Když se mluví o loftu, obvykle jde o velký, původně industriální otevřený prostor. Architekt Andrej Olah však ukázal, že loft nemusí mít velkou plochu ani působit chladně. Návštěva byla fotografována pro časopis Home.
Menší, útulnější, levnější a někdy i stavěné svépomocí. Takové jsou domy postavené v zahraničí, ve kterých se dobře bydlí a majitelé při jejich stavbě finančně nevykrváceli. Inspirujte se šesti z nich.
S pokojovými rostlinami lze kreativně kouzlit. Umějí viset jako akrobati na provázku u stropu, zazelení fádní stěnu a v zajímavých nádobách zútulní každý interiér. Nevěříte? Nechte se inspirovat aktuálními trendy! V kurzu jsou aerária, kokedamy a minikvětináče.
Člověk nemusí mít ani hudební sluch, aby pochopil, že tři bratři, Pavel (kytara), Luboš (banjo, zpěv) a Josef (housle), na sebe slyší. A taky po letech zase pohromadě bydlí. A jejich rodinná kapela - doplněná o basistu Pavla Peroutku - Malina Brothers úspěšně oslavuje desetileté hraní.
Budou schody ve vašem zamýšleném domě hojně frekventované, nebo se budou používat jen občas? A jakému materiálu dáte přednost? Otázky, na které si musíte umět jasně odpovědět, než se rozhodnete k realizaci. Ovšem věcí, které se vyplatí důkladně zvážit, je mnohem víc. Vždyť jde o nemalou ...
Kuchyně se často označuje jako srdce domova. A není divu! Pro mnohé je symbolem harmonie a bezpečí.
U vodní nádrže Slapy jsme v malé obci objevili nenápadnou, ale skvostnou dřevostavbu. Manželé Lucie a Jan si ji nechali postavit na místě své původní, již nevyhovující chalupy. Inspirovali se severskými dřevostavbami a vytvořili si vysněné víkendové bydlení.
Postel ve tvaru automobilu Aston Martin, inspirovaná vozy britského filmového agenta Jamese Bonda, je snem mnoha chlapců. Zmenšený veterán vznikl v celkem vkusném provedení. Dětský pokoj může zpestřit i pohovka vzniklá z nepotřebného starého automobilu nebo speciálního obytného vozu s postelemi ...
Slavní čeští architekti Čestmír a Lubomír Šlapetové podnikli po studiích pracovní „cestu za poznáním” po USA, kterou zakončili krátkou návštěvou Itálie. Pobyt v ní vedl k inspiracím tvorbou místního architekta Andrey Palladia a ke snaze propojit klasickou středozemní architekturu ...
Na vrcholu rekultivované někdejší skládky na severním okraji Kolína by mělo vzniknout návrší se stromovou kaplí. Tak vypadá vítězný návrh vybraný v architektonické soutěži, jíž město vyhlásilo.
Chalupu i se saunou a většinou nábytku v interiéru si navrhl a postavil náš čtenář Jaroslav na Trutnovsku. Na počátku bylo jen odhodlání chalupu postavit, na konci především pýcha na to, že se nenechal ničím zdolat a stavbu nejenomže dokončil, ale že je v ní vše, co si přál.
Když se manželům se dvěma dětmi naskytla koupě zajímavého třípokojového bytu v činžovním domě z třicátých let minulého století a v lokalitě, kde majitelka vyrůstala, neváhali ani chvíli. S nezbytnou rekonstrukcí se obrátili na studio Room Architects.
Bělostná vila s čistými jasnými liniemi potěší oko každého milovníka minimalismu. Svým majitelům, mladé rodině z vietnamské provincie Dong Nai, nabízí spoustu vzdušného prostoru, architekti z ateliéru Story Architecture navíc vymysleli spoustu nápaditých řešení.
Stromy, ze kterých lze sklízet nejrůznější druhy ovoce i zeleniny - takový nápad vypadá jako naprostý nesmysl, přesto existují. Ve skutečnosti jde ale o sady na sebe poskládaných malých skleníků, v nichž jsou jednotlivé plodiny pěstované na principu aeroponie. Autory nápadu jsou designéři ...
V brněnském klášterním areálu u Mendelova náměstí stál do 70. let 19. století skleník, kde dnes světově proslulý přírodovědec Gregor Johann Mendel položil základy genetiky. Po ničivé bouři dodnes zůstaly po skleníku jen základy, které budou nyní obnoveny podle návrhu ...
Irské architektky Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová obdržely cenu Pritzker Prize 2020. Vítězky prestižní soutěže přezdívané také „Nobelovka za architekturu” vytvářejí brutalistní stavby s řadou betonových prvků. Světově uznávaná cena je udělována od roku 1979 a získávají ji jednou ročně ...
Snad každý zná scénu, kdy v zoologické zahradě stojí rodina s malým dítětem u výběhu s lemury - někde dokonce i uvnitř výběhu - a nejmenší člen této lidské skupiny řekne: „Já chci tuhle opičku domů.“ Co si o tom myslí rodiče, je většinou jasné. Přesto se najdou lidé, kteří se rozhodnou ...
Vana je lepší než sprchový kout, když si umíte užít její přednosti. Nejde v ní jen o hygienu, ale hlavně odpočinek. Jestli vyberete komfortní kousek, nebude se vám z ní vůbec chtít vylézat.
S nebývalou důsledností vzala za své londýnská rodina doporučení týkající se života pokud možno v izolaci od ostatních lidí kvůli riziku nákazy novým koronavirem. Pro co největší bezpečnost opustila zcela pevninu a přestěhovala se do úzkého obytného člunu, kterých je možné na vodních kanálech po ...
Nadměrná vlhkost a vydýchaný vzduch - problém, za kterým stojí nedostatečné větrání. Vyřešit ho sice můžete otevřením oken, efektivněji to ale umí moderní technologie, tedy přesněji centrální rekuperace nebo lokální větrací jednotky.
Terasu dvanáct metrů nad zemí a nádherný, ničím nepřerušovaný výhled po okolní lesnaté divoké přírodě nabízí dům, který vypadá, jako by byl zasazen v srdci samého ráje. Čtyřpodlažní stavbu je možné objevit v jihoafrické buši, jejími autory jsou architekti z jihoafrického ateliéru Fox Browne ...
Americký architekt Eric J. Smith navrhl ateliér, ve kterém jeho majitel může psát a číst poezii a uniknout z klasického moderního života, meditovat mezi vysokými duby, pozorovat divokou zvěř, prožívat změny větru a počasí a přemýšlet o filozofických a uměleckých myšlenkách.
To je ale pěkná tráva, pomyslí si snad každý při pohledu na hustý chomáč štíhlounkých listů sedoulku. AÂ on je přitom trvalkou stejně čistokrevnou jako třeba zvonek nebo pivoňka. Pojďme ho poznat blíž!
Jako běžný tokijský rodinný dům je možné označit domov mladé rodiny s dítětem ve městě Suginami-ku v prefektuře Tokio. Navrhli ho architekti z ateliéru Apollo Architects & Associates. Jeho zajímavostí je uspořádání obou podlaží. Nepřipravený host může mít pocit, jako by byl dům zařízen naruby.
Odvážné geometrické vzory a symetrické linie známé ze začátku dvacátých a třicátých let minulého století (art deco) designéry aktuálně hodně baví. Tehdejší doba fandila aplikaci zlata, oceli a řadě dražších a luxusnějších materiálů. Dnes jsou tyto kousky opět v módě a zdobí různé noblesní ...
Panelákové byty neoplývají zrovna velkým prostorem. S rozrůstající se rodinou se v nich rozrůstají i požadavky na místo. V podobné situaci se ocitla i majitelka jednoho pražského bytu.
Srdce vždycky poskočí, když uvidíte interiér starého bytu, který majitelé zrekonstruovali s citem a úctou k charakteru historické stavby. Tady se to opět povedlo na jedničku.
Navštívený pražský byt nikdy neprošel žádnými úpravami. Byl ve velice špatném stavu, nevyhovující kuchyně, koupelna, tmavá střední hala. Čekala ho tak náročná rekonstrukce, po které prokoukl.
Domov svých snů si vlastními silami vytvořila Britka Mandy Charltonová z Newcastlu. Její trojpodlažní řadový dům z cihel vypadal po léta obdobně jako všechny ostatní. Mandy, jež je fotografkou, v něm ale nebyla spokojená a styděla se do něj zvát návštěvy. Nakonec se rozhodla zařídit jej tak, ...
Toužíte po jehličnanu s lepými křivkami, které by servíroval očím dvanáct měsíců v roce, aniž byste museli pravidelně sahat po nůžkách? Zkuste to s osvědčeným smrkem Conica. A místo nůžek se raději vyzbrojte trpělivostí, roste totiž šnečím tempem.
„Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je v zemi zdejší nejhezčí a nejkrásnější?” Než položíte tuto otázku, je dobré zajistit zrcadlu možnost dobrého rozhledu a důkladně je vyčistit. Nicméně opravdu víte, jak na to? Neškodíte mu spíš naopak nadměrnou pílí? Pojďte si s námi projít trojici ...
V klasických krbových kamnech a vložkách zatápíme suchým dřevem, briketami či peletami. Nikdy do topeniště nevkládáme neúměrně dlouhá polena, k podpalu nepoužíváme novinový papír. Do kamen nevhazujeme odpad.
Přibližně před rokem designéři a architekti miamského studia Arkup představili první vizualizace svého projektu, jímž byla vila na vodě. Nyní je jejich sen hotový. Čtyřpokojová luxusní vila je stabilní jako dům, ovšem po moři se může prohánět až rychlostí sedmi uzlů (takřka 13 km/h).
Zdeněk Vilém téměř dvacet let tvořil loutky hlavně pro liberecké Naivní divadlo. Roky se v chalupě nad Libercem věnuje vlastní tvorbě nejen ze dřeva. Fantazie jej neopouští a svými dílky a díly dělá radost i kolemjdoucím. Je tu na co koukat i přes plot!
Polštáře a deky máme spojené hlavně s ložnicí a spánkem. Skvělým stylovým doplňkem ovšem budou jak v obýváku, tak třeba na chalupě. V zimě hebké deky navíc i příjemně zahřejí.
Kolem typového rodinného domu s předsunutým balkonem ukončeným šikminami, lidově nazývaného šumperák nebo také televizor, vznikla za více než padesát let jeho existence spousta legend. Šumperáky zaujaly fotografa a historika umění Tomáše Pospěcha, který o nich napsal dvě knihy a s nímž jsme si ...
Jeden z nejvýznamnějších tvůrců moderní architektury, slavný Josef Gočár, se narodil přesně před 140 lety roku 1880 v okrese Pardubice. Jeho stavby zkrášlily nejen město Hradec Králové, ale i hlavní město Prahu. Jednou z jeho nejvýznamnějších staveb se stal pražský Dům u Černé Matky Boží, ...
Zažít nádheru norské krajiny, jejích nekonečných lesů, do nichž se zakrajují mořská ostří fjordů, to umožňují nově navržené turistické boudy nazvané Birdbox. Ač název napovídá souvislost s ptáky, ve skutečnosti jsou určené pro lidi. Těm však nabízejí pohled do kraje skoro jako z ptačí ...
Dětské pokoje by měly obecně podněcovat kreativitu a inspirovat své obyvatele k hravému trávení volného času. Jedním z nejoblíbenějších motivů malých chlapců jsou bezpochyby letadla a helikoptéry. Pokud hledáte inspiraci na zpestření pokojíčků, tak právě motivy letadel mohou být velkým přínosem.
Bublinový palác nebo sídlo. Tak se přezdívá neotřelé rezidenci nedaleko francouzského Cannes, kterou vlastní francouzský módní designér Pierre Cardin. Autorem růžové stavby je maďarský architekt Antti Lovag.
Vila Sáva byla postavena podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse stavitelem Josefem Výškou. Pro stavbu bylo zvoleno místo ve svahu u vlakového nádraží mimo lázeňské centrum Luhačovic. Zřejmě se jednalo o levnější pozemek a svou roli sehrála i blízkost nádraží. Vilku navrhl architekt ...
S chytrými domácími spotřebiči můžete ušetřit. Pohlídají množství energie, přemýšlejí dopředu a automaticky se zapnou ve chvíli, kdy je to nejefektivnější. Na dálku se dají ovládat a kontrolovat, když nejste doma.
Pro home office potřebujeme mít podmínky. Týká se to nejen nastavených pravidel s rodinou, která naši práci z domova respektuje, ale také vybavení.
Pokud vám při dlouhém pobytu doma chybí potřebné soukromí, zkuste prostor předělit nápaditými paravány. Ty umožní rozdělit i malý byt na jednotlivé funkční zóny a opticky i zvukově pomohou vytvořit pracovní nebo relaxační kout, který bude méně rušen často náročným rodinným životem.
Netradiční rodinný dům s točitým schodištěm plným různých místností je inspirovaný jeskyní a obyvatelům poskytuje mnoho útulných zákoutí, která mají celkem příjemnou atmosféru a evokují bezpečí. Stavba připomíná tradiční dům. Při bližším pohledu jde ale o působivý mnohostěn. Dům se nachází ...
Využití tepelných čerpadel je v současnosti jedním z vhodných způsobů řešení vytápění rodinných domů. Tato technologie několikanásobně sníží náklady na elektrickou energii na vytápění. Nejčastěji používaná tepelná čerpadla (princip vzduch/voda) je ale třeba pohlídat z akustického hlediska.
Italský designér Alex Gufler navrhl pro českou nábytkářskou značku Ton novou kolekci židlí Grand Slam. Design židle spojuje oblé křivky konstrukce s překližkovým sedákem, díky čemuž je vytvořen ladný dojem a moderní tvary. Vyrábět se budou i polstrované verze pro lepší ...