Nejdražší stavba určená k bydlení v Česku je bunkr nedaleko Českého Brodu za sedm miliard korun. Za tuto částku dostanete nejen luxus, ale i jistotu, že v něm přežije až padesát lidí případnou válečnou či ekologickou katastrofu.
Postel je jednoznačně dominantním prvkem každé ložnice. Jejímu výběru proto věnujte náležitou pozornost! A to nejen pokud jde o design. Pečlivě se zaměřte také na kvalitu a funkčnost.
Běžné marocké interiéry vynikají svou jednoduchostí a pestrostí. Především město Marrákeš je proslulé barvami, kořením a kousky v orientálním stylu. Prostory inspirované stylem Marrákeše jsou explozí barev a dekorativních, ale zároveň i plně funkčních předmětů do domácnosti.
Dobrovolně se příslovečnými pokusnými morčaty rozhodla stát ruská rodina Jefremových. V tvrdých podmínkách ruské severní oblasti v okolí Jakutska testuje možnosti úspornějšího a pohodlnějšího bydlení v domě pod kupolí z PVC.
Kombinace nového a starého - toto slovní spojení vystihuje renovaci přízemních prostor v rodinném domě. Po deseti letech nastal čas, aby modernizací prošla nejen vstupní hala a koupelna, ale i obývací pokoj a kuchyně.
Dům pro Boženu Tomanovou, manželku revírníka z Valašského Meziříčí, který svou velikostí spíš než vilu připomíná skromné rodinné sídlo, představuje v prostředí Valašska, kde se i v architektuře silně odrážely vlastenecké tendence, styl umírněného dekorativismu spojeného s tradiční podobou.
Půvabu listových begonií holdovaly už naše prababičky. Křehké, vymodelované k dokonalosti a v barvách, které svou okázalostí berou dech, okouzlují begonie dodnes. Udržet je v dobré kondici už ale není tak snadné jako dřív.
O léčivých účincích aloe vera se ví po staletí. Neměla by proto chybět v zahradě žádného milovníka léčivek. Jenže je tu jedna potíž. Aloe si dvakrát nelibuje v našich zeměpisných podmínkách. Přesto jí lze vyjít vstříc a vytvořit jí příznivé podmínky k životu. Víte, jak na to?
Misky, hrnečky, talířky i příbory bývají promyšlené tak, aby co nejvíce usnadnily stravování malým dětem. Patentované výrobky pomohou s naplněním bříška a díky promyšlenému designu zredukují případný nepořádek po jídle. A aby bylo potýkání se s nástrahami prvních samostatných svačin trochu ...
Když se na počátku roku rozhodl hudebník Jordan McGraw nabídnout k prodeji svůj dům v americkém Los Angeles, upoutalo to pozornost místních médií, která v souvislosti s ním sborem použila slovo bizarní. Není divu, zbraně na stěně a balustrádu schodiště zdobenou čímsi, co připomíná liány, to ...
Budou schody ve vašem zamýšleném domě hojně frekventované, nebo se budou používat jen občas? A jakému materiálu dáte přednost? Otázky, na které si musíte umět jasně odpovědět, než se rozhodnete k realizaci. Ovšem věcí, které se vyplatí důkladně zvážit, je mnohem víc. Vždyť jde o nemalou ...
S pokojovými rostlinami lze kreativně kouzlit. Umějí viset jako akrobati na provázku u stropu, zazelení fádní stěnu a v zajímavých nádobách zútulní každý interiér. Nevěříte? Nechte se inspirovat aktuálními trendy! V kurzu jsou aerária, kokedamy a minikvětináče.
Člověk nemusí mít ani hudební sluch, aby pochopil, že tři bratři, Pavel (kytara), Luboš (banjo, zpěv) a Josef (housle), na sebe slyší. A taky po letech zase pohromadě bydlí. A jejich rodinná kapela - doplněná o basistu Pavla Peroutku - Malina Brothers úspěšně oslavuje desetileté hraní.
Na pražském Žižkově byl otevřen nový rámen bar Taiko od studia Minio. Záměrně tmavému interiéru o celkové užitné ploše 220 metrů čtverečních dominují svítící pergamenové lampiony a dekorace růžových květin na stropě. Obě podlaží restaurace mají stejné pojetí a snaží ...
Francouzské lyceum v Dejvicích se krátce po svém dokončení v roce 1934 stalo evropskou ikonou dokonalého spojení funkce a formy a sloužilo jako vzor výstavby nových škol. Děti i dospělé inspiruje MŠ a ZŠ Bílá dodnes.
Kuchyně se často označuje jako srdce domova. A není divu! Pro mnohé je symbolem harmonie a bezpečí.
U vodní nádrže Slapy jsme v malé obci objevili nenápadnou, ale skvostnou dřevostavbu. Manželé Lucie a Jan si ji nechali postavit na místě své původní, již nevyhovující chalupy. Inspirovali se severskými dřevostavbami a vytvořili si vysněné víkendové bydlení.
Postel ve tvaru automobilu Aston Martin, inspirovaná vozy britského filmového agenta Jamese Bonda, je snem mnoha chlapců. Zmenšený veterán vznikl v celkem vkusném provedení. Dětský pokoj může zpestřit i pohovka vzniklá z nepotřebného starého automobilu nebo speciálního obytného vozu s postelemi ...
Chalupu i se saunou a většinou nábytku v interiéru si navrhl a postavil náš čtenář Jaroslav na Trutnovsku. Na počátku bylo jen odhodlání chalupu postavit, na konci především pýcha na to, že se nenechal ničím zdolat a stavbu nejenomže dokončil, ale že je v ní vše, co si přál.
Slavní čeští architekti Čestmír a Lubomír Šlapetové podnikli po studiích pracovní „cestu za poznáním” po USA, kterou zakončili krátkou návštěvou Itálie. Pobyt v ní vedl k inspiracím tvorbou místního architekta Andrey Palladia a ke snaze propojit klasickou středozemní architekturu ...
Na vrcholu rekultivované někdejší skládky na severním okraji Kolína by mělo vzniknout návrší se stromovou kaplí. Tak vypadá vítězný návrh vybraný v architektonické soutěži, jíž město vyhlásilo.
Bělostná vila s čistými jasnými liniemi potěší oko každého milovníka minimalismu. Svým majitelům, mladé rodině z vietnamské provincie Dong Nai, nabízí spoustu vzdušného prostoru, architekti z ateliéru Story Architecture navíc vymysleli spoustu nápaditých řešení.
Stromy, ze kterých lze sklízet nejrůznější druhy ovoce i zeleniny - takový nápad vypadá jako naprostý nesmysl, přesto existují. Ve skutečnosti jde ale o sady na sebe poskládaných malých skleníků, v nichž jsou jednotlivé plodiny pěstované na principu aeroponie. Autory nápadu jsou designéři ...
Když se manželům se dvěma dětmi naskytla koupě zajímavého třípokojového bytu v činžovním domě z třicátých let minulého století a v lokalitě, kde majitelka vyrůstala, neváhali ani chvíli. S nezbytnou rekonstrukcí se obrátili na studio Room Architects.
Vana je lepší než sprchový kout, když si umíte užít její přednosti. Nejde v ní jen o hygienu, ale hlavně odpočinek. Jestli vyberete komfortní kousek, nebude se vám z ní vůbec chtít vylézat.
Irské architektky Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová obdržely cenu Pritzker Prize 2020. Vítězky prestižní soutěže přezdívané také „Nobelovka za architekturu” vytvářejí brutalistní stavby s řadou betonových prvků. Světově uznávaná cena je udělována od roku 1979 a získávají ji jednou ročně ...
Snad každý zná scénu, kdy v zoologické zahradě stojí rodina s malým dítětem u výběhu s lemury - někde dokonce i uvnitř výběhu - a nejmenší člen této lidské skupiny řekne: „Já chci tuhle opičku domů.“ Co si o tom myslí rodiče, je většinou jasné. Přesto se najdou lidé, kteří se rozhodnou ...
Terasu dvanáct metrů nad zemí a nádherný, ničím nepřerušovaný výhled po okolní lesnaté divoké přírodě nabízí dům, který vypadá, jako by byl zasazen v srdci samého ráje. Čtyřpodlažní stavbu je možné objevit v jihoafrické buši, jejími autory jsou architekti z jihoafrického ateliéru Fox Browne ...
Americký architekt Eric J. Smith navrhl ateliér, ve kterém jeho majitel může psát a číst poezii a uniknout z klasického moderního života, meditovat mezi vysokými duby, pozorovat divokou zvěř, prožívat změny větru a počasí a přemýšlet o filozofických a uměleckých myšlenkách.
Nadměrná vlhkost a vydýchaný vzduch - problém, za kterým stojí nedostatečné větrání. Vyřešit ho sice můžete otevřením oken, efektivněji to ale umí moderní technologie, tedy přesněji centrální rekuperace nebo lokální větrací jednotky.
Panelákové byty neoplývají zrovna velkým prostorem. S rozrůstající se rodinou se v nich rozrůstají i požadavky na místo. V podobné situaci se ocitla i majitelka jednoho pražského bytu.
Mezi důležité, leč pozapomenuté premiéry v dějinách ženevské automobilové výstavy patří koncepční kreace Seat Proto TL, od jejíž premiéry uplynulo 30 let. Vozidlo navržené studiem Italdesign nejenže naznačilo tvary sériových vozidel španělské značky, ale již v roce 1990 kombinovalo zavedené ...
To je ale pěkná tráva, pomyslí si snad každý při pohledu na hustý chomáč štíhlounkých listů sedoulku. AÂ on je přitom trvalkou stejně čistokrevnou jako třeba zvonek nebo pivoňka. Pojďme ho poznat blíž!
Odvážné geometrické vzory a symetrické linie známé ze začátku dvacátých a třicátých let minulého století (art deco) designéry aktuálně hodně baví. Tehdejší doba fandila aplikaci zlata, oceli a řadě dražších a luxusnějších materiálů. Dnes jsou tyto kousky opět v módě a zdobí různé noblesní ...
Jako běžný tokijský rodinný dům je možné označit domov mladé rodiny s dítětem ve městě Suginami-ku v prefektuře Tokio. Navrhli ho architekti z ateliéru Apollo Architects & Associates. Jeho zajímavostí je uspořádání obou podlaží. Nepřipravený host může mít pocit, jako by byl dům zařízen naruby.
„Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je v zemi zdejší nejhezčí a nejkrásnější?” Než položíte tuto otázku, je dobré zajistit zrcadlu možnost dobrého rozhledu a důkladně je vyčistit. Nicméně opravdu víte, jak na to? Neškodíte mu spíš naopak nadměrnou pílí? Pojďte si s námi projít trojici ...
Navštívený pražský byt nikdy neprošel žádnými úpravami. Byl ve velice špatném stavu, nevyhovující kuchyně, koupelna, tmavá střední hala. Čekala ho tak náročná rekonstrukce, po které prokoukl.
Toužíte po jehličnanu s lepými křivkami, které by servíroval očím dvanáct měsíců v roce, aniž byste museli pravidelně sahat po nůžkách? Zkuste to s osvědčeným smrkem Conica. A místo nůžek se raději vyzbrojte trpělivostí, roste totiž šnečím tempem.
Domov svých snů si vlastními silami vytvořila Britka Mandy Charltonová z Newcastlu. Její trojpodlažní řadový dům z cihel vypadal po léta obdobně jako všechny ostatní. Mandy, jež je fotografkou, v něm ale nebyla spokojená a styděla se do něj zvát návštěvy. Nakonec se rozhodla zařídit jej tak, ...
Kolem typového rodinného domu s předsunutým balkonem ukončeným šikminami, lidově nazývaného šumperák nebo také televizor, vznikla za více než padesát let jeho existence spousta legend. Šumperáky zaujaly fotografa a historika umění Tomáše Pospěcha, který o nich napsal dvě knihy a s nímž jsme si ...
Italské město Ostuni, kterému se přezdívá Bílé město (La Citta Bianca), se rozkládá na vápencových pahorcích v provincii Brindisi. Kouzelné místo na pobřeží Jónského moře regionu Apulie (Puglia) v oblasti Valle D’Itria si vybral za svůj domov manželský pár z Německa.
Historická budova Karlovarského městského divadla je architektonickým a uměleckým klenotem lázeňského města, který od sametové revoluce prošel už druhou rekonstrukcí.
Zdeněk Vilém téměř dvacet let tvořil loutky hlavně pro liberecké Naivní divadlo. Roky se v chalupě nad Libercem věnuje vlastní tvorbě nejen ze dřeva. Fantazie jej neopouští a svými dílky a díly dělá radost i kolemjdoucím. Je tu na co koukat i přes plot!
Polštáře a deky máme spojené hlavně s ložnicí a spánkem. Skvělým stylovým doplňkem ovšem budou jak v obýváku, tak třeba na chalupě. V zimě hebké deky navíc i příjemně zahřejí.