešly desetitisíce demonstrantů, aby daly najevo svůj nesouhlas s tímto kontroverzním zákonem. Protestující dokonce strávili ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Alpine ukázal futuristický supersport Alpenglow Hy4 se spalovacím motorem poháněným vodíkem

Francouzská značka Alpine, která spadá pod automobilku Renault, ukázala funkční prototyp supersportu Alpenglow Hy4. Futuristický design se zde snoubí s futuristickým pohonem, který je spalovací, ale na vodík. Čtyřválcový motor je jen začátek a můžeme se těšit ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: DesignMagazin.cz

Ministerstvo navrhlo zvýšení koncesionářských poplatků

Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit poplatek za televizi o 15 korun na 150 korun a poplatek za rozhlas o deset korun na 55 korun měsíčně. V dalších letech by se poplatky zvyšovaly o inflaci vládním rozhodnutím vždy, pokud by od poslední změny přesáhla šest procent. Změna by měla začít ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

OBRAZEM: Morávkova zpověď. Věřím v Boha a své pistole

Němečtí vojáci. Prvorepublikové plakáty, zatykače, stará auta i známí herci. Tak vypadal v pondělí vpodvečer křest nové knihy Pavla Černého Morávkova zpověď: Věřím v Boha a své pistole. Hodně štěstí u čtenářů jí přišli popřát mimo jiné Ondřej Vetchý a Vladimír Javorský.

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Málo klinických psychologů a zdravotních sester? Stát přidá stovky míst na univerzitách

Kritický nedostatek klinických psychologů, nutričních terapeutů a zdravotních sester chce vláda řešit navýšením počtu studentů na vysokých školách. Stovky míst by měly přibýt už v příštím roce. Resort školství na to podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vyčlení půl miliardy ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Švédsko přitvrdilo. Vyhostilo muže, který v zemi žije 34 let

Švédsko začalo uplatňovat zákon umožňují vyhošťování recidivistů a pachatelů závažných trestných činů, kteří se přistěhovali před dovršením 15 let. Podle listu Expressen tak došlo na Geofreye Kituta, klíčovou postavu organizovaného zločinu v zemi, který ve Švédsku žije už 34 let. Byl ale ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Na Floridě se srazil autobus s kamionem. Osm mrtvých a 40 zraněných

Nejméně osm mrtvých a na 40 zraněných si na Floridě vyžádala nehoda autobusu, který převážel zemědělské pracovníky. Vozidlo se srazilo s kamionem, vyjelo ze silnice a převrátilo se v poli, uvedly podle agentury AP úřady.

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Bulovka po záměně pacientek propustila jednu zaměstnankyni

Kvůli tragické záměně pacientek propustila Fakultní nemocnice Bulovka jednu zaměstnankyni. Další člověk pracuje pod dozorem. Uvedl to server Seznam Zprávy. Kvůli omylu jedna z žen na konci března absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice jí koncem dubna navrhla mimosoudní odškodnění, ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Turisté si rozdělali oheň přímo v srdci Šumavy. Obrovský hazard, děsí se strážci

Strážci národního parku Šumava se v úterý ráno nestačili divit. Přímo v srdci pohoří narazili na ohniště. Podle vedení parku se za současného sucha jedná o obrovský hazard a v případě dopadení by lidem, kteří si mimo vyznačené stezky dělali ohýnek, hrozila podle zákona o ochraně přírody až ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

V Německu vázne elektrifikace tratě, která by spojila Cheb s Norimberkem

Již v polovině 90. let se domlouval společný postup při elektrifikaci železniční tratě, která by spojila Českou republiku přes Cheb s Norimberkem v Německu. Zatímco na české straně jsou práce dokončené, na té německé váznou. Poukazuje na to nejenom česká strana, ale i bavorská. Elektrifikace ...

úterý v podvečer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

FOTO: Rodina, přátelé a veřejnost se rozloučili se Simonou Postlerovou

V úterý dopoledne mohli lidé přijít vzdát hold herečce Simoně Postlerové, která náhle zemřela ve věku 59 let. Poslední rozloučení proběhlo v pražském Divadle na Vinohradech, kde měla herečka přes 30 let angažmá. Ale také v nedalekém kostele sv. Ludmily.

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Válka na Ukrajině vstoupila do kritické fáze

S útokem Rusů od hranice na Charkovskou oblast vstoupila válka na Ukrajině do kritické fáze, uvedl sever Politico. Tvrdé boje neprobíhají jen severně a severovýchodně od Charkova, ale také u Bachmutu pod Časiv Jarem, u Vuhledaru, Robotyne a v údolí řeky Mokri Jaly, kde se loni zadrhla ...

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Ministerstvo uvažuje o odkoupení budovy psychiatrie v Lounech

Dětská psychiatrická nemocnice v Lounech čeká mnoho let na opravy a modernizaci. Majitel budovy se však k opravám nemá a státu došla trpělivost. Resort zdravotnictví zvažuje, že by nemovitost odkoupil. Na nedůstojné podmínky před časem upozornil i zástupce veřejného ochránce práv.

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Prodaly se osmery Schumacherovy hodinky, nejdražší za 30 milionů

V ženevské pobočce aukční síně Christie’s se v úterý prodaly osmery náramkové hodinky pilota Formule 1 Michaela Schumachera. Za nejcennější z nich kupec zaplatil 1,2 milionu švýcarských franků (30,4 milionu korun). K této sumě je třeba připočítat aukční poplatek ve výši 20 až 26 procent.

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Putin mohl rovnou jmenovat svého psa. Vnitřní reakce na jmenování Bělousova ministrem se různí

Odvolání ministra obrany Sergeje Šojgua šokovalo mnoho členů ruského politického a vojenského vedení, píše na základě zdrojů blízkých Kremlu a ministerstvu list The Moscow Times. Obávají se též, že by toto rozhodnutí mohlo ovlivnit vývoj bojů na Ukrajině. Ještě rozmrzelejší jsou však z jeho ...

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Řidič s mercedesem přeletěl na Přerovsku svodidla. Záchranáře přivolal automatický systém

Jízdu nezvládl v úterý odpoledne u Bochoře na Přerovsku řidič vozidla značky Mercedes. Vůz poté, co přeletěl přes svodidla, skončil na poli. Řidič utrpěl zranění. Záchranáře na místo přivolal automatický systém. Novinky o tom informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Učitelky z Ukrajiny v Česku zatím jen asistují

Pláčou, zlobí se, prostě se necítí dobře. Ukrajinské děti to mají v českých školách bez speciální podpory těžké. Proto jim pomáhají ukrajinské asistentky pedagoga. Nejčastěji jimi jsou učitelky z Ukrajiny, které se po začátku invaze přistěhovaly do Česka. S mnohdy dlouholetou pedagogickou praxí ...

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Zemřela spisovatelka Alice Munroová

Ve věku 92 let zemřela kanadská spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Alice Munroová. Oznámil to s odkazem na rodinu kanadský deník The Globe and Mail s tím, že spisovatelka, která nejméně 12 let trpěla demencí, skonala v pečovatelském domě v Ontariu. Přežily ji dcery Sheila, ...

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Novotného výroky jsou neslučitelné se členstvím, míní vedení ODS

Širší vedení ODS bude řešit kontroverzní výroky řeporyjského starosty Pavla Novotného (ODS) z poslední doby. Předsednictvo, které se na svém úterním jednání věnovalo mimo jiné i tomuto tématu, je považuje za nepřijatelné a neslučitelné se členstvím ve straně.

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Šéf durynské AfD dostal za nacistické heslo pokutu

Vlivný představitel pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Björn Höcke dostal od soudu v Halle za použití zakázaného nacistického hesla Vše pro Německo (v němčině Alles fĂĽr Deutschland) pokutu v celkové výši 13 000 eur (323 000 Kč). Státní zástupce požadoval podmíněný ...

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Policie zasáhla proti protestujícím snažícím se dostat do gruzínského parlamentu

Gruzínský parlament v úterý navzdory týdnům mohutných protestů schválil kontroverzní návrh zákona o zahraničních agentech, přezdívaného ruský zákon. Po odhlasování se protestující snažili vtrhnout do budovy parlamentu, kde předtím došlo i k potyčce zákonodárců. Po proražení barikády kolem budovy ...

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Buckinghamský palác odhalil osobitý portrét Karla III. Topí se v červené

Podobiznu v nadživotní velikosti, na které je Karel III. ztvárněn ve vojenské uniformě na výrazném červeném pozadí a s poletujícím motýlem, odhalil v úterý Buckinghamský palác. Autorem prvního oficiálního portrétu od korunovace je britský portrétista Jonathan Yeo, uvedla stanice BBC.

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Novináři zmapovali ukrývání špinavých peněz v dubajských nemovitostech. Jde i o Čechy

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly magnetem pro osoby na sankčních seznamech, odsouzené či obviněné a veřejně známé činitele. Na projektu spolupracovalo 74 médií z 58 zemí, z České republiky exkluzivně investigace.cz, která v úterý ...

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Experiment s lahví vína zdarma ukázal, že lidé nečtou zásady GDPR

Britská nezisková organizace provedla experiment, jenž ukázal, že prakticky nikdo nečte zásady ochrany osobních údajů na webových stránkách. A i dotyčný, který si nakonec skryté informace o lahvi vína zdarma všiml, ve skutečnosti „tak trochu podváděl“.

úterý večer 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Šok pro pozůstalé. Dánská nemocnice zaměnila zesnulé

Těžký šok utrpěla žena z dánského města Aabenraa, když těsně před pohřbem svého otce zjistila, že v rakvi leží cizí člověk. Před obřadem chtěla tatínka ještě naposledy vidět, proto požádala pracovníky nemocniční kaple, aby odkryli víko.

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

Hodím tě i s kočárem do řeky, křičel rozčilený muž na Brněnsku. Dostal podmínku

Podmínečný trest potvrdil odvolací soud muži, který začal v obci na Brněnsku běsnit kvůli pohledu na psy bez vodítka. Na lávce přes řeku Svitavu se před rokem vulgárně obořil na majitelku zvířat, kterou praštil náhubkem. Když jí přispěchala na pomoc další žena, plivl na ni a škrtil ji. Pak ještě ...

úterý v noci 14/5/24 | zdroj: Novinky.cz - Bydlení

zprávy

aktuální
nejčtenější   (7 / 14 / 30 dní)
rychlý přehled   (7 / 14 / 30 dní)

newsletter

Dostávejte nejzajímavější zprávy na email:

hledání

Hledat v archivu
aktuální zprávy
nejnovější zprávy
starší zprávy   (12.7., 11.7., 10.7., ...)
starší zprávy, které se dají procházet po dnech
nejčtenější zprávy   (7 / 14 / 30 dní)
zprávy, které nejvíce zaujaly za posledních x dní
rychlý přehled zpráv   (7 / 14 / 30 dní)
stručný výpis titulků zpráv za posledních x dní
měsíční přehled zpráv   (červenec 2024)
výpis titulků zpráv v tomto měsíci
měsíční přehled zpráv   (červen 2024)
výpis titulků zpráv v minulém měsíci

vaše poslední návštěva: čtvrtek 1. 1. 1970, 1:00
archiv
zprávy z určitého dne nebo měsíce
seznam zdrojů
přehled serverů, které archii.cz sleduje
o archii.cz
kontakt, ikonky, webhosting zdarma
mapa webu
přehled stránek webu archii.cz
© 2005-2024 timqui.net | architektura je krásná a design je skvělý | nahoru